Arkadaşlar şu aralar Türkiye'nin gündeminde yer alan "TTK başkanı sayın Yusuf Halaçoğlunun iddiaları ve açıklamalara tepkiler" konusunda ne düşünüyorsunuz. Sayın Halaçoğlunun fikirlerini sizler için aşağıya kopyaladım. Sizler ne düşünüyorsunuz?

18 Ağustos 2007
    Türk Tarihinde ve Kültüründe Avşalar Sempozyumu Açış Konuşması
    Prof.Dr.Yusuf HALAÇOĞLU

Sayın misafirler Avşarelleri dergisinin tertip ettiği Avşarlarla ilgili ilk tolantısındayız. Genelde 1000 kişilik 500 kişilik aşiretler kendilerinin çok büyük aşiretler olduğunu, söz sahibi olduklarını ifade ederler. Avşar boyunun, Türkiye’de yaşayan Avşarların tahmini sayısı rakam olarak 16. yy. da 600 bin civarında tesbit edilmiştir, dolayısıyla şu an 5-6 milyon civarında olduğu söylenebilir.
    Böyle bir organizenin yapılması ile, Türkiye’de çok büyük bir kesim kendi kimliğini kaybetmiş insanların kimliklerine ulaşabilecekleri bir başlangıç olarak nitelendiriyorum. Birşeyi kafamızda yer etmemiz lazım. Bu da sürekli olarak yabancı ülkelerin Türkiye üzerindeki oyunlarından ve Türkiye aleyhine çalıştıklarından bahsediyoruz. Bu tabi bir şeydir ve tarihin her döneminde görürüz. Kimse başkasının çıkarına çalışmaz kendine çalışır. Burada önemli olan şey, bizim kim olduğumuzu bilmemiz, kendi kültürümüzü muhafaza etmemiz, kendi yönetimimizi kendimiz sağlayabilmemiz, oyunlara karşı tedbir alabilmemizdir. Önemli olan budur. Bu şuura erdiğimiz zaman hem ayakta kalmayı, hem de büyük devlet olmayı başarırız.,
    Bugün Türkiye, Osmanlı İmparatorluğunun varisidir. Dolayısıyla bir imparatorluğun çöküşüyle birlikte topraklardan içe doğru göç olur ve bu göç Türk demografisini, Türk nüfus yapısını ortaya çıkarmaktadır. Balkanlardan ve Kafkaslardan Anadolu’ya göç edenlerin sayısı yaklaşık % 40 dır. Böylesine bir yapı ve imparatorluk bakiyesi olmamız birçok farklı milletten olan insanı da bünyemizde barındırıyor olmamızdır. Burada siyasetçilerin özellikle dikkat etmesi gereken bir konu vardır ki, bu da böyle bir yapıyı böyle bir nüfus grubunu mozaik olarak nitelendirmemek gerekir. Çünkü o insanlar o ülkelerden çekilirken zaten çok büyük bir bölümü Türktür. Ama Müslümanlığı kabul etmiş ve kendini Türk olarak hisseden insanlar Anadolu’ya geri dönmüştür. Dolayısıyla bunları ayırt etmek ve bir mozaik şeklinde nitelendirmek aslında farkına varmadan ülke içinde bir takım gruplaşmalara yol açma anlamına gelir . Dolayısıyla bu konularda siyasetçilerin çok dikkat etmeleri gerekir.
    Nitekim biz zaman içerisinde geçmiş dönemlerdeki araştırmalarda şunu gördüm ki; aslında Kürt dediğimiz birçok insan aslında Türkmen asıllıdır. Yapısal olarak söylüyorum ama bununla beraber bir şey daha ifade ediyorum. Söyleyeceğim şeyler fantezi değil .Bugün Kürt dediğimiz birçok insan, hatta ve hatta Kürt-Alevi olarak bilinen birçok insan Ermeni dönmeleridir. PK.k nın ve TİKKO’nun içinde yer alan birçok insanda.bizim zannettiğimiz gibi PK.k veya TİKKO hareketi bir Kürt hareketi değil. Bütün bunları yabancı arşiv belgeleri o tarihte yapılmış birtakım araştırmalardan söylüyorum .
    Şimdi dolayısıyla Avşarları araştırmak ve kim olduğunu ortaya koymak bir ayrım ve ya bölücülük olarak görülmemelidir tam tersine Türk milletinin kendi özüne dönüşünü ve kendisini tanımasını sağlayacak bir araştırmadır. Biliyorsunuz Türkiye cumhuriyeti kurucusu büyük Atatürk aynen şöyle der
    ‘Kültürünü kaybeden millet başka milletlerin şikarı olur’
    Şimdi biz Türk Milleti olarak şöyle bir baktığımızda; aile yapımız bana göre dünyanın en medeni aile yapısıdır ve burada ne büyük bir yozlaşma olduğunu görebilirsiniz. Ben şahsen rahmetli babam karşısında ayaklarımı uzatarak veya ayak ayak üzerine atarak oturduğumu, yüksek sesle konuştuğumu hatırlamam. Günümüzde aile yapımızda nasıl büyük değişiklikler meydana geldi. Ama bütün Anadolu içinde, bazı kesimler haricinde çok büyük bir kültür yozlaşması var. Gençlerimiz geçmişi unutuyor. Radyolara bakın Türk Sanat Müziği neredeyse hiç kalmadı, Türk Halk Müziği çalınmaz hale geldi. Tabelalara bakın, ne kadarı Türkçe, ne kadarı yabancı dilde? Bütün bunlar kültürümüzdeki yozlaşmayı çok açık ve net bi şekilde ortaya koyuyor. Bunları meydana çıkarmamız lazım.
    Geçenlerde Bitlis’ten bir arkadaş bana geldi ve “Hocam biz Kürdüz bize Hasaniler derler, aşiretimi öğrenmek istiyorum dedi. Bilgisayara Hasaniler yazdığımda karşıma Eski İl’den Döğer boyundan çıktılar. Kendisine de verdim, ama buna benzer o kadar çok insan çıkıyor ki…
    Bu ne demektir? Türkiye’nin birliğini bozmaya yönelik değil sağlamaya yönelik bir çalışmadır.
    Avşarlar Sempozyumu başarılı geçecek bir sempozyum olacak ve bütün Türk boylarını bir araya getirip büyük Türk Milletini ortaya çıkaracaktır. Nasıl ki Mustafa Kemal Atatürk’ün her konuşmasında büyük Türk Milleti sözüne rastlarsınız. Bugün Kırgızlar, Kazaklar, Özbekler, Azerbaycan Türkleri ve Türkmenler deniliyor, bakın biz Türkmenleri kaldırdık. Ben de Türkmenin ve Avşarım. Türkmeni kaldırdık, Kırgız Kıpçak grubundan olan Kazakları, Karapapakları kaldırdık, Yazırları, Döğerleri, Yüreğirleri kaldırdık.
    Sibiryadan Afrikaya, Amerikaya kadar olan büyük bir ağacın gövdesini oluşturduk ve adına Türk dedik. Dolayısıyla sonunda bu hale gelecekler. Bütün dünyanın korktuğu da budur. Türk kelimesinin arkasında hiçbir zaman duramazlar. Cengizhan’ın Avrupa içlerine kadar ilerlediğini söyleyenler, Anadolu’daki mücadelesinde kimle savaştığını söylemezler.
    Avarların, Selçukluların Türk olduğunu kimse söylemez. Osmanlılar için lampir Türk demişler ve genelde Ottoman diyorlar. Biz hiç kimsenin propagandasına kanmayalım
    Ermeni konusunda çalışırken bize dedilerki; “ türk kültürü propagandası yapıyorsunuz boşverin” Evet öyle yapıyoruz dedim. Önce benim halkım inanmalı bana, bu konuyu bilmeli. Yabancı toplumlarla kendi halkımızın desteğini almadan nasıl mücadele edebilriz ? Öyleyse Türk olduğumuzu önce kendi halkımıza göstermeliyiz. Bunu öğrettiğimiz zaman dünyayla baş edebiliriz.
    Dolayısıyla bu Sempozyum çok isabetli bir toplantıdır. Komiteyi kutluyor ve hepinize saygılar sunuyorum.

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben imzamı attım yazının altına. (Birşey hariç sondan 4. satırda Türk kelimesi küçük harfle yazılmış)
    Özellikle şu paragrafa bir muhacir olarak katılmamam mümkün değil.
    Bugün Türkiye, Osmanlı İmparatorluğunun varisidir. Dolayısıyla bir imparatorluğun çöküşüyle birlikte topraklardan içe doğru göç olur ve bu göç Türk demografisini, Türk nüfus yapısını ortaya çıkarmaktadır. Balkanlardan ve Kafkaslardan Anadolu’ya göç edenlerin sayısı yaklaşık % 40 dır. Böylesine bir yapı ve imparatorluk bakiyesi olmamız birçok farklı milletten olan insanı da bünyemizde barındırıyor olmamızdır. Burada siyasetçilerin özellikle dikkat etmesi gereken bir konu vardır ki, bu da böyle bir yapıyı böyle bir nüfus grubunu mozaik olarak nitelendirmemek gerekir. Çünkü o insanlar o ülkelerden çekilirken zaten çok büyük bir bölümü Türktür. Ama Müslümanlığı kabul etmiş ve kendini Türk olarak hisseden insanlar Anadolu’ya geri dönmüştür. Dolayısıyla bunları ayırt etmek ve bir mozaik şeklinde nitelendirmek aslında farkına varmadan ülke içinde bir takım gruplaşmalara yol açma anlamına gelir . Dolayısıyla bu konularda siyasetçilerin çok dikkat etmeleri gerekir.
    Selametle.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Sayın İlteriş göçmen olduğunuzu belirtmişsiniz. Acaba Nereden geldiğinizi öğreneblirmiyim? Tabi bir sakıncası yoksa...

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Muhacir yanlış olmuş aslında orada önce onu düzelteyim. "Mübadil"iz. Lozan sonrası Yunanistan'dan gelmişiz. Selanik yakınlarında Langaza'danız. Hani şu M. Kemal'in çocukken dayısının çiftliğine gittiği belde.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Öyleyse Serez'e yakın sayılırsınız. Serezle ilgili bilgi, döküman vs. paylaşabilirmisiniz? Doktora tezim 15-16. yüzyıllarda Siroz(Serez) sancağı.Benimle paylaşabileceğiniz bilgi ve dökümanınız var ve paylaşırsanız beni mutlu edersiniz.

Ben yaklaşık bir 200 yıl önce Balkanlardan göç ettirilmiş Bir Avşar olarak fikirlere aynen katılıyorum.

Bu arada Yusuf Hoca ile bizzat tanıştım. Kendisini bulmak gerçekten çok kolay. Bilgilerinize.

Bende Kırcaali göçmeniyim
    Yusuf Hoca'yı nasıl bulabileceğimizi söylersen çok iyi olur

Hocam Sıhhıye de Dil Tarih Coğrafyanın yanından ufak bir sokak çıkıyor. TTK ya doğru. Ben TTK dan Halaçoğlu'nun "18 Yy da Osmanlının İskan Siyaseti ve Aşiretlerin Yerleştirilmesi" almak için gitmiştim. Şansa orada buldum.

Eğer Ankara'daiseniz gidiniz. Bir kaç defadan sonra kesin görürsünüz.

Çok sağol ya gidince mutlaka ziyaret edeceğim

TTK nun kurucusu ve Başkomutan Gazi MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ün Eseri ve emanetinin başkanlığını yürüten Sayın HALAÇOĞLU nun çalışma ve açıklamalarına imzamı TARİH ÖĞRETMENİ olarak atar,ordu neferi olarak bilimsel çalışmalarına destek verdigimi gururla ilan ederim.