ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Açık lise sınavında sorulan aşağıdaki soru xxx sendikası tarafından Atatürk'e hakaret edildiğini iddia ederek savcıları göreve çağırdı.

İşte soru:

Aşağıdakilerden hangisi Atatürk'ün kişisel özelliklerinden biridir?

a) Hayalperest oluşu, b) Maceracı oluşu, c) Mantıklı oluşu d) Mandacı oluşu

Ne dersiniz?
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Soru cümlesi 'Aşağıdakilerden hangisi Atatürk'ün kişisel özelliklerinden biridir?' yerine Atatürk'ün kişisel özelliklerinden hangisi tarzında sorulmadığı için soruda hata yok.

Ayrıca hayalperest veya maceracı olmak kötü bir şey de değildir.

Atatürk, özgür, bağımsız ve düşmandan arındırılmış bir vatanı hayalinde canlandırmamış olsaydı, Kurtuluş Savaşı'na hiç girişmezdi.

Atatürk, başta İstanbul'da yönetimde olanların bile teslimiyeti kabullendikleri bir ortamda, sonucun nerelere varacağının pek belli olmadığı bir mücadeleye girmesi, hatırı sayılır bir yürek isteyen maceradır. Bu maceraya atılma cesaretini gösteremeseydi, bu günkü durumu düşünmek bile istemem.

Atatürk, hiç kuşkusuz mantıklıdır. Mantık akıl ister. Akıl da fazlasıyla Mustafa Kemal Atatürk'te vardır.

Atatürk elbette mandacı değildir. Mandacı olsaydı, Kurtuluş Savaşı'na ne gerek vardı?

Bana göre burada sorun, Açık Liseye devam eden ve Kurtuluş Savaşı'nı kitaplardaki yavan anlatımdan öğrenen bu gençlere, yanlış bir şeyler çağrıştırma yapılma kuşkusudur.

Sorunun kendisi iyice incelendiğinde, eleştirel bir tarih açısından bakıldığında yukarıda anlatmaya çalıştığım durumlar nedeniyle kötü ve hatalı bir sorudur.

&#39; ÇALIŞMADAN, ÖĞRENMEDEN, YORULMADAN, RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ MİLLETLER; EVVELA HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ VE DAHA SONRA DA İSTİKBÂLLERİNİ KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR...&#39;<br /><br />Mustafa Kemal ATATÜRK

umuro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bana göre soru çok mantıklı ve kullanlabilir bir sorudur.
    Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür; ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.<br />OFLU/TARİHÇİ<br /><br />

Sayın Hocam, keşke sorunun hangi özellikleri ile 'mantıklı ve kullanılabilir' olduğunun manıtğını açıklasaydınız.
    &#39; ÇALIŞMADAN, ÖĞRENMEDEN, YORULMADAN, RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ MİLLETLER; EVVELA HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ VE DAHA SONRA DA İSTİKBÂLLERİNİ KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR...&#39;<br /><br />Mustafa Kemal ATATÜRK

umuro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mantıksız bir yanı olduğunu düşünmüyorum çeldiricileride güzel hazırlanmış soru köküde açık lise sınavında sorulabilecek bir soru soruda mantıksız bir kısım göremedim
    Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür; ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.<br />OFLU/TARİHÇİ<br /><br />

raltar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ilhan_cemal Hocam cevap seçeneklerindeki "hayalperest ve maceracı" özellikleri kötü görmeyip Atatürk'e uygun gördüğü için soruyu mantıksız bulması gayet normal. Ancak, bu özellikler sıradan insanlar için düşünüldüğünde ve genel olarak haklı olmakla birlikte,sözkonusu Atatürk ve devlet yönetimi gibi "siysasi" konularda durum farklı mahiyet alır.şöyleki;

Tarihin en acımasız yönü belkide budur,yani tarih, tarih sahnesinde rol almış başarısız devlet adamlarına hiç acımaz.Giriştiği bir sefer veya siyasi teşebbüste başarısız devlet adamlarına tarihin vereceği hüküm iki kelime ile "maceracı ve hayalpereset"dir. Dolayısı ile bu özellikler başka alanlarda mesela bir reklamcılık sektöründe,bir tasarım alanında veya bir roman yazımında fevkalade aranan özellikler olmasına rağmen, tarih alanında her yaptığı işte başarısız olan bir devlet adamı anlamı taşımaktadır.Bu ise Atatürk'e asla uygun değildir.

Bu açıdan baktığımızda seçenek olarak verilen özelliklerden sadece "mantıklı oluşu" doğrudur ve soruda bir anormallik yoktur.

Saygılarımla
    Başlıgıg yükündürtümüz,tizligig sökürtümüz / Başlıya başeğdirdik,dizliye diz çöktürdük.

Merhabalar,

Amacım asla gereksiz bir polemiğe girmek değil.

Artık soru sorulmuş ve öğrenciler doğru ya da yanlış yanıtlamışlardır.

Sayın Raltar'ın açıklamalarından beni anladığını anlıyorum.

İlk iletimde:

Soru cümlesi 'Aşağıdakilerden hangisi Atatürk'ün kişisel özelliklerinden biridir?' yerine Atatürk'ün kişisel özelliklerinden hangisi tarzında sorulmadığı için soruda hata yok.

diye belirtmiştim zaten.

Kayda değer, bir bilgi paylaşımı olsun ummuştum.

Saygılar

Tuhaf bir tartışma sizinkisi...
    Hayal kurmaka ayrıdır,haaylperest olmak ayrı... Keza idealist olup bu minvalde türlü maceralar atlatmak ve buna katlanmak ayrıdır,maceracı olmak ayrıdır... Bu iki kelime müspet değil menfi anlamlar içerir...

He soru en genel anlamıyla saçma bence... M. Kemal'in nasıl biri olduğunu iyi bilmiyoruz ki (tarihsel gürültüden ve gizlenen belgelerden ) soruyu adamakıllı cevaplayalım...

Ben soruyu okurken sorunun cevabını değil hazırlayanın benden ne siteyebileceğini düşündüm şahsen..Bu ve benzeri tüm sorularda olduğu gibi...

Ortada hararett falan yok ki!

ŋe kadarıŋız gerςek, kaςıŋız doğru ??