FATİH SULTAN MEHMET MEVLANA'NIN 6. KUŞAKTAN TORUNU(İMİŞ)

Fatih Sultan Mehmet Mevlana'nın torunu çıktıYrd. Doç. Dr. Şimşekler, Fatih Sultan Mehmet’in Mevlana’nın 6. kuşaktan torunu olduğunu iddia etti.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırma ve Uygulama Merkezi (SÜMAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, pek çok tarihi kaynağın, Fatih Sultan Mehmet'in 6. kuşaktan Mevlana'nın torunu olduğu görüşünde birleştiğini söyledi.

Şimşekler, Mevlana'nın sevgi ve hoşgörü temelinde yükselen anlayışıyla, mesajlarını çağımız insanına bile ulaştırmayı başaran büyük bir şair, düşünür ve mutasavvıf olarak kabul edildiğini belirtti.

SÜMAM olarak, Mevlana'nın ve mesajlarının akademik bir bakış açısıyla araştırılması ve Mevlana hakkında yayınlanmış eserlerin bir araya getirilmesi gibi faaliyetleri yürüttüklerini anlatan Şimşekler, ayrıca Mevlana hakkında bilinmeyenlere de ışık tutmaya çalıştıklarını anlattı.

Şimşekler, 13 yüzyıl Selçuklu döneminde yaşamış olan Mevlana ile Osmanlı padişahları arasında bir bağ olduğu tezini, üzerinde durulacak bir konu olarak gördüklerini, doğruluğu tümüyle kesinleşmemiş bu bilgiden, Türkiye'de pek çok kişinin de haberdar olmadığını vurguladı.

Pek çok tarihi kaynağın, Fatih Sultan Mehmet'in 6. kuşaktan Mevlana'nın torunu olduğu görüşünde birleştiğinin altını çizen Şimşekler, şunları kaydetti:

''Örneğin, Osmanlı padişahlarından Çelebi Mehmet, Mevlana soyundan geldiği için Çelebi unvanını alıyor. Bu konu aslında doğrudan tarihçilerin ilgi alanına giriyor. Biz bu konuyu derinlemesine araştırmadık ancak, bu tarihi tespit,tarihçiler tarafından yalanlanamıyor. Ünlü Mevlana Araştırmacısı, merhum Kültür Bakanlığı Eski Müsteşarı ve eski Konya Müzeler Müdürü Mehmet Önder de bir konferansta sunduğu tebliğinde, Fatih Sultan Mehmet'in, Mevlana'nın 6. kuşaktan torunu olduğunu ifade etmektedir.''

Şimşekler, Mevlana ve Fatih Sultan Mehmet arasındaki bağa ilişkin tarihçilerin görüşlerini bir araya getirmeye çalıştığını, sunduğu bir tebliğinde de dipnot olarak, bu tarihçilerin görüşlerini kıyaslama şeklinde aktardığını anlattı.

MEVLANA'DAN FATİH'E UZANAN ŞECERE

Şimşekler, tarihçilerin görüşleri doğrultusunda, Mevlana'nın Fatih Sultan Mehmet'e kadar uzanan soy kütüğünü ise şöyle sıraladı:

''Mevlana'nın Sultan Veled adını taşıyan oğlunun Mutahare Hatun adında bir kızı olur. Mutahare Hatun, Germiyanoğlu Yakup Çelebi ya da Süleyman Şah ile evleniyor. Bu şecerede, sadece Germiyanoğlu Sultanının hangisi olduğu konusu net değil. Ancak bu sultanlardan biri de diyebiliriz. Germiyanoğlu Sultanı ile Mutahare Hatun'un evliliğinden, Devlet Hatun adlı bir kız doğuyor. Devlet Hatun da Yıldırım Bayezid ile evleniyor. Bu evlilikten ise Mevlana'nın soyundan geldiği için 'Çelebi' unvanını alan Padişah Çelebi Mehmet doğuyor. Çelebi Mehmet'in, oğlu Padişah 2. Murat'tan olan torunu ise Fatih Sultan Mehmet. Böylece Fatih, Mevlana'nın 6. kuşaktan torunu olmuş oluyor.''

Değerli Tarih Öğretmenlerim ve Üstadlarım, sizler bu konuyu nasıl yorumlarsınız acaba ?
    SIRRINI VERME! YERİNDE SAYMA! KENDİNİ BEĞENME! SAKIN BOŞ VERME! KİN BESLEME! İHANET ETME! LANET OKUMA! GÜLÜP GEÇME! BEDDUA ALMA! UŞAKLAŞMA! EĞRİLME! PASLANMA! VE ASLA SATILMA!<br />-MEVLANA-

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı esaRet__ Nickli Üyeden Alıntı
    ''Mevlana'nın Sultan Veled adını taşıyan oğlunun Mutahare Hatun adında bir kızı olur. Mutahare Hatun, Germiyanoğlu Yakup Çelebi ya da Süleyman Şah ile
    evleniyor.
    Bu kısım bana şüpheli geldi.
    Bir de kendi açımdan bakıyorum olaya. Ben Mevlana'nın 6. göbekten torunu olsam bunu her yerde söylerim. II. Mehmet'in ağzından böyle bir söylem duymadım. Açıkçası bana pek inandırıcı gelmedi.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Bir de kendi açımdan bakıyorum olaya. Ben Mevlana'nın 6. göbekten torunu olsam bunu her yerde söylerim. II. Mehmet'in ağzından böyle bir söylem duymadım. Açıkçası bana pek inandırıcı gelmedi.
    Banada pek inandırıcı gelmediği için siteye yolladım ve görüşlerinizi öğrenmek istedim.Verdiğiniz örnek hoşuma gitti ve bana da mantıklı geldi.
    Diğer bilirkişilerin de yorumlarını okumak istiyorum.Tarihte verilerin tahlil ve tenkit edilmesi çok hoşuma gidiyor.
    SIRRINI VERME! YERİNDE SAYMA! KENDİNİ BEĞENME! SAKIN BOŞ VERME! KİN BESLEME! İHANET ETME! LANET OKUMA! GÜLÜP GEÇME! BEDDUA ALMA! UŞAKLAŞMA! EĞRİLME! PASLANMA! VE ASLA SATILMA!<br />-MEVLANA-

Bilgi doğru ise Fatih'in Mevlana'nın torunu olması ile aslen Rum kızı olan Halofiranın (Nilüfer hatun) torunu olması arasında bir fark yok. Ama ısrarla modern aile yapıları ve modern toplumun değer yargıları ile tarihi değerlendirmeye çalışmak hata oluyor.
    Bir kere Resulullah (s.a.v) buyuruyor ki "benim soyum kızımdan, ümmetimin soyu oğullarından yürür." Yani İslama göre soy babadan gelir ve annenin kim olduğu çok da önemli değildir. Bir aile hariç o da Hz. Peygamberin ailesi.
    Diğer yandan Türk sosyal yapısına göre Türk ailesi Pederi yapıdadır. Yani baba hukukun cari olduğu bir aile, anne hukukunun değil Türk tarihinde hiç bir zaman bir kimsenin anne tarafından falancadan geldiği diğe bir şey olmamıştır. Bu nedenle Fatih'in ulu babaannesinin annesinin Mevlana'nın soyundan geliyor olması bence hiçte önemli değildir.
    Bir de Osmanlı padiahları için şuna dikkat edelim. İlk dönemdeki padişahların Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve diğerlerinin fiziksel özellikleri ile son dönem padişahlarının fiziksel özellikleri ve hatta bugün hayatta olan Şehzadelerin fiziksel özellikleri çok büyük benzerlik gösterir. Kartal burun, çıkık elmacık kemikleri, gövde kısmının bacak kısmından daha uzun olması vs. Bu da Osmanlı Padişahlarının soylarının öyle zannedildiği gibi bozulmadığının bir göstergesidir sanırım.

İlginç bir bilgi pek de saçma gelmedi açıkcası.