1953 yılından itibaren 8 sene ABD Başkanlığı yapan Dwight Eisenhower'ın 5 Ocak 1957'de Kongre'ye gönderdiği yetki talebi isteğidir.

Doktrinin amacı: Ortadoğu'da kominizmmin yayılmasını önlemektir. Bu nedenle ABD, Ortadoğu ülkelerine askerî ve ekonomik yardımda bulundu.

Truman Doktrininden Farkı: Truman doktrininde sadece Yunanistan ve Türkiye'ye askeri yardım yapılması öngörülmektedir.

Eisenhower Kongre'den şu konularda kendisine yetki verilmesini istiyordu:

1-Bağımsızlığını korumak için ekonomik kalkınma çabası içine giren Orta Doğu ülkelerine ekonomik yardım yapmak.
2-Bunlardan isteyen ülkelere askeri yardım yapmak.
3-Bu ülkelerin istemeleri şartıyla, milletlerarası komünizmin kontrolü altında bulunan bir ülkeden gelecek açık silahlı saldırılar karşısında, Amerikan silahlı kuvvetlerinin kullanılması.

Eisenhower Doktrini karşısında Orta Doğu ikiye ayrılmıştır. Bu doktrini kabul ettiğini ilk ilan eden; Lübnan olmuştur. Lübnan'ın arkasından Pakistan, Irak, Türkiye ve Yunanistan, Eisenhower Doktrini'ni kabul ettiklerini açıkladılar. Afganistan, Libya, Tunus ve Fas en sonunda İsrail bu Doktrini kabul ettiklerini bildirdiler.

Buna karşılık, ilk tepki Mısır 'dan gelmiş ve arkasından Suriye ile Ürdün tepkiye katılmıştır. Daha sonra Suudi Arabistan'da tepki gösterdi ise de, bir kac hafta sonra tutumunu değiştirmiştir. Doktrine Sovyetlerde büyük tepki göstermiştir.