Balıbey, temmuz ayındaki çalıştay sonunda hazırladıkları "Okul Temelli Mesleki Gelişim" bilgileri ışığında yapılan "Öğretmen Yeterlilik Yol Haritası"nı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)'na gönderdiklerini, onların da 69 eğitim fakültesine göndererek nasıl bir öğretmen modeli istediklerini anlattıklarını kaydetti.

Öğretmenlerin artık 360 derece sorgulanacağının altını çizen Ömer Balıbey, "Bu çalışmalara iki ay önce Ankara Kızılcaham'da başladık ve bitirdik. Öğretmenleri, 360 derece olmak üzere her 5 yılda bir alanlarıyla ilgili sorgulayacağız. Öğretmen kendisini sorgulasın, 5 yıl sonra alanıyla ilgili bir kursa alalım. Sınav sonunda elbete, 'Sen başarısızsın, git.' demeyeceğiz ancak 15. senede alanında iyiyse önünü açacağız. Öğretmenler arasında 20-30 yıl hiç hizmet içi eğitim almayanlar var. Ölçülmeyen başarı, başarı değildir." diye konuştu
    Önümüzdeki yıl için belirlenen 6 pilot ilin Ankara, İzmir, İstanbul, Bolu, Kocaeli ve Hatay olduğunu ifade eden Balıbey, uygulamanın başarılı olması halinde ülke geneline yayılacağını dile getirdi.

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bayıldım buna. Yıllardır söylerdim hep (ben 2 yıl diyordum ama olsun)

Bir de bunun yanına 2 yılda bir psikolojik teste girme zorunululuğu eklediler mi tamam olur.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Bence de güzel bir uygulama.ama sadece pilot bölgelerde değil bizim olduğumuz şehirlerde de uygulansın. Psikolojik test konusunu da sayın İLteriş siz bir öneri olarak MEB'e sunun isterseniz onu da güzel düşünmüssünüz tebrikler...

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Aman hocam önce beni götürürler.

Şaka bir yana özellikle 15 yıl üstü öğretmenlere benim dediğimde şart.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Bu sınava Ömer BALIBEY ve idarecilerde girecekmi?

.Aslında bu 5 yıl da bir sınav uygulaması güzel olmasına güzel de şöyle bir şeyde var.Bazı öğretmenler anadolu lisesi öğretmenliği için ya da başöğretmenlik için zaten sınava girdiler ve orada gerek eğitim bilimleri gerek alanlarıyla ilgili sorulara cevap vererek başarılı oldular.Bence meb Uzman öğretmenler ve anadolu liseleri gibi birden fazla sınava girerek kendini kanıtlayan öğretmenleri muaf tutmalı.yoksa sürekli sınava girip duracağız

İlteriş sizin önerinizi duymuşlar galiba .yeni okudum.Öğretmenlerin ruhsal durumu ve iletişim beceriside değerlendirilecekmiş bu proje kapsamında...

raltar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Saygıdeğer öğretmen arkadaşlarım,sözkonusu öğretmenlerin yeterliliğini ölçmeye yönelik sınavlara karşı değilim.Ancak,bu ölçünün tam ve kapsamlı olarak bu sınavla eşdeğer görülmemesi görüşündeyim.Şöyleki;sınavlarda tam puan almış bir öğretmen, derslerinde yeteri kadar verimli olamayabilir.Sınavlar öğretmenliğin teorik yönünü oluşturur.Halbuki öğretmenliğin en önemli tarafı uygulamadır.

Mesela,öyle öğretmenler tanıdımki,bilgi eksikliği olmamasına rağmen çok hızlı konuşması nedeni ile öğrencilerine yeteri kadar faydalı olmadığına şahit oldum.Bunun yanısıra sesi az çıkan,telafuzu bozuk olan vs..gibi faktörleride göz önüne almak gerekir.

Sonuç olarak,şunu rahatlıkla söyleyebilirim.''iyi bir öğretmen,çok bilmenin yanıda,iyi öğretendir''diyorum.Diğer bir ifade ile ''Öğretebildiğiniz kadar Öğretmensiniz.''
    Başlıgıg yükündürtümüz,tizligig sökürtümüz / Başlıya başeğdirdik,dizliye diz çöktürdük.

Ben şahsen Raltar arkadaşa katılıyorum . öğretmen arkadaşların büyük bir bölümü aynen anadolu -fen-uzmanlı-idarecilik sınavları dolayısı ile bilgi yönünden donanıklardır. Ancak önemli olan sınıf performanslarıdır.Oda göreceli bir konudur. Siyaset- Veli-çevre vb. nedenlerinden objektif bir gözlem olmayabilir. O nedenle ölçüt ve ölçme konusu bayağı zor ve bir çok haksız can yakar diyorum. Ben tecrübeyle temkinliyim.zont.