NE OLACAK TARİHİ KÖŞK'ÜN HALİ
....
Nusret Karaca
...
Yalnızca ülke olarak değil,dünya'nın
en önemli sorunu şimdi Covid 19.
Öncelikle sağlık elbette.İnsan yaşamında ondan daha önemli ne olabilir ki ilk sırada.
Şimdi zorunlu,mazeretli durumda olmadıktan sonra evlerimizde,kendi kendimizi kontrol ediyor,korunmaya çalışıyoruz.Bir bakıma karantina günleri...
Elbette bu durumda evlerimizde hane fertleri dışında en yakın arkadaşlarımız kimler dersek...
Kitaplar,kağıtlar,kalemler...Öyle değil mi?
Okumak ve yazmak...
...
Ev günleri içinde,denemeler,şiirler ve günlüklerle uğraşıp kitap rafları arasında dolaşırken avuçlarıma bir dergi,arasından bir kaç fotoğraf ve gazetelerden kesilerek saklanmış yazılar düşüverdi MODA daki.TARİHİ MAHMUT MUHTAR PAŞA KÖŞK'ü hakkında.
O köşkle ilgili onarım isteği ile ilgili öyle çok haber yaptık ki dostlarla...
Ben yine de her zaman olduğu gibi bu notlardan kısa bir bölümü bir kaç gün önce Kadıköy Life' a yollamayı ihmal etmedim doğal olarak...
Bu kez biraz da çekinerek...
Çünkü bu konuda bana o kadar yer açtılar ki sayfalarında..
...
Bugün 6 Nisan 2020 ve az önce Sevgili.Cenay Toprakkaya"Bunu bir habere dönüştür orası bizim için de çok önemli,hepimiz için..."diye mesaj yollayınca ben de hemen elimdeki fotoğraflardan bir bölümünü kendisine yollayıp bu yazının başına geçtim.Klasik haber girişi'nden farklı eğitimci,şair,tarih araştırmacısı olarak,edebiyat dünyasının içinde yer alan biri olarak,en önemlisi o binada derse girmiş,halen o yerleşke içindeki eski.Kadıköy Kız Lisesi(İstanbul Kadıköy Lisesi) nde görev yapan biri olarak,yüreğimdekileri ve duygularımı harmanlayarak...
...
Osmanlı Devleti'nde 1912 yılında Padişah tarafından Sadrazamlığa getirilen Gazi Muhtar Paşa'nın oğludur 1866 doğumlu Mahmut Muhtar Paşa.Galatasaray Sultanisi ve Harbiye'yi bitirir .1897 yılında Mısır Hidivi İsmail Paşa'nın kızı Nimetullah hanımla evlenir.Bir müddet sonra Bahriye Nazırlığı'na getirilir.1914 yılında başlayan 1.Dünya savaşı sırasında Sultan Osman ve Reşadiye gemilerine İngilizlerin el koymasından sonra Divan-ı Harbe verilir.Mallarına el konulan Paşa ülkeyi terkederek İskenderiye'ye gider.İsviçre'ye geçmek isterken bindiği gemide hayata gözlerini yumar.
1956 yılına kadar aile'nin mülkiyetindeki bina Milli Eğitim e devredilir.1957 yılı 27 Şubat'ında düzenlenen bir törenle Kadıköy Kız Lisesi olarak eğitim ve öğretime başlar.Halk tarafından daha çok "MERMER KONAK" olarak bilinen binanın her iki tarafına,biri pansiyon olarak kullanılmak üzere(geçici olarak Erenköy Kız Anadolu Lisesi kullanıyor) iki bina daha eklenmiştir. Önce karma olan,daha sonra yabancı dil ağırlıklı,Anadolu Lisesi,adrese dayalı lise olarak hizmet veren ve vermeğe devam eden şimdiki adıyla İstanbul Kadıköy Lisesi'nde bu tarihi bina yıllardır kullanılamıyor.
..
Ve 1993 yılından beri o kurumda görev yapan beni her sabah sanki gözyaşları ile karşılıyor.Bir kaç kez video'ya çekip şiir bile okuduğum olmuştur gecenin son karanlığı gündüzün ilk ışıkları ile kucaklaşırken
,
...
İki ağaç arası
Bir mermer konak
Martılar konmuş çatısına
Dokunsan ağlayacak

(Nusret Karaca)
...
Yakın zamanda kapanan mezunlar derneği'nden Fatoş Karataş Bağçe'nin çabaları,benimle birlikte mücadelesi ile restorasyon izni alınalı uzun bir süre oldu.
Bir yıl önce öğrencilerimin çok ısrarı ile gezdiğim mermer konak içler acısı bir durumdaydı.
Aklıma orada gerçekleştirdiğimiz söyleşiler,sergiler,kitap günleri,müzik dinletileri gelince...ve de o etkinlikler sırasında çekilmiş fotoğraflara bir daha bakınca...
Yukarıda belittiğim gibi ,defalarca haberini yaptık.İKL Basın Yayın Kulübü olarak tarihçeyi kitapçık yapıp daģıttık...
Sonuç?
Bir tarihçi,eğitimci,yazar olarak gel de evde tavana bak bak otur...
Aklına ,görev yaptığın ve aidiyet duygusu ile bağlı olduğun camia'ya ait ,şimdilerde sessizliğe bürünmüş konağın çatısından bu yağmurlu günde akan damlalar geldikçe aklına...Gözyaşlarınız karışmaz mı onlara...
Siz benim yerimde olsanız yazmaz mısınız!
Ben de öyle yapıyor ve yazıyorum
İnadına ısrarla..