Arkadaşlar 4. sorumuz E şıkkıdır.Üç madde de sorunun cevabını karşılamaktadır.İlk açıklamaya baktığımızda bariz açık zaten Batı'nın üstün olduğu.İkinci açıklamada ilk açıklamayı karşılar durumda.Üçüncü açıklamada ise Batı'nın üstünlüğü kabul görülmüş ve Avrupa'da sürekli elçilikler bulundurulması, bizden üstün olan Batı'dan bir şeyler kapma adınadır diye düşünüyorum.Gönderilen elçiler tarafından gözlemlenen bir takım şeyler padişaha bildirilerek uygun görülürse Osmanlı Devleti'nde uygulanması söz konusu.

8.soruya baktığımızda I. açıklama "erşed" anlayışını karşılamakta.Kardeşlerin öldürülmesi ile deneyimsiz şehzadelerin elenmesinin sağlanması arasında ilişki kuramadım ben.Bence cevap B'dır.Taht kavgalarının önlenmesini sağlayarak, kardeşler arası sorunların çıkmamasını sağlamaktır amaç.Şayet böyle bir durum olursa devlet otoritesi sarsılır.

13. soruya baktığımızda ise cevap yalnız I yani A şıkkıdır.Rusya, Osmanlı Devleti'nde yaşayan Ortodoksları koruma altına almış ve bu durumda Rusya'nın, Osmanlı Devleti'nin içişlerine karışmasına ortam hazırlamıştır.Fakat bu durumun Rusya'nın işine yaramıştır.Osmanlı'nın zararınadır içişlerine karışılması.Bu sebepten ötürü II.açıklama olamaz.Çünkü Osmanlı'nın lehinedir.

Okulda cevap anahtarının açıklanmasından ötürü sitede de cevap anahtarının açıklanmasında bir sakınca yok bence.Arkadaşlar soruların cevap anahtarı benim yolladığım cevap anahtarı ile birebir eştir. 8)
    SIRRINI VERME! YERİNDE SAYMA! KENDİNİ BEĞENME! SAKIN BOŞ VERME! KİN BESLEME! İHANET ETME! LANET OKUMA! GÜLÜP GEÇME! BEDDUA ALMA! UŞAKLAŞMA! EĞRİLME! PASLANMA! VE ASLA SATILMA!<br />-MEVLANA-

4. sorunun cevabı C dir Çünki elçiliklerin açılması uluslararası ilişkilerle ilgilidir hatırlayın avrupa devletleri osmanlı da elçilik açtığında bunun amacı osmanlı üstünlüğünün kabul edilmesi mi yoksa osmanlı içişlerine karışılması azınlıkların kışkırtılması idi o zaman şöyle düşünmek lazım 1700 istanbul ant ve 1774 de küçük kaynarca ile rusya osmanlıda elçilikler açtığında osmanlının üstünlüğünü mü kabul etmiştir bugün abd nin her ülkede elçiliği var o devletlerin üstünlüğünü mü kabul etmiş oluyor elçiliklerin üstünlükle bir ilgisi yoktur ilişkileri geliştirme bahanesi ile devletlerin birbirini kontrolüdür

Osmanl ıDevleti güçlü zamanlarında Avrupada elçilik açmamıştır çünkü ihtiyacı yoktur ama Batı'nın Osmanlı karşısında gücü artınca Batıda ne oluyor acep deyip sağda splda elçilikler açmıştır,bu elçilik açma olayı Batının üstünlüğünün kabullenildiğinin delaletidir bence 4.sorunun yanıt E

3.Selim Avrupadaki yenilikleri yakından izleyebilmek için sürekli elçilikler kurmuştur. Bu onun Batının üstünlüğünü kabul ettiğini göstermez. Biz bügün herhangi birini yakından izleyip incelediğimizde onun üstünlüğünü kabul mü etmiş oluruz?

4. sorunun cevabının e şıkkı olduğu çok açık arkadaşlar. Ayrıca tarih günümüz koşullarına göre değerlendirilemez.Beylik bir kelime ama tarihin olmazsa olmazıdır. İlk elçimiz Yirmi Sekiz Mehmet Çelebi'nin etkisiyle bir çok yeniliğin Lale Devrinde Osmanlıya getirildiği bilinir. Ayrıca tarihçilerin bir tabir de vardır "Osmanlı elçilikleri güçlü olduğu dönemde açsaydı, Avrupayı kontrol edebili ve nüfuzunu sürekli kılabilirdi"

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan Birinci 12