Fikriye Zeynep, Latife Uşakizade ve Mustafa Kemal

Araştırma / Nusret KARACA

...
Veda filmini izlerken,arkadaşlarla Mustafa Kemal'i Sevdim adlı oyunun yorumunu yaparken değişik duygular içindeydim yine.Eğitim Enstitüsündeki dersler, lisede öğretmenlerimden aldığım bilgiler, tarih sohbetleri,tuttuğum notlar,sakladığım broşür ve dergi yazıları beni yine kağıt ve kalemle kucaklaştırdı. Ve yine duramadım, paylaşmak geldi içimden.
Eee!'Tarih Kucak Açınca..."bir kere...
...
FİKRİYE ZEYNEP
(1887-1924)

Fikriye Hanım'ın ailesi yaşadıkları Teselya'dan, önce Selanik'e oradan İstanbul'a göç etmiştir. Fikriye'nin amcası Ragıp Bey, Mustafa Kemal' in annesi Zübeyde Hanım'ın ikinci eşidir. Fikriye Hanım'ın okul eğitimini annesi Vasfiye Hanım özel dersler aldırarak destekler. Babası Memduh Bey ise erken yaşta vefat etmiştir. Genç yaşlarda Fikriye Hanım'ın Mustafa Kemal'e olan hayranlığı Mustafa Kemal'in annesinden haber alabilmek için Vasfiye Hanımlara yaptığı ziyaretler sırasında başlar.

Aralarında başlayan dostluk, Fikriye Hanım için aşka dönüşür. Annesi ve kız kardeşi veremden öldüğü zaman Fikriye 23 yaşında ve yalnızdır. Ankara' da bulunan Mustafa Kemal kendisini yanına çağırır ve Fikriye onun yanında yaşamaya başlar. Bu yıllarda Fikriye verem hastalığına yakalanmıştır.

Mustafa Kemal kendisini Münih'te bir sanatoryuma gönderir. İzmir' in kurtuluş günlerinde Latife Uşakizade Hanım ile tanışan Mustafa Kemal evlenmeye karar verir. Evlilik haberini yattığı sanatoryumda gazeteden öğrenen Fikriye Hanım Ankara'ya döner. Köşk'te kapıdan geri çevrilince faytonda tabancasını göğsüne dayayarak yaşamına son verir.
...
LATİFE UŞAKİZADE (1898 - 1975)

İzmir' de doğan Latife Hanım, İzmir'in tanınmış tüccar ailelerinden Muammer Bey'in kızıdır. İzmir Lisesi'ni bitirdikten sonra Yunanlıların işgali sırasında Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde Hukuk öğrenimine başlar ve 1 yıl Londra'da İngiliz Dili eğitimi alır.

Ailesi Fransa' dadır. Anneannesinin hastalığını öğrenince tek başına İzmir'e geri dönmeye karar verir.

İzmir bağımsızlık mücadelesi sırasında Latife Hanım, Mustafa Kemal'i Uşakizade Köşkünü karargah olarak kullanması için davet eder. Aralarında başlayan ilişki evlilik ile sonuçlanır. O yıl Türkiye Cumhuriyeti ilan edilir. Latife Hanım Türkiye Cumhuriyeti' nin ilk "First Lady" sidir. 2.5 sene içerisinde artan anlaşmazlıklardan dolayı Mustafa Kemal Latife hanım'dan boşanmaya karar verir. Latife Hanım uzun süre beklediği yeniden birleşme ümidini yitirdikten sonra, vefatına kadar İstanbul'da büyük yalnızlığa çekilir.