YİRMİ YIL SONRA YENİDEN
<<DOSTUM MOZART>>
...
Nusret Karaca

"...Ve Mozart ölüyor.
Çoğu insanlar gibi yakalandığı hastalıktan kurtulmayarak yatağında ölüyor."
...
Kuşlar gelip geçmiş ama Salzburg doğumlu Wolfgang Amadeus Mozart insanlara (Renk, dil, din ayrımı gözetmeksizin) mutluluk dağıtmayı yine sürdürecek.
Hoşça kal büyük Mozart. Sevgili dostum benim!
..............................................
Yıl 2019

Bir arkadaşın imzalı armağanı <<Dostum Mozart>> yirmi yıl sonra düşüyor avuçlarımın arasına evrim kitaplığından. Bir mücevher gibi şaklamışım yıllardır. Sararmış yapraklarını teker teker ama yavaş yavaş çeviriyorum. 222 sayfaya yeniden ulaşıverdiğimde Nadir Nadi'nin <<BİTİRİRKEN>> i de bitiveriyor. Yirmi yıl sonra <<DOSTUM MOZART>> ı yukarıdaki satırlarla uğurluyor yine Nadir Nadi.
.............................................
Kendi deyimle müzikle ilgisi <<Emekli bir amatör kemancı>>dan ibaret Nadir Nadi'nin coşku dolu sevgisidir. Mozart'a <<Dostum Mozart>> dedirten. Mozart müziğini seven amatör bir kemancı , rastlantı sonucu sevmiş Mozart müziğini. Sonra bakmış ki Mozart müziği üzerine çalışma yapılmamış , tüm eksiklerine karşın eli kağıda kaleme sarılmış , kucaklayıvermiş. <<Dostum Mozart>>!
.........................................
<<Edebiyatçıların her biri kendine göre bir Mozart yaratmaya çalışmış. Onların çoğunu okuyup geçtim. Temel kaynaklar dışında başvurduğum başka kitaplar da var ancak buraya alamıyorum. İstemeyerek yaptığım yanlışların bağışlanmasını diliyorum>>
......................................
En etkili kaynak olarak Mozart'ın mektuplarından yararlanmış Nadir Nadi. Son bölümde Mozart'ın yaşamından resimler var
....................................
Nadir Nadi ve Mozart... Şimdi nerede, hangi müziği dinliyorlardır kim bilir? Birini hiç görmeden yapıtlarıyla, yaşam felsefesiyle benimseyerek ve O'na <<Dostum>> diyebilmek. En zor olanı gerçek dostlarla kucaklaşmak. Nerede, nasıl karşımıza çıkar bilinmez. <<Dostum>> diyerek sakladığınız bir kitap işte böyle yirmi yıl sonra düşer avuçlarınız arasına. Siz de kağıda kaleme salıverirsiniz bu <<DOST>> u tanıtmak için birilerine.
.....................................
Şimdi kulaklarıma güzel bir melodi geliyor yan odadan. Kızım piyanoda Mozart çalışıyor. Anlaşılan <<DOSTUM MOZART>> hiç ayrılmayacak bizim evden.