YÖK'ün yürürlüğe soktuğu ve araştırma görevlilerinin iş güvencesini elinden alan 50/D uygulamasıyla ilgili Eğitim-Sen'in ocak ayında açtığı dava sonuçlandı. Danıştay, uygulamanın yürütmesini durdurma kararı aldı.

Danıştay, Eğitim-Sen'in açtığı davada araştırma görevlilerinin iş güvencesini elinden alan 50/d uygulamasıyla ilgili Yüksek Öğretim Kanunu'nun (YÖK) kararının yürütmesini durdurdu.

Bu kararla araştırma görevlilerinin 33/a kadrosu ile atanmasının önündeki engel şimdilik kalkmış oldu.

50/D ve 33/A

Yüksek Öğretim Kanunu'nun iki maddesi üniversitelere asistan alımını düzenliyor: 33 a ve 50 d.

50 d uygulamasında araştırma görevlileri "burslu öğrenci" statüsünde istihdam edilip eğitim bittiğinde okulla ilişikleri kesiliyor. 33 a uygulamasındaysa araştırma görevlileri üç yıllığına rektör tarafından kadrolara atanıyor.

Fakat YÖK Yürütme Kurul'nun 26 Kasım 2008'de aldığı kararla araştırma görevlilerinin 33/a maddeye geçişlerin önü kesilerek yeniden kadro ilanı şartı getirildi. Akademik gelecekleri belirsiz hale getirilen araştırma görevlileri bu tarihten beri 50/d'ye karşı güvenceli iş talebiyle bir dizi eylem gerçekleştirdi.

Eğitim Sen, YÖK'ün aldığı kararın yürütmesinin durdurulması ve kararın iptal edilmesi talebiyle ocak ayında Danıştay'a başvurdu. Davayı ele alan Danıştay 8. Dairesi dava sonuçlanana kadar yürütmenin durdurulmasına kararı verdi.

Bu karar araştırma görevlilerinin 33/a maddesiyle atanmasının önündeki engelleri şimdilik kaldırıyor.

Kaynak:Memurlar