1: kayıların anadoludaki yerleşim yerlerini sırasıyla yaz
    2: osmanlının rumeliye gecısı nasıl olmstur ?
    3: ankara savasının sonuçları ?
    4: istanbulun fethinin dünya tarihi acısından sonucları ?
    5: Dıvan-ı hümayun da kiseyfiye sınıfı hakkında bilgi verin..

Bu SoruLara Doğru Bi Vevap Verebilecek Arkadaş Varmı Acil Lazım Şimdiden Cok Teşekkür Ederim...

Yardım bekliyorum Arkadaşkar sizden...

Alıntı Free-StyLe Nickli Üyeden Alıntı
    1: kayıların anadoludaki yerleşim yerlerini sırasıyla yaz
    2: osmanlının rumeliye gecısı nasıl olmstur ?
    3: ankara savasının sonuçları ?
    4: istanbulun fethinin dünya tarihi acısından sonucları ?
    5: Dıvan-ı hümayun da kiseyfiye sınıfı hakkında bilgi verin..

Bu SoruLara Doğru Bi Vevap Verebilecek Arkadaş Varmı Acil Lazım Şimdiden Cok Teşekkür Ederim...

Lise 2. Sınıf Tarih ya da 7.sınıf Sosyal Bilgiler kitabını biraz karıştırverdiğinde bu soruların yanıtlarını hemen bulabileceğinden eminim. Kolay gelsin. Bulduğunda paylaşırsan, eksikler kalmış olursa tamamlarız.
    &#39; ÇALIŞMADAN, ÖĞRENMEDEN, YORULMADAN, RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ MİLLETLER; EVVELA HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ VE DAHA SONRA DA İSTİKBÂLLERİNİ KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR...&#39;<br /><br />Mustafa Kemal ATATÜRK

kardeş soruların cevaplarını araştırdım buldum ama emin değilim tam emin olmak için sizden yardım istyorum 1. ve 2. sorunun cevabını bulamadım diğerlerinin buldum ama emin degilim yardım edin lütfen

ziberkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Oğuzların mühim bir şubesi olan Kayılar, Selçuklular devrinde umumi Oğuz hareketlerine iştirak ederek şarktan garba doğru gelmişlerdir. Bunların bir kısmı Mavera-i Hazar Türkmenlerinin arasında bir kısmı Mazenderan'da, Azerbaycan ve Arran(Cenubi Kafkasya)'da kalarak yerleşmişler veya başka Türk kabileleri ile karışmışlardır. Anadolu'ya gelen kısmın muhtelif parçaları ayrılarak çok dağınık sahalarda yerleştirildiği anlaşılıyor: Şimal-i Anadolu'da Erzincan ve Suşehri havalisinde, Amasya, Çorum, Kastamonu, İlgaz, Çankırı, Gerede, Bolu, Düzce civarlarında sonra Eskişehir, Mihaliç, Orhan-eli sahasında hala Kayı ismi taşıyan köyler olduğu gibi, cenubda da Kilikya havalisinde, İsparta, Burdur, Fethiye civarlarında ve daha garba doğru Denizli, Muğla, Aydın, Ödemiş taraflarında da bunların bulunduğu köy isimleri teeyyün ediyor.Bu isimler kayıların nerelerde iskan ettirildiğini göstermektedir.
    Bazı müellifler de Horasanda Mahan civarında otururlarken Cengiz istilası üzerine garbe geldiklerini bazılarıda Horasandan Ahlat civarına geldiklerini söylerler.
    kaynak: Osmnlı Devletinin Kuruluşu-Prof. Dr. Fuat Köprülü
    Eğer öğretmenin başkent olarak soruyorsa veya Anadoluda göç ettikleri yerleri sırasıyla soruyorsa konu başka türlü olur. Ama sen Kayıların Anadolu'da yerleştikleri diğer yerleri biliyorsundur.
    not:Rumeliye geçişi google yaz heryerde çıkar.
    Selametle
    Allah'ım, huşu duymaz bir kalpten, dinlenmeyen bir duadan, doymak bilmeyen bir nefisten, faydası olmayan bir ilimden sana sığınırım.
    Linklerde Sorun varsa Lütfen Bildiriniz.(Konu İsmi Veriniz)