Yıl: 1965
    "Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma
    hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra
    kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm
    vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı
    şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
    "Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm
    veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra
    kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm
    vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı
    akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
    "Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim,
    heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,
    yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim,
    kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
    "Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni.. Ama
    bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..
    Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2006"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar
    dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,
    baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar yu
    yavrum?'"

Yıl: 2026
    "Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi
    yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..'"
    Batılılar geldiklerinde ellerinde incil,bizim elimizde ise topraklarımız vardı.Bizlere gözlerimizi kapatarak dua etmeyi öğrettiler.Gözlerimizi açtığımızda ise bizim elimizde incil onların ellerin topraklarmız vardı..

Harika bir örneklendirme olmuş.Kim düzenlediyse ellerine sağlık.2026 yılında artık Türkçe yok olmuş, bazı insanların aklında kalan birkaç Türkçe kelime ile idare eder duruma gelimişiz.İngilizce dünyaya hakim durumda.Gerçi şimdi de öyle gibi.Bazı televizyon programlarında dikkat ediyorum sanki özellikle söylüyorlar gibi geliyor bana.Resmen ingilizce konuşuyorlar (notlarımızı çek (check) ettik yerine konrol ettik deseler itibarları sarsılacak sanki ya da bu işi ekspertine (expert) soralım yerine neden uzmanına soralım değil).Bence dilimizin ve milletimizin en büyük düşmanı "televizyon".

Mesajınız tarafımdan dilimiz imla kurallarına uygun hale getirilmiştir.
    SIRRINI VERME! YERİNDE SAYMA! KENDİNİ BEĞENME! SAKIN BOŞ VERME! KİN BESLEME! İHANET ETME! LANET OKUMA! GÜLÜP GEÇME! BEDDUA ALMA! UŞAKLAŞMA! EĞRİLME! PASLANMA! VE ASLA SATILMA!<br />-MEVLANA-

Batılılar geldiklerinde ellerinde incil,bizim elimizde ise topraklarımız vardı.Bizlere gözlerimizi kapatarak dua etmeyi öğrettiler.Gözlerimizi açtığımızda ise bizim elimizde incil onların ellerin topraklarmız vardı..

Alıntıdır

Arıyorum….
    Karamanoğlu Mehmet Bey’i arıyorum….
    Göreniniz,bileniniz,duyanınız var mı?
    Bir ferman yayınlamıştı;
    “Bugünden sonra,divanda,
    Dergahta,bergahta,
    Mecliste,meydanda
    Türkçe’den başka dil konuşulmaya”….. diye
    Hatırlayanınız var mı?
    Dolanın yurdun dört bir yanını,
    Çarşıyı,pazarı,köyü,şehri
    Fermana uyanınız var mı?
    Nutkum tutuldu,şaşırdım
    Dolandığınız yerdeki Türkçe olmayan isimlere
    Gördüklerinize,duyduklarınıza üzüleniniz var mı?
    Tanıtımın demo,sunucunun spiker,
    Gösteri adamının showman,radyo sunucusunun discjokey,
    Hanım ağanın fırst lady olduğuna şaşıranınız var mı?
    Dükkanın store,bakkalın market,torbanın poşet
    Mağazanın süper,hiper,gros market,
    Ucuzluğun damping olduğuna kananınız var mı?
    İlan tahtasının billboard,sayı tabelasının skorboard,
    Bilgi akışının brifing,bildirgenin deklerasyon,
    Merakın,uğraşın hobyy olduğuna güleniniz var mı?
    Bırakın eli,özün bile seyrek uğradığı beldelerin girişinde wellcom,çıkışında good bye okuyanınız var mı?
    Korumanın,muhafızın body guard,sanat ve meslek pirlerinin duayen,
    İtibarın,saygınlığın prestij olduğunu bileniniz var mı?
    Alanın platform,merkezin center,
    Büyüğün mega,küçüğün makro,sonun final
    Özlemin,hasretin nostalji olduğunu öğreneniniz var mı?
    İş hanımızı plaza,bedestenimizi galleria
    Sergi yerlerimizi center room,show room
    Büyük şehirlerimizi mega kent diye gezeniniz var mı?
    Yol üstü lokantamızın fast-foot,yemek çeşitlerimizin mönü olduğu yerlerde
    Hesabı adisyon diye ödeyeniniz var mı?
    İki katlı evinizi dubleks,üç katlı komşu evini tripleks,
    Köşklerimizi villa,eşiğimizi antre
    Bahçe çiçeklerini flora diye koklayanınız var mı?
    Sevimlinin sempatik,sevimsizin antipatik,
    Vurguncunun spekülatör,eşkıyanın mafya,
    Desteğe,bilemediniz koltuk çıkmaya sponsorluk diyeniniz var mı?
    Mesireyi,kır gezintisini picnic
    Bilgisayarı computer,hava yastığını air-beg
    Pekalayı,oluru okey diye söyleneniniz var mı?
    Çarpıcı,önemli haberler flash haber,
    Yaşa,varol sevinçleri oley oley,
    Yıldızları star diye seyredeniniz var mı?
    Toprağımızı,bayrağımızı,inancımızı çaldırmayalım derken,
    Dilimizin çalındığına,talan edildiğine
    Özün,el diline özendiğine içi yananınız var mı?
    Masallarımızı,tekerlemelerimizi,şarkılarımızı,ninn ilerimizi kaybettik
    Türkçemiz elden gidiyor dizini döveniniz var mı?
    Karamanoğlu Mehmet Beyi arıyorum..
    Göreniniz,bileniniz,duyanınız var mı?
    Bir ferman yayınlamıştı
    Hayal meyal hatırlayıp,sahip çıkanınız var mı?

umuro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

'Yes deme evet de' kampanyası

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde, Ahmet Zeki Atalay İlköğretim Okulu öğrencileri Türkçe'nin yabancı kelimelerden arındırılması için çalışma başlattı.

Okul Müdürü Hüseyin Keskin'in girişimleri öğretmen ve öğrenci dayanışmasıyla Türkçe olmayan ve hatta nasıl okunduğu bile bilinmeyen yabancı sözcüklerin Türkçe'den kullanımını yok etmek amacıyla yola çıkan 7-D sınıfı öğrencileri Türk Dilini Koruma Kulübü kurmaya karar verdi. Bu amaçla okul içinde çalışmalara başlayan öğrenciler Türkçe öğretmenleri ile beraber konu ile ilgili afişler hazırladı. Afişlerde, "No'ya hayır, Hayır'a evet", "Yes-No deme dilini yok etme", "Oley deme sakın ha", "Yabancı Kelimelerle Yaşama" şeklinde sloganlar yazan öğrenciler, okul içinde öğrenci arkadaşlarını Türkçe'nin duru kullanımı konusunda bilinçlendirmeye çalışıyorlar. Öğrenciler ayrıca hazırladıkları afişleri de esnaf ve halka dağıtarak kampanyalarına destek vermeye davet ediyorlar.

Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür; ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.<br />OFLU/TARİHÇİ<br /><br />

TÜRKÇE GİDERSE TÜRKİYE GİDER!..

Nerede görülmüş ki, bir milletin insanları 100 yıl önce, hatta 50 yıl önce yazılan dilini anlamasın?

Nerede görülmüş ki, insanların kullandıkları kelimelerin cinsine göre siyasi tavırları, bağlantıları, hatta dine karşı tutumları belirlensin? Olamaz! Böyle garabetlere Türkiye’den başka bir yerde rastlamak mümkün değil!

Türkçe’nin başına gelenler, hızla gelmekte, getirilmekte olanlar, aynı zamanda Türk milletine neler yapılmış olduğunun, Türkiye’nin başına da neler gelebileceğinin birer açık seçik göstergesi. Onun için kendisini Türk sayan bu kültürün mensubu olan, içinde hala gerçek vatan, millet sevgisi olan herkesin artık pür dikkat kesilmesi, ufak tefek ayrılık gayrlılıkları bir kenara bırakıp birkaç ana hedef konusunda birleşmesi gerekiyor. En önemli hedef, birinci kurtuluş cephesi, TÜRKÇE. Neden mi? Unutmayalım:

Türkiye’nin kurtuluşu, Türkçe’nin kurtuluşuna bağlıdır. Türkçe giderse, ne Türkiye kalır,ne Türk dünyası,ne de Türk. (yani Türk kültürüne mensup olanlar).

Bir dilin yaşayabilmesinin ilk şartı eğitim dilinin tamamıyla o dilden olmasıdır. Onun içindir ki; sömürgeleşmemiş her ülkede eğitim dilinin resmi dilden başka bir dilde olması ülke anayasasına aykırıdır. O kadar ki, Avusturya gibi ülkelerde yabancı öğrencilerin bile başka dilden eğitim görmeleri yasalara aykırı. Hele yabancı dilden eğitim anaokuluna kadar inerse, o ülkenin dili bir iki nesil sonra toptan yok oluyor. İşte İngilizler bunu İrlanda’ya yaptı. Ama o zaman İrlanda, İngilizlerin İrlandalılara yaptığı envai çeşit zulümlerle tuzlanmış bir işgal altındaydı.Fransızlarda, Osmanlı Türk devletinden kopardıkları Müslüman Kuzey Afrika ülkelerinde aynı siyaseti güttüler. Zulümler hâlâ devam ediyor. Oralarda pek Arapça kalmamış. Bunun arkasında, roma imparatorluğunun eskiden Hıristiyanlaşmış eyaletlerini Müslümanlıktan sıyırıp yeniden Hıristiyanlaştırmak da yatıyor. Bu eyaletlerden biride Anatolia yani Anadolu ve Türkçe yok edilmek isteniyor.

Türkçe’mize sahip çıkmanın, onun içinde en baştan yabancı dille eğitime karşı durmanın artık bir hayat, memat, ölüm-kalım meselesi olduğundan kimsenin şüphesi kalmasın. Çünkü:

Türkçe olmadan Türk kültürü olmaz,

Türk kültürü olmadan Türk kimliği bulunmaz,

Özüne itibarı olmayanın haysiyeti olur mu?

TÜRK DEDİĞİN HAYSİYETSİZ YAŞAMAZ.

Oktay SİNANOĞLU
    ALLAH&#39; ım!<br />Boşa bakanlardan<br /><br />Boşa susanlardan<br /><br />Boşa konuşanlardan eyleme

Dil ve kültürü korumak çok önemlidir.

En son gelişen olay olarak, 2008 Eurovision'a katılacak Fransa'nın şarkısını ve Fransa'nın nasıl ayağa kalktığını gösterebilirim.

Fransızlar dillerine son derece bağlıdırlar. Dillerini kaybederlerse, kültürlerini kaybedeceklerini, yok olacaklarının farkındalar.

Olay şudur arkadaşlar: Eurovision'da sürekli başarısız olan Fransa, bu sene İngilizce bir şarkıyla katılmaya karar verir ve ülke ayağa kalkar.

İngizliler'in ve Fransızlar'ın basına yansıyan tepkileri şöyle olmuştur:

" Konuyu başyazılarından birine taşıyan Times gazetesi, Fransa’nın kararının, İngilizce’nin zaferi anlamına geldiğini belirtiyor. Yazının başlığı, hem Eurovision’da Abba’ya zafer getiren şarkıya hem de Fransa’yla tarihi bir savaşa atfen, “Waterloo”.
    Times, alaylı bir dille, Fransa’ya İngilizce bir şarkı da önermiş. Şarkının sözleri şöyle bitiyor:
    “Kadehimizi kahramanların diline ve insanı sağır eden şu şarkı yarışmasına kaldırırız. İngilizce söylerek sıfırdan fazla puan alırız. Sonra da gece boyunca şampanya içeriz.” "
    ALLAH&#39; ım!<br />Boşa bakanlardan<br /><br />Boşa susanlardan<br /><br />Boşa konuşanlardan eyleme

Bu Konu için Etiketler

Giriş