12 Haziran 2008 PERŞEMBEResmî GazeteSayı : 26904

YÖNETMELİK

Milli Eğitim Bakanlığından:

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ

YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 6/9/1998 tarihli ve 23455 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Anadolu Öğretmen Liseleri Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve (g) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

"h) Kılavuz: Merkezî yerleştirme yoluyla ortaöğretim kurumlarına öğrenci alınmasına yönelik her yıl Bakanlıkça yapılan açıklamalar hakkındaki yayını,"

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Bu okulları tercih edecek öğrencilerde aranacak şartlar şunlardır:"

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Bu okulları tercih edecek öğrencilerin seçimi, öğrenim gördükleri ilköğretim okullarının 8 inci sınıf şube öğretmenler kurulunca yapılır. Aday seçiminde öğrencinin;"

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan "sınav kılavuzunda" ibaresi, "kılavuzda" olarak değiştirilmiştir.

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 11 – Bu okullara, 8 inci maddede belirtilen şartları taşıyanlardan, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesinde belirtilen usul ve esaslar ile ilgili kılavuz/kılavuzlarda belirtilen açıklamalar doğrultusunda, yerleştirmeye esas puana göre merkezî yerleştirme ile öğrenci alınır.

Kontenjan, başvuru, tercih, yerleştirme ve kayıt-kabule ilişkin hususlara, Bakanlıkça her yıl yayımlanacak kılavuz/kılavuzlarda yer verilir."

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Öğrenci Başarısı

MADDE 13 – Öğrenci başarısı, Millî Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği hükümlerine göre belirlenir."

MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Bu okullar arasındaki öğrenci nakilleri; nakil olmak istenilen okulda, öğrencinin aynı sınıf ve alanında boş kontenjan bulunması ve yerleştirmeye esas puanının, bu okula aynı yılda kayıt yaptıran öğrenciler için uygulanan yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması şartı ve puan üstünlüğü esasına göre ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarının başlangıç tarihinin beş gün öncesinden, sınavların bitimine kadar olan sürenin dışındaki zamanlarda yapılır. Ancak 9 uncu sınıf öğrencilerinin nakil başvuruları, öğretim yılının başladığı tarihten itibaren bir ay geçtikten sonra yapılır."

MADDE 8 – Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Merkezî sınavla" ibaresi, "Merkezî yerleştirme ile" olarak değiştirilmiştir.

MADDE 9 – Aynı Yönetmeliğin 17 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 17 – Anadolu öğretmen liselerine öğretmen ataması, 20/10/2006 tarihli ve 26325 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Spor Liseleri İle Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmelik hükümlerine göre yapılır."

MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 20 – Devlet parasız yatılılık ve bursluluk sınavını kazanarak Bakanlığa bağlı ilköğretim okullarını parasız yatılı olarak bitiren öğrencilerden bu okullara yerleşenlerin parasız yatılılık durumları devam eder."

MADDE 11 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan "EK-3 ÖĞRENCİ NAKİLLERİNE ESAS BAŞVURU VE DURUM BELGESİ"nin "ÖĞRENCİ DURUM BİLGİLERİ" kısmının 6 ncı satırı "6. Yerleştirmeye Esas Puanı" olarak değiştirilmiştir.

MADDE 12 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 13 – Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.