Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan Birinci ... 234

Tarih dersi ezbere dayalı olduğu için,konular birbirine benzediği için sevilmez herhalde...Ben öğrencilik yıllarımda çok sevdiğim için kopamadım tarih dersinden.Derste hocamı çok iyi dinlerdim,notlar alırdım,yazılıya konuları kağıtlara yazarak çalışırdım ve genellikle yüksek notlar alırdım.Bence tarih araştırmaları yapmak çok heyacanlı,kazdıkça derinlerden birşeyler çıkıyor...
    » &quot;Muhakkak olan bir taraf varsa, eskinin... içinde kaybedilmiş bir cennet[in] bir hazine gibi durması..., bizi kendine çağırması, bunu yapamadığı zamanlarda da, hayatımızdan bizi şüphe ettirmesidir.&quot;<br />Ahmet Hamdi Tanpınar

Konu silinmeden en azından kendi fikirlerimi kısaca açıklamak istiyorum.

Bence öğrencilerin tarih derslerinden sıkılmalarının en önemli sebeplerinden biride öğretmenlerimizin anlatım ve aktarım
    husunda gerekli profesyonelliği gösterememeleridir. Tarih yaşanmış acı ve tatlı hatta ibret ve ders alacağımız hadiselerle dolu olaylar bütünüdür. Bunu hikayeleştirerek, hatta tabiri caizse öğrenciyi olayın içine çekerek anlatmak gerekir.

Her öğrenciye her olay cazip gelmeyebilir. Fakat etkilendiği bir olay ve zaman dilimi mutlaka vardır. İşte her kalbe o açık kapıdan girilmelidir. Tarihler, sebepler, sonuçlar, rakamlar ezberlettirmek yerine, kendini o savaşın için veya o olayın içinde bulmalıdır öğrenci. Kendine bir referans noktası tayin edecek ve o zaman diliminin öncesine ve sonrasına gitme ihtiyacını hissedecektir. Alabildiği kadar ve ihtiyacı kadar gider. Daha fazlasını ne kadar zorlarsanız zorlayın veremezsiniz.

Tarih dersi münkün olduğu kadar görsel olmalıdır. Bir harita ve bir kara tahta yetmez. Öğrencileri hayal dünyalarında sanal gezintilere götürüp getirebilmeli öğretmen. Filimler, belgeseller, gezi turları ile desteklenmeli öğrenci. Truvayı ,Homer'i yıllarca okuyan insanlar, filminde seyrettiği kadar çok şey öğrenememiş veya aklında kalmamıştır.
    Çanakkale'yi yıllarca anlatsanız, Çanakkale gezisi kadar etkili olamazsınız.

Tabiki her yere gitmek fiziki olarak mümkün değil ama, dediğim gibi ; Öğrencileri hayal dünyalarında sanal gezintilere götürüp getirebilmeli öğretmen. Öyle aktarmalı ki, öğrenci gözlerini kapadığında o olayın içinde olabilmeli.

Tabi bununda olmazsa olmaz şartı, tarihi gerçekten seven, olayları hazmetmiş, konusuna vakıf, öğrencimin gönlüne nasıl girerim diyen, gecelerinin bir bölümünü bu gaye için feda eden idealist öğretmenlerdir. ÖSS'de puanı ancak bu kadar yettiği için tarih bölümü yazmış, hiç olmazsa bir işim olsun diyerek mezun olmuş, sınıfta öğrencilerine şu sayfadan şu sayfaya kadar ezberleyin gelin diyen tarih öğretmenleri ile bunlar olamaz.

Ne dersiniz çok şey mi istiyorum ?
    ZİL ÇALDI İMTİHAN BAŞLADI... Güzel ve çetin bir imtihanın, aynı güzellik ve çetinlikte ki sorularına cevaplar verip durmuyor muyuz zaten ? Hem de Adem (A.S.) ve Havva Anamız’ dan bu yana...&nbsp; Gelin bu gün verdiğimiz bütün yanlışları silip, yerine doğru cevaplar yazalım. ÇÜNKÜ, İMTİHANIN BİTİŞ ZİLİ HER AN ÇALABİLİR...

Çok güzel anlatmışsınız hocam. Sözleriniz ve idealizminiz harika.

Sayın TRUMPELDOR, Sizin uzaydan gelmiş olma ihtimaliniz var mı?
    &#39; ÇALIŞMADAN, ÖĞRENMEDEN, YORULMADAN, RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ MİLLETLER; EVVELA HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ VE DAHA SONRA DA İSTİKBÂLLERİNİ KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR...&#39;<br /><br />Mustafa Kemal ATATÜRK

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Benzer 2 konu tarafımdan birleştirilmiş, "TRUMPELDOR"un 2 mesajı (konu açış mesajları) tarafımdan silinmiştir.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Sn. İlhan_cemal

İltifatınız için teşekkür ederim.

Uzaydan gelmiş olma ihtimalime gelince ;
    Haklısınız, uzaydan geldim. Hatta hala uzayda ikamet ediyorum.
    (Dünyada uzayda olduğuna göre)

Siteye dün giriş yaptım. Zamanla tanışacağız veya çekip gideceğim sezsizce...

Saygılarımla hocam.

ZİL ÇALDI İMTİHAN BAŞLADI... Güzel ve çetin bir imtihanın, aynı güzellik ve çetinlikte ki sorularına cevaplar verip durmuyor muyuz zaten ? Hem de Adem (A.S.) ve Havva Anamız’ dan bu yana...&nbsp; Gelin bu gün verdiğimiz bütün yanlışları silip, yerine doğru cevaplar yazalım. ÇÜNKÜ, İMTİHANIN BİTİŞ ZİLİ HER AN ÇALABİLİR...

Sayın TRUMPELDOR, önce hoş geldiniz.

Aman hocam, ' Siteye dün giriş yaptım. Zamanla tanışacağız veya çekip gideceğim sezsizce...' olur mu hiç öyle şey... Böyle bir durum olursa en çok ben üzülürüm. Elbette tanışacağız. Burası her şeyden önce paylaşım yeridir. Kavga etme, tartışma, hele hele kırma, üzme yeri hiç değil.

Sadece tarih derslerine değil, neredeyse tüm dersler için geçerli olan ilgisizlik ve isteksizlik yaygınlaşmakta. Böyle bir zamanda 'tarihi gerçekten seven, olayları hazmetmiş, konusuna vakıf, öğrencimin gönlüne nasıl girerim diyen, gecelerinin bir bölümünü bu gaye için feda eden idealist öğretmenler'in olması sevindirici. Her şeyden önce sizi kutluyorum. İdealizminiz hoşuma gitti. Çalışmalarınızdan, deneyimlerinizden yararlanmak isteriz.
    &#39; ÇALIŞMADAN, ÖĞRENMEDEN, YORULMADAN, RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ MİLLETLER; EVVELA HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ VE DAHA SONRA DA İSTİKBÂLLERİNİ KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR...&#39;<br /><br />Mustafa Kemal ATATÜRK

Tarih derslerini çok severim ve Tarih hayranıyım ..

Diğer arkadaşlarında dediği gibi öğretmenin anlatımı bayıcı ve sıkıcı ise tarih derslerinden zevk alamazsın .. Ama birazda Tarih insanın içinde olacak diye düşünüyorum yani istek meselesi

tek bir şey söyemek istiyorum devlet okullarında yaşı ilerlemiş ve kitab'a bakarak ders anlatan
    hocalar tarih dersinin sevilmemesinin tek nedenidir.....
    cesur olan herkes bunu kabul etmeli
    YA İŞİNİ KALİTELİ YAP YA DA BIRAK GİT YA................

Bence 'Tarih' ve 'Tarih Dersi' kavramlarını iyi ayırt etmemiz gerektiğini düşünüyorum...
    Bence sevilmeyen Tarih'in kendisi değil,Tarih dersini sevimsiz hale getiren bizleriz...
    Ben ne tarih öğrencisiyim,ne tarih bölümü okudum ne de bu bilimin öğreticisiyim...
    Ben bu bilime özellikle Osmanlı tarihine ilgi duyan amatörce araştırma yapmayı seven-okuyan birisiyim...
    Bilmediklerimi araştırmayı okumayı seviyorum....
    Ben lise yıllarımdaki tarih derslerini hatırlıyorum ve üzüntü duyuyorum....
    Neden ?
    Öyle üstün körü öyle ezberci öyle maddesel yaklaştırılmışızki tarihe,çok şeyi kaçırmışız...
    Tarih'i sadece zaman zarflarından oluşan,belli başlı kişiler-olaylar var gibi sadece belli merkezler üzerinden var olduğunu
    sanmışım...
    Sanırım hocalarımız şu şu konuları bilse yeter,bizlerde bu bu konuları ezberlesem yeterli diye düşünmüşüm..
    Aslında zaman geçtikçe okudukça tarihin ne kadar güzel bir olgu olduğunu kavrayabiliyorsunuz...
    Tarih benim gözümde tamamen bir 'sevgi' işidir.
    Bu sevgiyi sağlayacak kişilerinde öğretmenler olduğuna inanıyorum...
    Eğer öğretmen tarihi sevmiyor bu işi sadece iş olarak yapıyorsa onun öğrencileri de pek bişey hazmedemez tarihten...
    Tarih dersini birazda özellikle lise öğrencilerinin yaşlarına uygun anlatılmalı...Ben Tarih sevgisinin özellikle bu yaşlarda olgunlaştığına inanıyorum.
    Mesela ders anlatımında kullanılan kitaplar göz korkutucu kalınlıklıkta olmamalı...
    Derslerde mutlaka görsel yardımcı kaynaklar kullanılmalı...Öğrenciye işte anlatılıyor şu tarihte şu savaş oldu...
    Tamam iyi olduda o savaş nerde oldu nasıl bir yerdi öğrenci bilmiyor ve hayal edemiyor...
    Eğitim onu görsel olarak öğrenciye gösterebilmeli...Mesela şu savaş şu meydanda oldu derse ve öğrencide onu görsel olarak görebilirse orda nasıl bir savaş olduğunu kendi hayal dünyasında kurar ve o hayali kendi oluşturduğu için kolay kolay o savaşı unutmaz artık...
    Eğitim bakanlığının çok aciliyetli görsel eğitim CD leri hazırlaması gerekiyor...Yani mesela Osmanlı tarihini baz aldığımızda Niğbolu kalesi nerdedir...Kale nasıl bir yapıdadır vb...şekinde görsel bilgiler vermeli ve öğrencinin kafasında kendi hayal dünyası ile oluşturacağı bir mücadeleye izin vermelidir....
    Tarih derslerini daha albenili hale getirmelidir yani...
    Öğrenci 'ufff yaa yine Tarih' dememelidir....Film tadında belgesel tadında tarih dersi daha çok sevilir...
    Bilinmeyeni sevdirmek için mutlaka görsel malzemelerden faydalanılmalı diye düşünüyorum...
    Çünkü 'Tarih' ile zaten bilinmeyeni öğretmeye çalışıyor öğrenciye...Bilinmeyeni öğretmek kadar da zor bişey yoktur...
    Bu bağlamda Zoru başarmaya çalışan tüm tarih sevdalısı öğretmenlerime saygılarımı sunuyorum...

Tarih yalnızca Tarih değildir...!

Tarihbilincine katılıyorum, her işin başı sevgi ile olur. Sevmeden hiçbir işe başlayamazsınzı ya da başlatamazsınız.

Zorla birine iş yaptırabilirsiniz, yemek yedirebilirsiniz, her işi yaptırabilirsiniz ama bilgi öğretemezsiniz. Bilgi öğrenmek de öğrtmek de severek, isteyerek olur. Heves olmadan olmaz. Bu yüzden önce tarih sevdrilmeli sonra öğretme işine başlanmalı yoksa başarısızlık kaçınılmaz sonuç olur, iki taraf için de eziyet olur.

Tarihimiz ki sevilmeyecek gibi değil, diğer milletlerin tarihine nazaran çok temiz, anlı, şanlı zaferlerle dolu, yenilgilerimizse ibretlik ve aslında ders almamız gereken hadiseler. İş bu güzel mirası pratiğe döküp, günümüzle olan ilişksini kurup gönüllere yerleştirmekde. Seven insan zaten işi ne kadar zor olsa da yılmaz çalışır çabalar elinden geldiğince öğrenemye çalışır artık o kişi o aşkla her işi de yapar. Sadece tarihi değil diğer tüm derslerini hakkıyla geçmeye çalışır. Çünkü tarihini seven kişi atalarına layık olmak için çalışır dersi geçmek için notunu yüksek tutmak için değil sadece.

Yani tarih bilincini gençlere aşılamakla başlıyor herşey.
    Şiirin anlatamadığı yürek sürgünü... İmlasız, kuralsız son haykırıştır bu!

Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan Birinci ... 234