ben lise 3 öğrencisiyim sözel bölümde okuyorum grerek seçmeli tarih ve tc.inkılap tarihim 85-90 arası ortalamam.
    Okula gittim gideli sadece tarih derslerine çalışıyorum ve bu dersden zevk alıyorum...
    netlerimde iyi..
    Tarih hocası olmak için
    Genel türk tarihi
    Osmanlı tarhi
    tc.İnkılap Tarihi
    Avrupa Tarihi
    İslamiyet tarihi bunları bilmemmi lazım.
    Ayrca tüm savaşların ve devletlerin tarihlerini kronolojilerini ezberlememmi lazım?

iyi günler yrd için tşler.

Tarih öğretmeni olup işsizler ordusuna katılmayı mı düşünüyorsunuz yoksa dershanelerde ve devlet okullarında ücretli öğretmen adı altında köle statüsünde çalışmayı mı?

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sorunuzda şunu anlayamadım "iyi bir tarih öğretmeni olmak için mi" yoksa "tarih öğretmeni olmak için mi"

Her 2 sorunun cevabı da ortak aslında önce LGS-LYS işini halletmelisin. O sebeple sadece tarih konularına kilitlenme.

Tabi bunun yanında "Harut" hocamında yazdıklarını göz ardı etme.

Herşey gönlünce olsun. Selametle.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

sözüme tarih öğretmeni olmak bir ayrıcalıktır diye başlamak istiyorum.aslında ben lisedeyken pek sevmezdim.meslek lisesi mezunuyum.alan dışı tercih yaptım ve bu bölümü kazandım.ama şuan cok seviyorum.tavsşye edrim.insanın kendini yenilemsini ister bu meslek.okumak adına o kadar zor değil.en azından benim için öyle.fen edbiyat olarak osmanlıca daha agırlıkta onu belirtmek isterim.ayrıntılar daha fazla

Mesele sevip sevmeme değil, işsiz kalıp kalmama meselesidir. Tarih bölümünü oku 4 sene, 5 sene, sonra güzel bir maaşla işe başlarsın diyebiliyor musunuz? Mesele budur. Devletin alacağı tarih öğretmeni sayısı belli. Devletin kendisi zaten oyun içinde oyunlar çeviriyor. Yok sözleşmeli, yok ücretli öğretmenlik... Tarih oku ücretli öğretmenlik mi yap diyorsunuz yani..? Dershanelerse sömürü düzenine uymuşlar gidiyorlar. Özel okullar deseniz adamın ve tecrüben varsa girebilirsiniz. O da yine asgari ücretin biraz üzeri bir maaş ve haftanın 6 günü çalışma ile...

Genç arkadaşım, sana pembe hayallerle süslü tablolar çizmiyorum. Yukarıda anlattıklarım Türkiye'nin gerçekleridir. Yine tabiiki ben şansımı deneyeyim diyorsan karar senindir.

Kpss de matematik yapabilecek kadar iyiysen mezun olduktan sonra atanma imkanın olur. Matemetik çok kötüyse kpss de 85 üstü almak oldukça zor. Atanabilme açısından mezun sayısı az olduğundan Coğrafya ve emekli olacakları düşünürsen Edebiyatı tavsiye edebilirim sana. Tarih bölümünden mezun olanların sıkıntısı çok ama İlber Ortaylı gibi birisi olacaksan bunların hesabını yapma bilidiğin yolda devam et.

Her insan sevdiği mesleği yapmalıdır bence. Eğer sen tarihi seviyorsan tabii ki tavsiye ederim tarih öğretmeni olmayı. Şunu unutma ki hangi mesleği yaparsan yap eğer işinde iyiysen mutlaka farkedileceksindir. Maaş da buna paralel olarak değişecektir. Sen en popüler bölümleri, en popüler üniversitelerde okusan dahi mesleki bilgin yetersiz ise başarın düşecektir ve buna paralel olarak da maaşın düşecektir. Türkiyemizdeki işsizler ordusunu ben aslında kınıyorum. Bence onlar çok büyük bir çoğunlukla faydasızlar ordusudur. Üniversiteye ne için gittiğini bilmeyen insanlarla doludur oralar. Ve üni. olsun da ne olursa olsun diyen bir sürü insan var. Ben 24 tercihimi de tarih için yapıtm. Mesleğimi çok seviyorum. Ondan önce kazanamadığımda 2 yıllık git , polis ol diyenler olmuştu ama ben başarılı olabileceğim alanı seçtim. Bu sana mesleki tavsiyemdir.
    Bir diğer tavsiyem de eğer tarih öğretmeni olursan neler yapman konusunda olacaktır. Olabildiği kadar geçmiş tarihten itibaren önce siyasi(kronojik tarihi) bitir. Sonra medeniyet tarihi(her hangi bir devletin ordusu, ekonomisi, bürokrasisi) ile alakalı eserleri oku. Daha çok vaktin var. Değerlendir. O yazdığın konularda ne kadar derinleşirsen o kadar iyi. Ama yabancı yazarları da ihmal etme.

Alıntı zmax Nickli Üyeden Alıntı
    ben lise 3 öğrencisiyim sözel bölümde okuyorum grerek seçmeli tarih ve tc.inkılap tarihim 85-90 arası ortalamam.
    Okula gittim gideli sadece tarih derslerine çalışıyorum ve bu dersden zevk alıyorum...
    netlerimde iyi..
    Tarih hocası olmak için
    Genel türk tarihi
    Osmanlı tarhi
    tc.İnkılap Tarihi
    Avrupa Tarihi
    İslamiyet tarihi bunları bilmemmi lazım.
    Ayrca tüm savaşların ve devletlerin tarihlerini kronolojilerini ezberlememmi lazım?

iyi günler yrd için tşler.

Sevgili zmax,
    Bir okul yakınında (tercihen ilköğretim) kırtasiye dükkanı aç. Şimdiki aklım olsaydı ben öyle yapardım.
    &#39; ÇALIŞMADAN, ÖĞRENMEDEN, YORULMADAN, RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ MİLLETLER; EVVELA HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ VE DAHA SONRA DA İSTİKBÂLLERİNİ KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR...&#39;<br /><br />Mustafa Kemal ATATÜRK