MANASTIR GÜNLÜĞÜ
...
Nusret Karaca
...
Haziran sonu, temmuz başı. 8 günlük Balkan Turu. Ailece gezdik, gördük ve gördüklerimizi, duyduklarımızı yazdık, fotoğrafladık.
Bunlar arasında Makedonya'da bizlerin ilgisini çeken bir metin de ulaştı elimize bilmeyenler duymayanlar için paylaşmak istedim.
...
Eleni'nin Mustafa Kemal'e mektubu…
...
Kemal Atatürk'e herhangi bir zamanda ve yerde!
Çok seneler geçti, ben halen her gün içerisinde senden haber bekliyorum. Herhangi bir zamanda mektubumu alırsan beni hatırla ve kağıttaki gözyaşlarımı görebileceksin. Yıllar ve olaylar geçiyor, seninle ilgili çok şeyler konuşuluyor. Mektubumu okurken, başka kadını seviyorsan, mektubumu kopar ve kendine de: İnanabiliyor mu ki Manastırlı bir Eleni Karinte, bir günlük tanıdığı ve âşık olduğu adama bütün ömrünü harcamıştır?
Ve benim seni sevdiğim kadar, o kadını o kadar seviyorsan, kendisine hiçbir şey söyleme, senin kadar mutlu olmasını diliyorum! Fakat, balkondaki kızı hatırlıyorsan ve başkasını sevmiyorsan, seni beklediğimi ve ömrüm boyunca bekleyeceğimi bilmeni istiyorum!
Döneceğini, beni unutmayacağını biliyorum. Babam vefat etti. Beni senden ayırdığından tam bir yıl geçti, beni eve kapattı ve bir ay çıkmama izin vermedi. Ağlamadım, biliyorum ki tüm kilitleri ve hapisleri boşuna harcadı. Beni evlendirecekleri adamı sadece bir kez gördüm ve kendisi bana onu sevebileceğimi sordu.
Ben de kendisine: "Hayır, ben sadece ilk aşkımı seviyorum" dedim. Ve artık kendisini görmedim. Babam beni hiçbir zaman affetmedi ve ben de kendisini affetmedim. O zamanlarda ki gibi artık genç ve güzel değilim... Tüm bir ömür bir gün içerisinde!

Ebediyen seni seven ve seni bekleyen
Senin Eleni Karinte