Bu forumun değerli üyeleri...

Nihal Atsız hakkında düşünceleriniz nedir ? Nasıl bir tarihçi olarak görüyorsunuz ? Burada Nihal Atsız ile ilgili kopyala-yapıştır tarzı bilgi veremediğim için üzgünüm!!!
    Siz tarihçi ve tarih sevdalısı üyelerin düşünceleri kopyala-yapıştırdan daha değerlidir....
    Lütfen ilgili tarihçimizle düşüncelerinizi yazmanızı rica ediyorum.
    Tarih yalnızca Tarih değildir...!

raltar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rahmetli Hüseyin Nihal Atsız Hoca,yakın tarihimizde Türk Milleti'nin yetiştirdiği en güzide aydınlarındandır.Bana göre O,sadece bir tariçi değil,aynı zamanda usta bir edebiyatçı,dahada önemlisi bir fikir ve mefkure adamıdır."Bozkurtlar"adlı eseri tam bir şaheserdir.Ancak bana göre son dönem Türk edebiyatında hakettiği yeri alamamıştır.Bunda gerek Milli eğitim,gerekse edebiyat camiasında, romanın isimine duyulan siyasi peşin hükmün önemli yeri olduğuna inanıyorum.

Bizatihi kendisi "1944 Milliyetçilik" olaylarının baş aktörü olması,onun eserlerinin ve tarih alanındaki görüşlerinin ön plana çıkmasını engellediği görüşündeyim.Bana göre O,bir tarihçiden öte,bir tarih mütefekkiridir.Bu sebeple kendisinde profesyonel tarihçilerdeki gibi bol ünvanlı kariyer aramak boşunadır.Tam tersi, tarihçilerin imtina ettikleri tarihi olaylara yorum getirmesi bakımından Türk tarihçilerine ve Türk aydınlarına yol göstermiş,ufuklarını açıp,kendilerine olan özgüveni kuvvetlendirmiştir.Mesela Türk ordusunun kuruluş tarihini Büyük Hun Tanhusu Mete'nin tahta geçiş tarihi (Milattan önce 209 yılı )olduğunu ortaya koyarak bunun resmiyet kazanmasını sağlamıştır.

Şahsen ben,Atsız Hoca'nın birçok yönünden bilhassa bir yönününden daha çok etkilendim.O da tüm eserlerinde açık veya örtülü vurguladığı "kendini Milleti için feda etme" duygusudur.Bu duygu beni derinden etkilemiştir.O kalbimizde yaşıyor.

Saygılarımla
    Başlıgıg yükündürtümüz,tizligig sökürtümüz / Başlıya başeğdirdik,dizliye diz çöktürdük.

Bence milliyetçiliği ırkçılığa kadar dayanıyor.Onun kötü yönü buydu bence...

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Raltar Nickli Üyeden Alıntı
    O da tüm eserlerinde açık veya örtülü vurguladığı "kendini Milleti için feda etme" duygusudur.Bu duygu beni derinden etkilemiştir.O kalbimizde yaşıyor.
    İmzamdaki sözün sahibidir kendisi.

Aynı zamanda Kürşad'ı bizlere tanıtan şahıstır. Her ne kadar pek çok tarihçi "Kürşad" için "yok" dese de.

Mekanı uçmağ olsun.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Kendisini örnek aldığım tek kişi
    ŋe kadarıŋız gerςek, kaςıŋız doğru ??