Yıl 1783.Avrupa standartlarına göre mütevazi bir donanma kuran Amerika denizlere açılmaya başladı.Akdeniz limanlarında ticaret yapan bu gemilerden biri temmuz 1785'te Osmanlı tarafından Cezayir açıklarında ele geçirildi.Arkasından 10 ABD gemisi daha aynı akıbeti paylaştılar.Amerikan kongresi 27 mart 1794 yılında Osmanlı ile denl gemiler yapabilmek için başkan George Washington'a 700000 altın kullanma yetkisi verdi.Osmanlı'nın oluşturduğu tehdit ABD donanmasının temelidir.ABD 5 Eylül 1795'te bir anlaşma yapıldı.Buna göre:
    ABD Cezayir'deki esirlerin iadesi ve Akdeniz'de kendi sancağıyla rahat dolaşılabilmesi karşılığı 642000 altın ve yılda 12000 Osmanlı altını(216000 dolar) ödeyecekti
    Dili Türkçe olan ve 22 maddeden oluşan bu anlaşmaya George Washington ve Cezayir beylerbeyi Hasan Dayı imza attı.Bu anlaşma ABD'nin kendi dilinde olmayan tek anlaşması olduğu gibi vergi verdiği tek anlaşmadır.
    ABD başkanı George Washington Osmanlı tarafından muhattap görülmemiş ancak bir beylerbeyi muhattap görülmüştür.
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur sözü boş değildir

Evet bende bu konuyu okumuştum.

Hatırımda kalanları aktarayım size;
    ABD bağımsızlığını elde edince, Amerikan ticaret gemileri İngiliz savaş gemilerinin savunmasını kaybeder ve Cezayirli denizcilerimiz için kolay hedef olur. Ticari gemilerini kaybeden Amerikalılar dönemin en iyi fırkateynlerinden birini Akdenize yollar(Bu fırkateynler cidden kaliteli gemilerdi, yanlış hatırlamıyorsam, gemi yapımına getirdiği yenilik omurgasının daha fazla yük taşıyabilme kabiliyeti idi, bu sayede top gücüde artıyordu, konu hakkında daha bilgili bir dostumuz vardır belki.....) Fakat, Cezayirlilerle başa çıkması için gönderilen bu fırkateyn karaya oturur, mürettebatın çoğu esir düşer. Bu ABD için büyük kayıptır, küçük Cezayir tekneleriyle dahi başa çıkaman ABD, birde o fırkateyni yüzdürseler Cezayirle hiç baş edemzdi. Bu sebepten Amerikalı denizciler bir gece baskınıyla gemiyi patlatırlar.
    İşte bu olaylardan sonra ABD bükemediği bileği öper ve bahs ettiğimiz anlaşma imzalanır.

(Derginin o sayısını bulamadım, o yüzden hafızama güvenmek zorunda kaldım. Hatam varsa düzeltiniz rica ederim. Bir de o ABD Fırkateyninin adını bilen var mı aranızda?)
    Düşünüyorum, o halde vurun !