ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

2009 İlköğretim Müfettiş Yardımcılığı Yarışma Sınavı Soru ve Cevapları
    http://www.ziddu.com/download/541201...n2009.zip.html

2009 İlköğretim Müfettiş Yardımcılığı Yarışma Sınavı Sosyal Bilgiler Soruları (Tarih Kısmı)

Lütfen aşağıdaki soruları dürüstçe çözüp sonucu (isterseniz) bu mesaj altına yazınız. Benim sonuçlarımı görmek için bir sonraki mesaja bakınız.

56. Bilimsel tarihçiliğin yöntemlerinin kullanıldığı tarih yazılış biçimi, aşağıdakilerden hangisidir?
    A) Hikâyeci Tarih B) Araştırmacı Tarih
    C) Öğretici Tarih D) Destansı Tarih

57. Kadeş Antlaşması, aşağıdaki Mısır ve Hitit krallarından hangi ikisi arasında imzalanmıştır?
    MISIR HİTİT
    A) III. Amenofis I. Hattuşili
    B) II. Ramses II. Hattuşili
    C) Tutankhamon II. Tuthaliya
    D) II. Ramses III. Hattuşili

58.
    • Hristiyanlığı benimsemiş Türk boyu Kıpçaklardan kalma sözlük ve metin derlemesidir.
    • Eser, bugün Venedik’teki San Marco Kütüphanesinde bulunmaktadır.
    • Eser, Alman doğubilimci H. J. Klaproth tarafından bilim dünyasına tanıtılmıştır.
    Yukarıda bazı özellikleri verilen eserin adı nedir?
    A) Şecere-i Terakime
    B) Altun Yaruk
    C) Tehâfütü’l-Felâsife
    D) Codex Cumanicus

59. 732 yılında meydana gelen Puvatya Savaşı’ndaki İslam ordusunun komutanı, aşağıdakilerden hangisidir?
    A)Abdurrahman el-Gâfiki
    B)Kuteybe bin Müslim
    C)Tarık bin Ziyad
    D)Amr İbnü’l-As

60. Aşağıdaki devletlerden hangisi Büyük Selçuklu Devleti’nin çağdaşı değildir?
    A)Bizans İmparatorluğu
    B)Harzemşahlar
    C)Timurlular
    D)Karahanlılar

61. “Ben Alp Arslan’ın büyük kardeşi, sen küçük oğlusun. Kardeşim Sultan Alp Arslan’ın mirasına ben senden daha çok layıkım.” diyerek Melikşah’ın hükümdarlığına karşı çıkıp ayaklanan devlet adamı, aşağıdakilerden hangisidir?
    A) Kavurd Bey B) Kutalmış Bey
    C) Süleyman Bey D) İbrahim Bey

62. Cengiz Han’ın ölümünden sonra Moğol Devleti’nin başına, aşağıdakilerden hangisi geçmiştir?
    A) Hülâgü B) Ögeday
    C) Tuluy D) Kiyûk

63. Fransız İhtilali çıktığı sırada Fransa tahtında, aşağıdaki krallardan hangisi bulunuyordu?
    A) II. Henri B) XV. Louis
    C) XVI. Louis D) I. Napolyon

64. Rus Çarı I. Nikola, Osmanlı Devleti’ni “hasta adam” olarak görüyor, Osmanlı Devleti’nin yıkılacağına inanıyor ve parçalanan topraklardan da en büyük payı kendisi almak istiyordu.
    Rusya, bu politikasını gerçekleştirmek için Kırım Savaşı öncesinde aşağıdaki sorunlardan hangisini ortaya atmıştır?
    A)Doğu Sorunu
    B)Mısır Sorunu
    C)Boğazlar Sorunu
    D)Kutsal Yerler Sorunu

65. Aşağıdakilerden hangisi II. Meşrutiyet Döneminde meydana gelen olaylardan biridir?
    A)Arnavutluk’un bağımsızlığını ilan etmesi
    B)Düyûn-ı Umumiye İdaresinin kurulması
    C)Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılması
    D)93 Harbi’nin çıkması

66. Osmanlı tarihinde “Köprülüler Devri” olarak adlandırılan dönem, aşağıdakilerden hangisidir?
    A) 1718 - 1730 B) 1656 - 1683
    C) 1564 - 1579 D) 1402 - 1413

67. Osmanlılarda gayrimüslim tebaanın işlediği topraktan elde ettiği ürünlerden, ürünün onda biri ile yarısına kadar değişebilen oranlarda alınan aynî vergi, aşağıdakilerden hangisidir?
    A)Harac-ı Muvazzaf
    B)Adet-i Ağnam
    C)Harac-ı Mukassem
    D)Bâc-ı Bâzâr

68. İkinci Balkan Savaşı sonunda imzalanan antlaşmalar, aşağıdakilerden hangisinde birlikte verilmiştir?
    A)İstabul - Uşi - Atina
    B)Atina - Kütahya - Ankara
    C)Bükreş - İstanbul - Atina
    D)Ankara - İstanbul - Bükreş

69. Manda ve himaye fikri aşağıdakilerin hangisinde görüşülerek reddedilmiştir?
    A)Sivas Kongresi — Amasya Görüşmeleri
    B)Erzurum Kongresi — Sivas Kongresi
    C)Amasya Genelgesi — Mudanya Konferansı
    D)Erzurum Kongresi — TBMM

70. Saltanatın kaldırılması ve cumhuriyetin ilanı gibi inkılapların ortak amacı aşağıdakilerden hangisidir?
    A)Millî birliği sağlamak
    B)Batılı devletler tarafından tanınmak
    C)Çok partili siyasi yaşamı gerçekleştirmek
    D)Millî iradeyi hâkim kılmak

71. Mustafa Kemal’in “Kurmay Yüzbaşı” olarak askerlik görevine başladığı yer, aşağıdakilerden hangisidir?
    A) Şam B) Samsun C) Derne D) Sofya

72. Atatürk Döneminde meydana gelen Menemen Olayı’nın tarihi aşağıdakilerden hangisidir?
    A) 3 Nisan 1930 B) 12 Ağustos 1930
    C) 27 Ekim 1930 D) 23 Aralık 1930

Sosyal Bilgiler (Tarih Kısmı) Cevap Anahtarı
    B 56.
    D 57.
    D 58.
    A 59.
    C 60.
    A 61.
    B 62.
    C 63.
    D 64.
    A 65.
    B 66.
    C 67.
    C 68.
    B 69.
    D 70.
    A 71.
    D 72
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Öncelikle bu soruların tümüne doğru cevap veren Sosyal Bilgiler Öğretmeninin elini öpmek lazım. Çoğumuz ilköğretimde çalışmışızdır. Soruları ilk gördüğümde benim ilköğretimde çalıştığım dönemlerde (1998-2002) müfredatta bu konular var mıydı? diye düşündüm. Büyük bir çoğunluğu yoktu.

Geçtiğimiz aylarda sosyal bilgiler 6-7 kitaplarını incelemiştim. Orada ise hemen hemen hiçbiri yok. (İnkılap soruları hariç) Bu nasıl bir sınav anlamadım. Adamlar ezberin gözüne gözüne vurmuşlar hatta "tarih" dahi sormuşlar.

Gelelim benim duruma. 1 yanlışım var. İşte sorulara bakış açım.

56. Sınavın en kolay sorusu.

57. İşte yanlış yaptığım soru. II. Ramses ile Hattuşili arasında olduğunu hatırladım ama Hattuşili'nin rakamını hatırlayamadım.

58. Codex Cumanicus'u siteye yazdığım bir yazı sebebiyle araştırma fırsatı bulmuştum. Kıpçakların diğer adının Kuman olduğunu bilen bir sosyalci bu yolla soruyu rahatlıkla yapar. Ama "B" ve "C" şıklarını hiç duymadım.

59. Diğer şıkların olamayacağından yola çıkarak "a" şıkkına vardım.

60. Kolay sorulardan

61. Kolay tarih sorularından ama bir sosyalci nasıl cevaplar bilemiyorum.

62. Gene bir sülale sorusu.

63. 16. Lui unutulur mu?

64. Pek çok kişiyi "a" şıkkı götürür. Ama Prens Mençikof'u hatırlayanlar için kolay soru.

65. Kronoloji sorusu

66. Girit'in fethinden yola çıkarak tarihe ulaştım.

67. Haraclar arasında kaldım. "c" şıkkı daha şirin gözüktü gözüme

68. İstanbul ile Atina yı hatrıladım. Allah'tan bunların yanında "a" şıkkında "Uşi" vardı da soru kolaylaştı.

69. 70. 71. sorular 59. soru kıvamındaydı.

72. soru ise göz aşinalığı.

Bu soruları çözdükten sonra birde kitapçığın sonundaki genel kültür sorularını çözünüz. Bunalıma girmenize yardımcı olacaktır. Benim sonuçlar şöyle: 11 yanlış 11 doğru
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

umuro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ben bu sınava girmemem iyi olmuş.Bu sorulardan 10 doğru ancak çıkardım.Ben diyorum tarih bana göre değil ............
    Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür; ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.<br />OFLU/TARİHÇİ<br /><br />