Balıbey, temmuz ayındaki çalıştay sonunda hazırladıkları "Okul Temelli Mesleki Gelişim" bilgileri ışığında yapılan "Öğretmen Yeterlilik Yol Haritası"nı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)'na gönderdiklerini, onların da 69 eğitim fakültesine göndererek nasıl bir öğretmen modeli istediklerini anlattıklarını kaydetti.

Öğretmenlerin artık 360 derece sorgulanacağının altını çizen Ömer Balıbey, "Bu çalışmalara iki ay önce Ankara Kızılcaham'da başladık ve bitirdik. Öğretmenleri, 360 derece olmak üzere her 5 yılda bir alanlarıyla ilgili sorgulayacağız. Öğretmen kendisini sorgulasın, 5 yıl sonra alanıyla ilgili bir kursa alalım. Sınav sonunda elbete, 'Sen başarısızsın, git.' demeyeceğiz ancak 15. senede alanında iyiyse önünü açacağız. Öğretmenler arasında 20-30 yıl hiç hizmet içi eğitim almayanlar var. Ölçülmeyen başarı, başarı değildir." diye konuştu
Önümüzdeki yıl için belirlenen 6 pilot ilin Ankara, İzmir, İstanbul, Bolu, Kocaeli ve Hatay olduğunu ifade eden Balıbey, uygulamanın başarılı olması halinde ülke geneline yayılacağını dile getirdi.