Ahmedi Hani'nin ismi liseye verildi

Milli Eğitim Bakanlığı, açılım süreci kapsamında Van'daki bir okula Kürt bilgin Ahmed-i Hani'nin ismini verdi.

Hükümetin başlattığı Demokratik Açılım Süreci'ne karşı çıkışlar devam ederken, devlet bir çok alanda açılım kapsamında gerekli adımları atmaya devam ediyor. GAP'a yeni ek projeler, Kürtçe Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Kürtçe özel televizyon açılımlarından sonra şimdi de tarihi şahsiyetlere yönelik açılım geldi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Van'da yapımı yeni tamamlanan liseye Kürt tarihçi, edebiyatçı ve mutasavvıf Ahmed- Hani'nin ismini verdi.

Milli Eğitim Müdürü başkanlığında toplanan ad verme komisyonunun aldığı karar Van Valisi Münir Karaloğlu tarafından da onaylandı. Okulun tabelası önümüzdeki günlerde asılacak.

Eylül ayının ilk haftasında Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır başkanlığında toplanan okullara ad verme komisyonu geçen yıl yapımına başlanan ve bu yıl tamamlanan 16 derslikli liseye bu ismin verilmesini karar bağlayarak Van Valisi Münir Karaloğlu'na gönderdi. Akköprü Mahallesi'ndeki lisenin ismi için alınan kararı Vali Münir Karaloğlu da onayladı.

Hakkârili Kürt edebiyatçı ve tarihçi Ahmed- Hani isminin verilmesi açılım süreci bakımından önemli bir adım olarak görülüyor. Çünkü, uzun yıllar görmezden gelinen Ahmedi Hani'nin devlet tarafından önemsenmesi bölgede önemli bir izlenim bırakacağı düşünülüyor.

AHMEDİ HANİ KİMDİR?

Ahmedi Hani, 17'nci yüzyılda, divan edebiyatının, Kürtçe'nin Kurmanci lehçesine uyarlanmış şekli olan 'Mem-ü Zin'i yazan, Hakkârili tarihçi, edebiyatçı ve mutasavvıf olarak tanınıyor.

Doğubeyazıt medreselerinde müderrislik ve saray kâtipliği yaptı. İlk derslerini kadı babası Babası Şeyh Elya'dan alan Ahmedi Hani daha sonra çevre medreselerde İslam felsefesi üzerine geniş bilgiler edindi.

Özellikle Suriye medreselerinde Antik Yunan felsefesini, İran medreselerinde de tasavvufu, astronomi, şiir ve sanat tekniğini öğrendi.

Dünya Bülteni