Değerli hocam, İLKÖĞRETİM, LİSE VE DENGİ OKULLAR EĞİTİCİ ÇALIŞMALAR YÖNETMELİĞİ yürürlükten kaldırılmış olup yerine sosyal etkinlikler yönetmeliği konulmuştur. ilgili madde, sosyal etkinlikler yönetmeliğinde yer almaktadır.
    Yürürlükten Kaldırılan Mevzuat
    Madde 37 — 25/5/1983 tarihli ve 18057 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan İlköğretim, Lise ve Dengi Okullar Eğitici Çalışmalar Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Liselerde tarih öğretmenliği ypanlar için ilk ders örneği (alıntı değildir orjinaldir) Aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz.

Buyrun

Arkadaşlar yönetmelikte olsa da olmasa da her zaman açılış töreni sırasında ilk dersi tarih öğretmeni verir. Bu aynı zamanda bir gelenektir. Benim de 15 yıl boyunca çalıştığım tüm okullarda ilk ders tarih öğretmeni tarafından verilmiştir.

Arkadaşlar eğitim öğretim yılının açıldığı ilk gün genellikle tarih öğretmenleri tarafından Atatürkçülük,Atatürk ilkeleri milli birlik beraberlik konularında ilk ders tören alanında verilir ancak 2007-2008 eğitim öğretim yılında meb tarafından gelen yazıyla bu sene ilk ders küresel ısınma ve etkileri konulu olmuştur bilgilerinize.....
    EGE ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ TARİH BÖLÜMÜ 1995   "SÖYLESEM FAYDASI YOK , SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL"

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu yazı cifci tarafından şahsıma ulaştırılmıştır.

İLK DERS 17/09/2007
    Sevgili gençler “Tarihini Bilmeyen Milletlerin Coğrafyasını Başkaları Çizer.”
    Bizler eğitim –öğretim hayatımızda birçok bilgiyi öğrenerek kendimizi hayata hazırlarken belki bir meslek sahibi olmak isterken hiç şüphesiz şanlı tarihimizi öğrenmek, nereden gelip nereye gitmemiz gerektiğini bilmek ve bu vatanın evladı olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek zorundayız.

Üzerinde yaşadığımız ve vatan adını verdiğimiz bu toprakları kolay kazanmadık. 1071’de Malazgirt’te Sultan Alp Arslan ile, 1077’de Süleyman Şah ile, 1299’da Osman Gazi ile, Kosova’da Muradı Hüdavendiğar, Nigbolu’da Yıldırım Bayezıt ile, Bizans sevdalısı “Kostantin ya sen benim olursun ya da ben senin ” diyen Sultan Fatih, Çaldıran da Yavuz Sultan Selim, Mohaç da Kanuni Sultan Süleyman ile, uzun mücadeleler sonucu harap ve bitap düşmüş, girdiği son savaşlarda, Trablusgarp’ta Balkanlarda, nihayet I. Cihan Harbi’nde yenilmiş bir milletle İstiklal Mücadelesini başlatan “Türk Hürdür Esir Olamaz” diye tüm dünyaya meydan okuyan ve “Ordular ilk Hedefiniz Akdenizdir. İleri” diye rotayı çizen, “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” diyecek kadar ordusuna ve milletine güvenen büyük önder M.Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla kazandık.

Kısaca değindiğim bu tarih şeridiyle sahip olduğumuz bu topraklara ilelebet sahip olmamız için bugün dünden daha fazla mücadele etmek zorundayız. Bunda da en büyük sorumluluk şüphesiz siz gençlere düşmektedir.
    Büyük önder gençlere çok güvenmiş ve; “Milletin bağrında tertemiz bir nesil yetişiyor, Cumhuriyeti onlara emanet edeceğim ve gözüm arkada kalmayacak” diyerek gençliğe olan güvenini göstermiştir.

Ayrıca gençliğe hitap ederken de “Ey Türk Gençliği, Birinci vazifen, Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet Muhafaza ve Müdafaa Etmektir.”diyerek Emaneti asıl sahiplerine, yani sizlere vermiştir. Ata’sından bu görevi alan gençler sorumluluğunun bilincinde olarak daha çok çalışmak, Muasır Medeniyetler seviyesine ulaşmak, hatta en önde olmak zorundadır.

Bu görevi yerine getirmek için Atatürk İlkeleri adlı reçete sizlere en önemli yol gösterici olacaktır.
    Bu ilkelerin ezberlenmesi değil ,içinin ,özünün kavranması şarttır. Atatürk İlkeleri, katı kalıplara dayanmayan, günümüz şartlarına uyarlanabilen, toplumun bütününü içine alan, Türk Milletinin temel duygularına hitap eden özelliktedir.

Bu ilkelerin istediği gençlik, Ülkesini, milletini ve ailesini seven, çalışan, üreten, aldığı görevi en iyi şekilde yerine getirebilmek için mücadele eden, zorluklar karşısında yılmayan ve yıkılmayan, karamsarlığa kapılmak yerine yeni çözümler üreten gençliktir. Saydığımız bu özelliklere sahip olmak bir hayal değildir. Çünkü yakın tarihimizde M. Kemal Atatürk buna en güzel örnektir.

Kendine olan güvenini kaybetmiş bir milleti ayağa kaldıran, imzalanmış olan Sevr Antlaşmasını tanımayıp yırtan, bu toprakları tekrar Türk Vatanı yapan büyük önder, bu millete, bu gençliğe güvenmiş ve bunda da haklı çıkmıştır.

Bütün bunlardan sonra, Ben bu milletin evladı, bu vatanın bekçisi, bu bayrağın rüzgarı, istiklâl Marşı’nın sesiyim diyen her Türk genci aldığı bu emaneti ve görevi şanına yakışır şekilde yerine getirecektir.

Bunun için, hiç vakit kaybetmeden “Dün erkendi, yarın geç olur, bugün tam zamanı” diyerek işe başlamak ve başarmaktır.
    Bunu yapmak için “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcudtur.”
    2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında, sağlık, mutluluk ve başarılar temenni ederim.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan Birinci 12