ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Osmanlı Su Yollarının Sevk ve İdaresi

Yazar(lar):M. Mehdi İlhan

Öz

Osmanlı’nın modern bir devlete yakısır sekilde her konuda idari bir sistem gelistirdikleri günümüze kadar ulasan son derece düzenli bir arsivin mevcudiyetinde kendini göstermektedir. Fatih Sultan Mehmed’in su yollarının sevk ve idaresi için Su
    Nezareti kurdugu bilinmektedir. Ancak Roma, Bizans ve Selçuklu döneminden kalma su yollarını ve sebekelerini kullanmaya devam eden ve yenilerini insa eden Osmanlı’nın, Fatih Dönemi öncesinde de oturmus bir yönetim sisteminden yoksun
    oldugu söylenemez. Bizans ve Selçuklu topraklarını devr alan Osmanlı’nın, devamlılık sürecinin kaçınılmaz bir geregi olarak, sabık yönetim sistemlerini de ne derece devr aldıgı ve gelistirdigi çok genis kapsamlı bir tartısmanın konusu oldugundan makalemizin dısında tutulmustur. Arsiv kaynaklarına dayanan bu makalemizde bizim için önemli olan Osmanlı’nın su yolarını sevk ve idarede izledikleri yöntem, sehir ve kasabalarda halkın su ihtiyacını karsılamak için aldıkları önlemlerdir. Kilometrelerce uzaktaki suyun dogal kaynak ve barajlardan künkler ve su kemerleri yardımıyla havuzlara ve oradan sırasıyla maslak, maksem
    ve su terazilerine ulastırılması ve akabinde sehir ve kasabalardaki sayısız cami, medrese, han, hamam, sebil, çesme ve evlere tevzii süphesiz oturmus ve düzenli bir yönetim sistemi ile ancak gerçeklesebilirdi. Bu sistem çerçevesinde yeni su yollarının insası veya eskilerinin tamiri için Su Nezareti’nce ve daha sonra ondokuzuncu yüzyılda olusturulması üzerine Sehremaneti’nce bir kesif yapılır, gerekli insan gücü, para ve malzeme temin edilir ve isin bitiminde de varsa yolsuzlukları ve eksiklikleri ortaya çıkarmak için bir ikinci kesif daha yapılırdı. Osmanlı’nın su yollarını koruma altına aldıgı, tahribata sebep olanları cezalandırdıgı, suyun tevziinde adil davrandıgı ve halkın saglıgını korumak için zaman zaman suyun tahlilini yaptırdıgı Arsiv dokümanlarından anlasılmaktadır.

Makalenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

osmanlı su ve su yollarına çok önem vermiştir örneğin kanuni istanbula kırkçeşme suyunu getirtmek için 50 milyon akçe harcamıştır yani bütçenin 4 te 3 bu rakamdır (süleymaniye külliyesi içinde yine 53 milyon akçe harcamıştır )yani bu pahalı işi kendi özel bütçesinden harcamıştır
    DÜNYA OSMANLININ ADALETİNE MUHTAÇ...