ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

5 Zayıfı Olan Liseli Üst Sınıfa Geçebilecek

Liselerde sınıf geçmeye yeni düzen getiriliyor. Mevcut yönetmeliğe göre iki dersten zayıfı olan üst sınıfa geçerken, yeni düzenlemede sınır 5 zayıfa çıkarılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselerde sınıf geçmeyi kolaylaştıracak yeni düzenleme için çalışma başlattı. Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme Yönetmeliği’nde değişiklik yapan taslakta öne çıkan bazı düzenlemeler şöyle:
    SINIFTA KALMAK ZOR: Mevcut düzenlemeye göre öğrenciler, üç dersten başarısız olduklarında ortalama yükseltme sınavına girebiliyor. Yeni düzenlemede öğrenciler başarısız oldukları tüm derslerden ortalama yükseltme sınavına katılabilecek. Taslağa göre, öğrenci zayıf dersi olmasa bile başarısını artırmak için bu sınava katılabilecek.
    BORÇLA KOLAY SINIF GEÇME: Mevcut yönetmeliğe göre, en fazla iki dersten zayıfı bulunan öğrenciler bir üst sınıfa sorumlu olarak geçebiliyor ve zayıf derslerinin sınavına girmeye devam ediyor. Taslak yönetmelikte, iki ders barajı beşe çıkarıldı. Buna göre, beş zayıfı olan öğrenci bir üst sınıfa borçlu olarak devam edebilecek. Ancak üst sınıfa geçtiğinde zayıf derslerinin de sınavlarına girecek.
    FARK SINAVLARI ŞUBATTA: Alan/dal değiştirmek isteyen öğrencilerin girmesi gerektiği sorumluluk sınavları da değiştirilecek. Mevcut düzenlemeye göre; MEB, lise son sınıftaki öğrencilere eğitim-öğretim yılının ilk ayında alan/dal değiştirme hakkı veriyor. Örneğin, Türkçe-matematik alanında okuyan bir öğrenci “fen” bölümüne geçtiğinde, yeni alanıyla ilgili tüm derslerden sorumlu oluyor. Öğrenciler seçtikleri yeni alanda daha önce almadıkları ancak sorumlu oldukları derslerle ilgili fark sınavlarına ağustosta katılıyor. Ancak bu sınavın sonucu haziranda katıldıkları ÖSS’ye yansıyamayacağı için MEB her yıl genelgeyle bu öğrencileri şubatta sınava alıyor. Genelgeyle yapılan bu düzenleme yönetmeliğe madde olarak yazılacak. Yeni yönetmelikte, sınavların şubatta yapılmasıyla ilgili bir madde bulunacak.

Pazartesi onaylanacak
    Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nce tamamlanan taslak, Talim ve Terbiye Kurulu’na gönderildi. 5 Mayıs’ta toplanacak kurulun taslağı onaylaması bekleniyor.

Kaynak: Milliyet
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Bir idareci de olarak bu kadar da kolay sınıf geçilmesine karşıyım.Elbette ki çalışan ile çalışmayan arasında fark olmalı.Dört yıllık sistem başlamadan önce bu tarz bir durum vardı hatırlarsanız.(Tabi o zamanlar bir de af vardı ki onu hatırlamak bile istemiyorum)Biz gençlerimizi eğitmeliyiz,bedavadan sınıf geçen nesil beni korkutuyor.Temel değerlerimizi bile öğrenemiyorlar.Yanlış anlaşılmak istemem,sınıfta kalan öğrenci sayısı fazla olduğu için bu uygulamayı geliştirdiklerine inanıyorum ama öğrenemedikten sonra sınıf geçmişsin ne anlamı?O zaman bizlere ne gerek var?

raltar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

naptera Hocama katılıyorum.Eğitimin kalitesi düşeceği kesin.Bunun okul disiplininede yansıması olacaktır.İdareci ve öğretmenlerin işi dahada zorlaşacak demektir.
    Başlıgıg yükündürtümüz,tizligig sökürtümüz / Başlıya başeğdirdik,dizliye diz çöktürdük.

Yapboza çevrilen eğtim sitemi içinde  öğrenciler
    15-(8-3)=? 750 bin öğrenci yanıtı veremedi
    bu mucizeyede imza atıyorlar...Suçlu kim?Birşeyler değişiyor ve kimse öğretmene danışma sorma ihtiyacı hissetmiyor.Ben ilköğretimde görev yapıyorum.Her dönem başında bizden yeni sistem ve eksiklikleri ile  ilgili raporlar isteniyor.Her branş öğretmeni kendi alanıyla ilğili sayfalarca eksiklik dile getiriyor. Bu durum göz önüne alındığında şunu söyleyebilirim ki;bu yıl asıl süpriz yeni sistemin ilk sınavı olan SBS'de yaşanacak.
    iyi olmak kolaydır,zor olan ADİL olmaktır!