Beklenen gün geldi çattı. 2 sene önce ders programında görüp bu derste ne işlenecek acaba amaaan milli eğitim bu süreçte belirler dediğimiz dersi bu sene işleyeceğiz. Lakin ortada hala bir program ve kitap yok. Demek ki bu sene pilot eğitim yapılacak bu derste. (aslında pilotta yok ya neyse. ) Evet ne dersiniz bu derste ne işlenecek nasıl işlenecek sizce?

ziberkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yine bize bırakacaklar desene
    Allah'ım, huşu duymaz bir kalpten, dinlenmeyen bir duadan, doymak bilmeyen bir nefisten, faydası olmayan bir ilimden sana sığınırım.
    Linklerde Sorun varsa Lütfen Bildiriniz.(Konu İsmi Veriniz)

Olur mu hiç hocam, daha okul açılmasına 3 hafta falan var. o zamana kadar, program da hazırlarlar, kitap da yazarlar. Belki de hepsi hazırdır. Şaka bir yana aşağıdaki linklerde, Açık Öğretim Fakültesi ders kitapları var. Kapsam aynı olmamakla birlikte, lise düzeyine uyarlanmış bir içerik olacaktır muhtemelen.

http://www.tarihportali.net/tarih/du...i-t5978.0.html
    http://www.tarihportali.net/tarih/ca...i-t5977.0.html

&#39; ÇALIŞMADAN, ÖĞRENMEDEN, YORULMADAN, RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ MİLLETLER; EVVELA HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ VE DAHA SONRA DA İSTİKBÂLLERİNİ KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR...&#39;<br /><br />Mustafa Kemal ATATÜRK

Öncelikle herkese selamlar ve çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
    Aynı sorun bizde de var.12.Sınıfta Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi var ama ne okutacağız hala belli değil.Ne zaman bir açıklama yapacaklar acaba?
    Mebden bilgi edinme yoluyla soran arkadaş var mı? Varsa bir daha yazıp gereksiz yere meşgul etmeyelim insanları diye düşündüm.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.
    Saygılar ve selamlar.

Tarih vakfı bu ders için bi öğretmen kitabı hazırlamış henüz elime geçmedi ama faydası olur insallah. Vakfın internet sitesinden bakabilirsiniz. İstanbul ve Ankara da olanlar elden de alabilirler.

Evet, Tarih Vakfı bu konuda 2 tane öğretmen kitabı yayınladı.

Birincisi 2005 yılında Burak Çalışkan ve Ebru Şahbudak tarafından hazırlanmıştı.
    İkincisi Ekim 2007 de Dilara Kahyaoğlu, Hasan Tahsin Özkaya, Ayşe Alan ve Günay Üstüner tarafından hazırlanmış.

Bence dersin hakkını vermek isteyen öğretmen arkadaş, ikisini de incelemeli. Ancak sorun ders kitabında. Yani Tarih Vakfı yine 2005 yılında '20. Yüzyıl Dünya ve Türkiye Tarihi' adıyla Gökçen ve Faruk Alpkaya tarafından hazırlanmış olan bir ders kitabı yayınladı. Bildiğim kadarıyla MEB bu kitabı onaylamadı. Yani henüz MEB müfredat programı yayınlamadığı için, kitabın içeriği MEB'in yayınlayacağı programı ne kadar karşılayacağı belli değil. Bana göre incelenmesi ve yararlanılması gereken bir kaynak.

Bu konuda TUSIAD tarafından Aralık 2002 de yayınlanan 'Gençler İçin Çağdaş Tarih' adıyla bir kitap yayınlandı.

MEB den önce özel kurumlar bir çok çalışma yaptılar ama, nedense MEB bekliyor. Bu iki çalışmayı da onaylamadı. Dilerim bu iki çalışmadan daha iyi bir çalışma üretirler. Ortaya çıksın bakalım, sonra üzerinde konuşuruz.

TUSİAD Tarih kitabı dışında Coğrafya ve Felsefe kitapları da yayınladı. İlgilenen arkadaşlar aşağıdaki linklerden indirip inceleyebilrler.

http://www.tusiad.org
    sayfasını açtıktan sonra 'eğitim' i açın, sonra açılan eğitim sayfasından 'rapor' sekmesini tıklayın. O sayfada Tarih, coğrafya ve felsefe kitaplarına ulaşabilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

&#39; ÇALIŞMADAN, ÖĞRENMEDEN, YORULMADAN, RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ MİLLETLER; EVVELA HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ VE DAHA SONRA DA İSTİKBÂLLERİNİ KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR...&#39;<br /><br />Mustafa Kemal ATATÜRK

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersinin içeriğine nereden ulaşabilirim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

2 konu tarafımdan birleştirilmiştir.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Henüz bizde bu ders olmadığından tam bir araştırma yapmadım ama belki yardımım olur diye haddim olmayarak Prf. Dr Fahir Armaoğlunun 19.Yüzyıl Siyasi Tarihi ve 20.Yüzyıl Siyasi Tarihi kitaplarını önerebilirim.

Daha önce bahsettiğim Tarih Vakfının kitabını aldım ama hiç iyi değilmiş tavsiye etmiyorum.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 Sonuncu