Merhabalar...Ben bu siteye yeni üye oldum.Bir sorum olacaktı,yardımcı olursanız değerli tarih hocalarımız gerçekten çok mutlu olacağım.Ben istanbul üni.de fars dili ve edebiyatı okuyorum.Bildiğiniz üzere üniversitelerde çiftanadal yapma hakkı bulunmakta.Seneye tarih bölümünü seçmeyi düşünüyorum çünkü tarihi çok çok seviyorum ayrıca öğretmen olmayı da çok isterim.Fakat çevremdeki insanları beni tarih bölümü hakkında çok fazla endişeye düşürüyorlar.Sorabileceğim kimse yok.tarih öğretmeni olduğunda kpss de ataması çok zor oluyormus yahut özel dersanelerde tarih öğretmenliği tercih edilmiyormus,az para veriliyormus gibisinden laflar söyleyerek benim içime kuşku düşüren kişiler mevcut.Sosyoloji seç açmı kalmak istiyorsun tarih seçip diyen insanların konuşması sinirimi bozuyor ama bir yandan da malum türkiye şartlarında maddi kazanç kapısı neredeyse oraya yönelmek zorunda kalıyoruz.Sevdiğimiz işleri meslekleri yapmanın yanı sıra sevmek zorunda kaldığımız işleri yapmaya mecbur ediliyoruz.Önümde 2 seçenek var ya tarih ya sosyoloji..Şimdiden teşekkür ederim....

Söylenen o sözlerin hepsi doğrudur. Yaş geldi 32'ye hala KPSS (Kepaze Sınavı!)'ye giriyorum ve kazanamıyorum. Dersaneye gitsen de kazanmak çok zor. Öğretmen olmayı tavsiye etmem. Ama akademik kariyer olarak Fars dilini bilmeniz sizi diğer öğrencilerden tarih bölümünde bir adım öne alır. Farsça'yı kullanırsanız yüksek lisans ve dokjtorayı kolayca yapabilirsiniz. Belki şansınız varsa üniversitede kalabilirsiniz. Fars dili Ortaçağ tarihi bilimdalında kullanılıyor. Ana kaynakları kolaylıkla kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem budur.

bende arkadaşa katılıyorum ben şimdiki aklım olsa akademik kariyer için çalışırdım.okulda demokrasi deyince sanki başka kimseyi ilgilendirmiyormuş gibi hemen tarihçilere bakılıyor sinir oluyorum ben bu duruma.demokrasi sadece benden sorulmamalı.neyse tabiki şu anki tarih itibatiyle seçimini yapmışsındır umarım hakkında hayırlısı olur.bende üniversitede tarih dersleri çooooook daha zevkliydi.hele osmanlıcaaaaaa.