Arkadaşlar ben bu yıl okutulacak tarih derslerinin kitaplarını merakla bekliyorum. Özellikle de Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi ders kitabını merak ediyorum. Ayrıca 10. sınıf tarih kitabının da değişmesini bekliyordum ama o seneye kalmış galiba müfredatı değişti ama kitap ve uygulaması da seneye kaldı. Yanlış mı biliyorum acaba bilgisi olan var mı?

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hayırlı olsun arkadaşlar şu an yeni tarih-2 kitabı elimde. Fırsat buldukça inceliyorum. İlk dikkatimi çeken noktalar.

a) Anlatım zamana göre (Padişah sırasıyla)
    b) Kültür ve medeniyet diye bir ünite yok. Konular ünitelere serpiştirilmiş.
    c) Çok renkli. (Haritalar, tarih şeritleri, resimler, bulmacalar, tablolar ...vs.)
    Mesela Fatih dönemindeki askeri gelişmeler bir kronoloji çerçevesinde anlatılmış.

Kısaca (ilk izlenimimdir) konular daha eğlenceli, daha öğrenci temelli hale getirilmiş ama bu yapılırkende ders oyuncağa çevrilmemiş.

Akşama eğer "tarayıcı"m çalışırsa birkaç ekran görüntüsü eklerim.

Selametle.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Merhaba arkadaşlar,

Tarih 2 Ders kitabını inceledim.

İlk izlenim olarak görsellik yönünden iyi gibi görünüyor. Resimler, haritalar, şemalar vs...

Ancak bunlar kitabın asıl eksiklerini maalesef gideremiyor. Çünkü Öğretim Programı pek çok yönüyle çağdaş düşünceler ile hazırlanmış, öğrenci merkezli, araştırmaya özendirici, akılcılığı öne çıkaran, ezberden uzak anlayış ile hazırlanmış. Ama ders kitabı tek doğruyu sunan, öğrenciye araştırma hevesi ve yönlendirmesi yapmayan, etkinlik adı altında bilinenleri tekrar ettirmeyi hedefleyen uygulamalar mevcut. Aynı sorun Tarih 9 da da var.

Kitap bir-kaç gün önce eime geçti.

1- İçerik (bilgiyi anlatış) olarak geçen yılki ders kitabından (MEB Komisyon) pek farklı değil.
    2- Ünitelerin arasına kültür-uygarlık konularının serpiştirilmesi görebildiğim iyi yönlerinden biri
    3- Haritalar, tarih şeritleri, şemalar, performans örnekleri de iyi yönlerden biri
    4- Gördüğüm ve yine iş başa düştü dediğim asıl sorun kitap ile öğretim programı (müfredat) arasındaki ilgisizlik.

Bu konuda aklıma takılan bazı sorular var:

a) Öğretim programını hazırlayanlar acaba kitap basılmadan önceki son halini görmüşler midir? Gördülerse, "Tamam bu bizim planladığımız programın kitabıdır" demişler midir?
    b) Kitabı hazırlayanlar acaba öğretim programını yeterince (ayıp olmasın diye okumuşlar mı demiyeceğim ama..) anlamışlar mı? Kitabı yazıp bitirdiklerinde " Tamam bu kitap bu programın kitabıdır." demişler midir?
    c) Öğretim programını hazırlayanlar, ile kitabın yazarları birlikte çalışmışlar mıdır?
    d) Bir kaç sorum daha var ama... inceleyen arkadaşlar konuyu devam ettirirlerse sorabilirim.

5- Kitabı ve Öğretim Programını (müfredatı) incelerken yukarıdaki sorular oluştu. Ben bu sorulara HAYIR yanıtını veriyorum.

Benzer sorular geçen yıl Tarih 9 ders kitabını ilk elime aldığımda değil ama, yıl içinde derslerin işlenmesi sırasında oluştu. Öğretim Programı ile ders kitabı arasında uyumsuzlık vardı. Maalesef aynı sorun bu sene de devam edecek.

Ben böyle düşünüyorum. Bütün dileğim yanılmış olmaktır.

&#39; ÇALIŞMADAN, ÖĞRENMEDEN, YORULMADAN, RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ MİLLETLER; EVVELA HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ VE DAHA SONRA DA İSTİKBÂLLERİNİ KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR...&#39;<br /><br />Mustafa Kemal ATATÜRK

tarih 2 nin değişmesi nasıl olursa olsun iyi oldu.bıkmıştım artık kemal karanın o kalın ve karmaşık kitabından öğrenci bir yana ben bile o kargaşadan kurtaramıyordum kendimi.ayrıca 11. sınıf (sözel )4 saatlik tarih dersinin müfredatı tamam. ama kitabı elimize 2010 2011 öğretim yılında geçecekmiş.

MERHABA.

yeni Tarih 2 kitabı eski kitapla karşılaştırılmayacak kadar güzel hazırlanmış. konuların anlatımı çok güzel. bir ilk yapılış bazı konularda diyalok yazılıp konuyu öğrencilerin bulması gibi etkinlikler var. dikkat çekme noktasında çok başarılı buluyorum. Tarih 9 ders kitabında sık sık başka kaynaklardan uzun alıntılar vardı bu kitapta bu alıntılar daha kısa dolayısıyla öğrencilerin okurken daha az sıkılacağı kanısındayım. okuduğum kadarıyla sürükleyici bir anlatım var.
    İlhan Cemal hocamın eleştrilerine pek katılmıyorum. programıda çok iyi etüt etmiş biri olarak programı yansıtmadığı konusunda hem fikir değilim. sonuçta muhteşem bir kitapda olsa kötüde olsa herşey biz öğretmenlerde bitiyor. ders dışı materyallerle en kötü kitap bile zevkli hale getirilebilir. kısaca ben bu kitaı çok sevdim. Umarım öğrencilerde çok sever. Kemal Kara'nın uzun metin anlatımlarını bir dşünün öğrenci nekadar sıkılırdı. bence artık bunu pek yaşamayacağız.