umuro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Aşağıdaki büyük fazilet ve sevapları olduğu bildirilen duaları, İbn-i Abbas Resulullah’tan (s.a.a) nakletmiştir:

1. Günün Duası:
    دعاء اليوم الاول :اللهمَ اجْعلْ صِيامي فيه صِيام الصّائِمينَ وقيامي فيهِ قيامَ القائِمينَونَبّهْني فيهِ عن نَومَةِ الغافِلينَ وهَبْ لي جُرمي فيهِ يا الهَالعالَمينَ واعْفُ عنّي يا عافياً عنِ المجْرمينَ.
    "Allahummec'al siyamî fîhisiyam'es-saimîn ve giyamî fîhi giyam'el-gâimîn ve nebbihnî annevmet'il-ğâfilîn ve heb lî curmî fîhi ya ilâh'el-âlemin ve'fu annî yaâfiyen an'il-mucrimîn."
    Anlamı: ALLAH'ım! Bu günde tuttuğumorucu gerçek oruç tutanların orucu gibi ve ibadetimi gerçek ibadetedenlerin ibadeti gibi kıl; bu günde beni gafillerin uykusundanuyandır; suçumu bu günde bağışla; ey âlemlerin ilâhı! Affet beni, eysuçları affeden. Rabbim!

2. Günün Duası:
    دعاء اليوم الثاني :اللهمّ قَرّبْني فيهِ الى مَرْضاتِكَ وجَنّبْني فيهِ من سَخَطِكَونَقماتِكَ ووفّقْني فيهِ لقراءةِ آياتِكَ برحْمَتِكَ يا أرْحَمَالرّاحِمين.
    "Allahummegarribnî fîhi ilâ merzâtike ve cennibnî fîhi min sehatike ve negimatikeve veffignî fîhi li-girâeti âyâtike bi-rahmetike ya erhem'er-râhimîn."
    Anlamı:ALLAH’ım! Bu günde beni kendi hoşnutluğuna yakınlaştırıp, gazap veazabından uzaklaştır. Bu günde ayetlerini okumaya beni muvaffak kıl;rahmetin hakkına ey merhametlilerin en merhametlisi.

3. Günün Duası:
    دعاء اليوم الثالث :اللهمّ ارْزُقني فيهِ الذّهْنَ والتّنَبيهَ وباعِدْني فيهِ من السّفاهةوالتّمْويهِ واجْعَل لي نصيباً مِنْ كلّ خَيْرٍ تُنَزّلُ فيهِ بِجودِكَ ياأجْوَدَ الأجْوَدينَ
    "Allahummerzugnî fîh'iz-zihneve't-tenbîh ve bâidnî fîhi min'es-sefâheti ve't-temvîh vec'al lînesîben min kulli hayrin tunzilu fîh, bi-cûdike ya ecved'el ecvedîn."
    Anlamı: ALLAH'ım! Bu günde bana zekâve uyanıklık (ibadet ve itaatten gafil olmama) hali ver; beni cahillikve batıl işlerden uzaklaştır. Bu günde indirdiğin her hayırdan bana dabir nasip ayır; cömertliğin hakkına ey cömertlerin en cömerdi!

4. Günün Duası:
    دعاء اليوم الرابع :اللهمّ قوّني فيهِ على إقامَةِ أمْرِكَ واذِقْني فيهِ حَلاوَةَ ذِكْرِكَوأوْزِعْني فيهِ لأداءِ شُكْرَكَ بِكَرَمِكَ واحْفَظني فيهِ بِحِفظْكَوسِتْرِكَ يا أبْصَرَ النّاظرين
    "Allahummegavvinî fîhi alâ igameti emrik ve ezignî fîhi halâvete zikrik veevzi'nî fîhi li-edâi şukrik bi-keramik vehfeznî fîhi bi-hifzike vesitrik, ya ebsar'an-nâzirîn."
    Anlamı:ALLAH’ım! Bu günde emrini uygulamak için beni güçlendir; bu gündezikrinin güzel tadını bana tattır; kereminle beni bu günde şükrünü edaetmek için hazırla; bu günde hıfzın ve örtünle beni (günah ve beladan)koru; ey basiretlilerin en basiretli!

5. Günün Duası:
    دعاء اليوم الخامس :اللهمّ اجْعَلْني فيهِ من المُسْتَغْفرينَ واجْعَلْني فيهِ من عِبادَكَالصّالحينَ القانِتين واجْعَلْني فيهِ من اوْليائِكَ المُقَرّبينَبِرَأفَتِكَ يا ارْحَمَ الرّاحِمين.
    "Allahummecalnî fîhimin'el-musteğfirîn, vec'alnî fîhi min ibâdik'es-sâlihîn'el-gânitîn,vec'alnî fîhi min evliyâik'el-mugarrabîn, bira'fetike yaerham'er-râhimîn."
    Anlamı: ALLAH'ım! Bu günde benimağfiret dileyenlerden, sana itaat eden salih kullarından ve mukarrebvelilerinden kıl; lütuf ve şefkatin hakkında ey merhametlilerin enmerhametlisi!

6. Günün Duası:
    دعاء اليوم السادس :اللهمّ لا تَخْذِلْني فيهِ لِتَعَرّضِ مَعْصِتِكَ ولا تَضْرِبْني بِسياطِنَقْمَتِكَ وزَحْزحْني فيهِ من موجِباتِ سَخَطِكَ بِمَنّكَ وأياديكَ يامُنْتهى رَغْبةَ الرّاغبينَ
    "Allahumme latehzulnî fîhi li-tearruzi ma'siyetik, velâ tazribnî bi-siyâtinegimetik, ve zehzihnî fîhi min mûcibâti sehatike, bi-mennike veeyâdîke, ya muntehâ rağbet'ir-râğibîn."
    Anlamı:ALLAH'ım! Sana karşı işlediğim günahtan ötürü bu günde beni yalnızbırakma; azap kırbacınla beni cezalandırma; bu günde gazabına vesileolacak şeylerden beni uzaklaştır; -sonsuz- lütfün ve nimetlerinhakkına, ey şevkli insanların en büyük arzusu!

7. Günün Duası:
    دعاء اليوم السابع :اللهمّ اعنّي فيهِ على صِيامِهِ وقيامِهِ وجَنّبني فيهِ من هَفَواتِهِوآثامِهِ وارْزُقْني فيهِ ذِكْرَكَ بِدوامِهِ بتوفيقِكَ يا هاديَالمُضِلّين
    "Allahumme einnî fîhi alâ siyamihi vegiyamih, ve cennibnî fîhi min hefevatihi ve asamih, verzugnî fîhizikreke bi-devamihi, bi-tevfigike ya hadiy'el-muzillîn."
    Anlamı: ALLAH'ım! Bu günde oruç tutupibadete durmam için bana yardımcı ol; bu günün sürçme ve günahlarındanbeni uzaklaştır; bu günde sürekli olarak seni zikretmeği bana nasipeyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidayet eden!

8. Günün Duası:
    دعاء اليوم الثامن : اللهمّ ارْزُقني فيهِ رحْمَةَ الأيتامِ وإطْعامِ الطّعامِ وإفْشاءِ السّلامِ وصُحْبَةِ الكِرامِ بِطَوْلِكَ يا ملجأ الآمِلين.
    "Allahummerzugnî fîhi rahmet'el-eytami ve it'am'et-taam ve ifşa'es-selâm ve suhbet'el-kiram, bi-tavlike ya melce'el-amilîn."
    Anlamı:ALLAH’ım! Bu günde öksüzlere merhamet etmeyi, -fakirlerin- karnınıdoyurmayı, karşıma çıkan herkese Selâm vermeyi ve değerli insanlarlaoturup kalkmayı bana nasip eyle; iyilik ve ihsanınla, ey arzu edenlerinsığınağı

9. Günün Duası:
    دعاء اليوم التاسع :اللهمّ اجْعَلْ لي فيهِ نصيباً من رَحْمَتِكَ الواسِعَةِ واهْدِني فيهِلِبراهِينِكَ السّاطِعَةِ وخُذْ بناصيتي الى مَرْضاتِكَ الجامِعَةِبِمَحَبّتِكَ يا أمَلَ المُشْتاقين.
    "Allahummec'al lî fîhi nasiben minrahmetik'el-vasia, vehdinî fîhi li-berahinik'es-satia, ve huzbi-nasiyetî ila merzatik'el-camia, bi-mehabbetike ya emel'el-muştagîn."
    Anlamı: ALLAH’ım! Bu günde genişrahmetinden beni nasipsi bırakma; açık delil ve burhanlarını banagöster ve beni alıp en kapsamlı hoşnutluğa gotür; muhabbetinle eyşevkli insanların arzusu!

10. Günün Duası:
    دعاء اليوم العاشر :اللهمّ اجْعلني فيهِ من المُتوكّلين عليكَ واجْعلني فيهِ من الفائِزينَلَدَيْكَ واجْعلني فيهِ من المُقَرّبينَ اليكَ بإحْسانِكَ ياغايَةَالطّالِبين.
    "Allahummec'alnîfîhi min'el-mutevekkilîne aleyke, vec'alni fîhi min'el-faizîne ledeyke,vec'alnî fîhi min'el-mugarrabîne ileyke, bi-ihsanike yağayet'et-talibîn."
    Anlamı:ALLAH’ım! Bu günde beni sana tevekkül edenlerden, sana göre saadeteerişenlerden ve sana yakınlaşan kimselerden kıl; ihsanınla eyarayanların en büyük talebi!

11. Günün Duası:
    دعاء اليوم الحادي عشر :اللهمّ حَبّبْ اليّ فيهِ الإحْسانَ وكَرّهْ اليّ فيهِ الفُسوقَوالعِصْيانَ وحَرّمْ عليّ فيهِ السّخَطَ والنّيرانَ بِعَوْنِكَ يا غياثَالمُسْتغيثين.
    "Allahumme habbib ileyyefîh'il-ihsan, ve kerrih ileyye fîh'il-fusûge ve'l-isyan, ve harrimaleyye fîh'is-sehate ve'n-nîran, bi-avnike ya ğiyas'el-musteğisîn."
    Anlamı: ALLAH’ım! Bu günde iyilik veihsanı bana sevdir; fısk ve günahtan beni nefret ettir; gazabını ve–cehennem- ateşini bana haram kıl; yardımınla ey imdat isteyenlerinimdadı!

12. Günün Duası:
    دعاء اليوم الثاني عشر :اللهمّ زَيّنّي فيهِ بالسّتْرِ والعَفافِ واسْتُرني فيهِ بِلباسِ القُنوعِوالكَفافِ واحْمِلني فيهِ على العَدْلِ والإنْصافِ وامِنّي فيهِ من كلِّما أخافُ بِعِصْمَتِكَ يا عِصْمَةَ الخائِفين.
    "Allahummezeyyinnî fîhi bi's-sitri ve'l-ifaf, vesturnî fîhi bi-libas'il-gunûive'l-kifaf, vehmilnî fîhi ala'l-adli ve'l-insaf, ve aminnî fîhi minkulli ma ehafu bi-ismetike ya ismet'el-haifin."
    Anlamı:ALLAH’ım! Bu günde örtü ve iffetle beni ziynetlendir; bugün kanaat veelde olana yetinme libasını bana giydir; beni bu günde adalet ve insafasevk et ve korktuğum her şeyden beni emniyete al; koruma ve ismetinle;ey korkanları koruyan -Rabbim-

13. Günün Duası:
    دعاء اليوم الثالث عشر :اللهمّ طَهّرني فيهِ من الدَنَسِ والأقْذارِ وصَبّرني فيهِ على كائِناتِالأقْدارِ ووَفّقْني فيهِ للتّقى وصُحْبةِ الأبْرارِ بِعَوْنِكَ يا قُرّةَعيْنِ المَساكين
    "Allahumme tahhirnî fîhimin'ed-denesi ve'l-egdar, ve sabbirni fîhi alâ kainat'il-egdar, veveffignî fîhi li't-tuga ve suhbet'el-ebrar, bi-avnike ya gurreteayn'il-mesakîn."
    Anlamı: ALLAH'ım! Bu günde beni(maddi ve manevi bütün) kir ve pisliklerden temizle; bu günde olmasıtaktir edilen olaylara karşı beni sabırlı kıl. Bu günde takvalı olmayave iyi insanlarla arkadaşlık yapmaya beni muvaffak eyle; yardımınla, eyzavallı ve miskin insanların göz nuru!

14. Günün Duası:
    دعاء اليوم الرابع عشر :اللهمّ لا تؤاخِذْني فيهِ بالعَثراتِ واقِلْني فيهِ من الخَطاياوالهَفَواتِ ولا تَجْعَلْني فيه غَرَضاً للبلايا والآفاتِ بِعِزّتِكَ ياعزّ المسْلمين.
    "Allahumme latuahiznî fîhi bi'l-aserat, ve egilnî fîhi min'el-hataya ve'l-hefevat,vela tec'alnî fîhi ğarazan li'l-belaya vel-afat, bi-izzetike yaizz'el-muslimîn."
    Anlamı:ALLAH'ım! Bu günde ayak sürçmelerimden dolayı beni cezalandırma; hatave yanlışlarımı bağışla. Bu günde beni bela ve afetlerin hedefi etme;izzetinle, ey Müslümanların izzeti!

15. Günün Duası:
    دعاء اليوم الخامس عشر : اللهمّ ارْزُقْني فيهِ طاعَةَ الخاشِعين واشْرَحْ فيهِ صَدْري بإنابَةِ المُخْبتينَ بأمانِكَ يا أمانَ الخائِفين.
    "Allahummerzugnî fîhi taat'el-haşiîn, veşreh fîhi sadrî bi-inabet'il-muhbitîn, bi-emanike ya eman'el-haifîn."
    Anlamı: ALLAH'ım! Bu günde bana huşuehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbeetmemle göğsümü genişlet; emanınla, ey korkanların emanı ve güveni!

16. Günün Duası:
    دعاء اليوم السادس عشر :اللهمّ وَفّقْني فيهِ لِموافَقَةِ الأبْرارِ وجَنّبْني فيهِ مُرافَقَةِالأشْرارِ وأوِني فيهِ بِرَحْمَتِكَ الى دارِ القَرارِبالهِيّتَكِ ياإلَهَ العالَمينِفين.
    "Allahummeveffignî fîhi li-muvafeget'il-ebrar ve cennibnî fîhimurafagat'el-eşrar, ve avinî fîhi bi-rahmetike ila dar'il-gararibi-ilahiyyetike ya ilah'el-alemîn."
    Anlamı:ALLAH'ım! Bu günde iyi insanlarla arkadaş olmaya beni muvaffak kıl vekötü insanların arkadaşlığından beni uzaklaştır. Rahmetinle banaebediyet ve sükûnet yurdu olan -cennette- yer ver; ilahlığın hakkına,ey âlemlerin ilahı!
    Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür; ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.<br />OFLU/TARİHÇİ<br /><br />

umuro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

17. Günün Duası:
    دعاء اليوم السابع عشر :اللهمّ اهْدِني فيهِ لِصالِحِ الأعْمالِ واقْضِ لي فيهِ الحَوائِجَوالآمالِ يا من لا يَحْتاجُ الى التّفْسير والسؤالِ يا عالِماً بما فيصُدورِ العالَمين صَلّ على محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرين.
    "Allahummehdinî fîhili-salih'il-e'mali, vegzi lî fîh'il-havaice ve'l-amal. Ya men layehtacu ile't-tefsiri ve's-sual. Ya alimen bima fî sudur'il-âlemin,salli alâ in ve Âlih'it-tahirin."
    Anlamı: ALLAH'ım! Bu günde beni salihamellere hidayet et; bu günde beni hacet ve arzularıma kavuştur. Eyaçıklamaya ve sormaya ihtiyacı olmayan; ey âlemdekilerin göğsündebulunanları (içinde geçenleri) bilen –Rabbim-! 'e ve onuntertemiz Ehlibeyti'ne rahmet et.

18. Günün Duası:
    دعاء اليوم الثامن عشر :اللهمّ نَبّهْني فيهِ لِبَرَكاتِ أسْحارِهِ ونوّرْ فيهِ قلبي بِضِياءِأنْوارِهِ وخُذْ بِكُلّ أعْضائي الى اتّباعِ آثارِهِ بِنورِكَ يا مُنَوّرَقُلوبِ العارفين.
    "Allahummenebbihnî fîhi li-berakati esharih, ve nevvir fîhi galbî bi-ziyaienvarih, ve huz bi-kulli â'zâî ile't-tibai asarih, bi-nûrike yamunevvira gulûb'il-arifîn."
    Anlamı:ALLAH'ım! Bu günün seherlerinin bereketlerinden yararlanmak için beniuyandır; nurların ışığıyla kalbimi aydınlat ve bütün uzuvlarımı bugünün eserlerinden, bereketlerinden yararlandır; nurun ile, eyariflerin gönüllerini aydınlatan!

19. Günün Duası:
    دعاء اليوم التاسع عش ر :اللهمّ وفّرْ فيهِ حَظّي من بَرَكاتِهِ وسَهّلْ سَبيلي الى خَيْراتِهِ ولاتَحْرِمْني قَبولَ حَسَناتِهِ يا هادياً الى الحَقّ المُبين.
    "Allahumme veffir fîhi hazzî minberakatih, ve sehhil sebîlî ila hayratih, vela tehrimnî gabûlehasenatih, ya hadiyen ile'l-hagg'il-mubîn."
    Anlamı: ALLAH'ım! Bu gününbereketlerinden nasibimi bol et; hayırlarına ulaşma yolumu kolaylaştır;iyi amellerinin kabulünden beni mahrum bırakma; ey apaçık hakka hidayeteden -Rabbim-!

20. Günün Duası:
    دعاء اليوم العشرين :اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ الجِنانِ واغْلِقْ عَنّي فيهِ أبوابَالنّيرانِ وَوَفّقْني فيهِ لِتِلاوَةِ القرآنِ يا مُنَزّلِ السّكينةِ فيقُلوبِ المؤمِنين.
    "Allahummeftehlî fîhi ebvab'el-cinan, ve eğlig annî fîhi ebvab'en-nîran, ve veffignîfîhi li-tilavet'il-gur'an, ya munzil'es-sekîneti fî gulûb'il-mu'minîn."
    Anlamı:ALLAH'ım! Bu günde cennet kapılarını (yüzüme) aç; cehennem kapılarını-yüzüme- kapat; bu günde Kur'ân okumaya beni muvaffak kıl; eymüminlerin kalplerine sükunet ve huzur indiren -Yüce ALLAH-!

21. Günün Duası:
    دعاء اليوم الحادي والعشرين :اللهمّ اجْعَلْ لي فيهِ الى مَرْضاتِكَ دليلاً ولا تَجْعَل للشّيْطان فيهِعليّ سَبيلاً واجْعَلِ الجَنّةِ لي منْزِلاً ومَقيلاً يا قاضي حَوائِجَالطّالِبين.
    "Allahummec'al lî fîhi ila merzatikedelîla, vela tec'al li'ş-şeytani fîhi aleyye sebîla, vec'al'il-cennetelî menzilen ve megîla, ya gaziye havaic'it-talibîn."
    Anlamı: ALLAH'ım! Bu günde benihoşnutluğuna gotürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı banaulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğimyeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

22. Günün Duası:
    دعاء اليوم الثاني والعشرين :اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ فَضْلَكَ وأنْزِل عليّ فيهِ بَرَكاتِكَوَوَفّقْني فيهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِكَ واسْكِنّي فيهِ بُحْبوحاتِجَنّاتِكَ يا مُجيبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّين.
    "Allahummeftehlî fîhi ebvabe fazlik, ve enzil aleyye fîhi berakatik, ve veffignî fîhili-mucibati merzatik, ve eskinnî fîhi buhbûhati cennatik, ya mucîbedavet'il-muztarrîn."
    Anlamı:ALLAH'ım! Fazl-ü rahmetinin kapılarını bugün yüzüme aç; bu gündebereketlerini üzerime indir ve beni hoşnutluğuna vesile olacak şeyleremuvaffak kıl; beni cennetlerinin ortasına yerleştir; ey perişanlarınduasını kabul eden -ALLAH-!

23. Günün Duası:
    دعاء اليوم الثالث والعشرين :اللهمّ اغسِلْني فيهِ من الذُّنوبِ وطَهِّرْني فيهِ من العُيوبِوامْتَحِنْ قَلْبي فيهِ بِتَقْوَى القُلوبِ يا مُقيلَ عَثَراتِالمُذْنِبين.
    "Allahummeğsilnî fîhi min'ez-zunûb,ve tahhirnî fîhi min'el-uyûb, vemtehin galbî fîhi bi-tegv'el-gulûb, yamugîle eserat'il-muznibîn."
    Anlamı: ALLAH'ım! Bu günde beni günahve kusurlardan beni yıkayıp temizle; kalbimin imtihanında banakalplerin takvasını ver; ey günahkârların sürçmelerini bağışlayan–Rabbim-!
    Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür; ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.<br />OFLU/TARİHÇİ<br /><br />