Bu metin üyemiz Lale Hanım tarafından şahsıma ulaştırılmıştır. Özellikle madde 43 e dikkat ediniz.

Madde 40- Ders yılı açılış törenlerinde yapılacak konuşmalar; Türk Millî Eğitiminin genel amaçları ve temel ilkeleri; eğitim ve öğretimin önemine okulun tarihçesine ve gelişimine, geçen öğretim yılının eğitim ve öğretim sonuçlarına, okulun çevreye sağladığı yararlara, yeni öğretim yılında uygulanması düşünülen faaliyetlere, okul-aile ve çevre ilişkilerine, Türk öğrencisinden beklenen davranışlara, yer veren konuları kapsar.

Madde 41- Okulca hazırlanan konuşmaların ve okunan şiirlerin metinlerinin birer örneği
okulda o yıla ait tören dosyasında saklanır.

Madde 42- Ders yılı başında yapılacak törenlerde aşağıda örnek olarak verilen sıra izlenebilir:

a) Atatürk ve Türk büyüklerine saygı duruşu,

b) İstiklal Marşı,

c) Açılış konuşması,

d) Emekli bir öğretmenin veya okulun bir öğretmeninin konuşması,

e) Geçen yıl başarılı olmuş bir öğrencinin konuşması,

f) Bir veya iki öğrenci tarafından şiir okunması,

g) Marşlar ve folklor gösterileri,

Madde 43- Açılış törenlerinden sonra yapılacak ilk dersler, bütün öğrenciye hitabedecek şekilde düzenleneceği gibi programlarda yer aldığı şekilde sınıflarda da yapılabilir, ilk derste öncelikle Atatürkçülük, millî birlik ve beraberlik, millî kültürümüz, inkılap tarihimizle ilgili konulara yer verilmek üzere değişik konular işlenir.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26_0.html