Bu sene hangi alanda hangi seçmeli derslerin okutulacağı konusu açıklığa bir türlü kavuşmadı. Fen, TM ve Sosyal alanda hangi seçmeli derslerin seçilmesi gerekir? Hangileri seçilemez? Bu seçmeli derslerin müfredatı ne olacak? Herkes farklı şekilde uyguluyor. Ne olduğunu bilen varmı? Özellikle bu sene teftiş geçiren illerde çalışan arkadaşlar. bakanlık müfettişleri seçmeli dersleri yıl ortasında değiştirmişler. Seçmeli tarih dersinin müfredatı uygun değil deyip yeniden yazın demişler. Bakanlıktan seçmeli derslerle ilgili yeni bir yazı gelmiş okullara ama daha görmedim.
    Bilgisi olan arkadaşlar; yorumlarınızı bekliyorum.

Bo sorularımı cevaplandıracakarkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

1- Sosyal sınıflarda seçmeli tarih dersleri seçilemiyor. Buna göre alanları dışındaki dersleri seçmeli olarak görebilirler. Mesela Fen-TM-Dil alanları tarih derslerini seçmeli olarak görebilirler. Fen alanında da ortak alan dersleri olan derslerin seçmelilerini göremezler. Doğrumu?
    2- Bir sefer seçilen seçmeli ders bir üst sınıfta bir daha seçilemez. Mesela seçmeli tarih dersi lise 3 varsa, lise 4 de görülemez. Doğrumu?
    3- Seçmeli tarih dersinin müfredatı GTT ve Osmanlı Tarihinden oluşur. İnkılap tarihi konularını içermez. Doğrumu?
    4- Seçmeli tarih dersi lise 1 ve lise 2 ler de (sosyal sınıf hariç) seçilebilirmi? Lise 3 de seçmeli tarih dersi sosyal alan hariç diğer alanlarda seçilebilirmi? Ama bu ders lise 3 de seçilirse lise 4 de seçilemez ve ancak çağdaş dersi seçilebilir. Doğrumu?

seçmeli tarih dersi zorunlu olarak görülen sınıflarda yani 9ve 10. sınıflar ile 11 sosyal sınıflarında seçilmesi mümkün değildir.
    müfredatını belirlemek ise zümre öğretmenlerinin inisiyatifine kalmıştır. illa ki gtt ve osamnlı tarihi olması gerekmiyor. ben 12 sos sınıfında dersi veriyorum. planımı kendim hazırladım ve 1. dönem osmanlı siyasi tarihi 2. dönem ise tc inkılap tarihi konularına yer verdim. müfettişler herhangi bir problem iletmedi. hatta beğendiklerini ifade ettiler.
    Bir sınıf daha önceki senelerde seçmeli olarak tarih dersi görmüşse bir daha göremez. mesela fen ve tm sınıflarında 11. sınıfta seçmeli tarih dersi görenler 12. sınıfta bu dersi göremez. onun yerine çtdt veya uluslararası ilişkiler derslerinden birisi seçilebilir.

Seçmeli tarih dersinin programı zümrede belirlenir. Ama her il ve okulda farklılıklar var. Ordu ilinde görav yapan tarih öğretmeni arkadaşıma bakanlık müfettişleri pragramı değiştirtmişler. seçmeli tarih dersinde GTT 1-2-3 be Osmanlı 1-2 programları dışına çıkamassınız demişler. Seçmeli pek çok dersin yanlış seçildiğini söylemişler, sene ortasında dersler değişmiş.

müfettişler bizlere birşey söylemediler. onu belirten müfettişler zümre öğretmenlerinin belirleyeceğini bilmiyor mu acaba? bize gelen müfettişler herşeyi incelediler. ne seçmeli derslerde ne de zorunlularda problem görmediler. ama bazı okullarda aynı değiştirmleri ben de biliyorum. mesela matematik dersi zorunlu olan sınıflarda seçmeli matematik seçen okullar, zorunlu tarih dersi olan sınıflarda tarih dersi seçen okullar var. tabi idarecilerin seçmeli derslerin nasıl seçileceğini iyi incelememesinden kaynaklıyor bu durum.

Arkadaşlar bildiğim kadarıyla müfredatı belli olan(Talim Terbiye başkanlığı tarafından belirlenmiş) dersler Demokrasi ve insan hakları,psikoloji.ÇTDT,Sosyoloji,Sanat tarihi vb. dersler bir defa seçilebilir.Ancak müfredatı öğretmenler tarafından belirlenen dersler ayrı konular olmak şartıyla birden fazla seçilebilir.
    MEHMET YATKIN

umuro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı sinan08 Nickli Üyeden Alıntı
    Bo sorularımı cevaplandıracakarkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

1- Sosyal sınıflarda seçmeli tarih dersleri seçilemiyor. Buna göre alanları dışındaki dersleri seçmeli olarak görebilirler. Mesela Fen-TM-Dil alanları tarih derslerini seçmeli olarak görebilirler. Fen alanında da ortak alan dersleri olan derslerin seçmelilerini göremezler. Doğrumu?
    2- Bir sefer seçilen seçmeli ders bir üst sınıfta bir daha seçilemez. Mesela seçmeli tarih dersi lise 3 varsa, lise 4 de görülemez. Doğrumu?
    3- Seçmeli tarih dersinin müfredatı GTT ve Osmanlı Tarihinden oluşur. İnkılap tarihi konularını içermez. Doğrumu?
    4- Seçmeli tarih dersi lise 1 ve lise 2 ler de (sosyal sınıf hariç) seçilebilirmi? Lise 3 de seçmeli tarih dersi sosyal alan hariç diğer alanlarda seçilebilirmi? Ama bu ders lise 3 de seçilirse lise 4 de seçilemez ve ancak çağdaş dersi seçilebilir. Doğrumu?

1) evet
    2)evet bir seçmeli ders bir defa seçilebilir aynı öğrenci o dersi tekrar göremez.Mesela sosyal etkinlik dersi seçmeli bir ders ve her alanda seçiebilir.10 sınıfta bu dersi gören bir öğrenci daha sonra bu dersi tekrar seçemez.
    3)seçmeli tarih dersinin içeriği her dersten ouşabilir.burda önemli olan daha önce görmediği bir ders olması.İnkılap tarihi ,tarih 2-tarih 3 ,tarih 9 ve çağdaş zorunlu ders olduğu için bu dersleri okuyan bir öğrenci seçmei olarak bu dersleri tekrar alamaz.
    4)9 sınıfta seçmeli ders olmaz.sözel bir sınıfta alan dersi oan tarih 3 dersi 11. tm veya fen sınıfara seçmeli oarak konulabilir.Çağdaş dersi için de geçerli bu.
    Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür; ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.<br />OFLU/TARİHÇİ<br /><br />

Kız teknik lisesinde görev yapıyorum.11. ve 12. sınıflara daha önce gördükleri Tarih1 ve Tarih2 derslerini aynı sınıflara seçmeli olarak bu yıl da veriyoruz.Yukarıda yazılanlara göre uygulama yanlış.Seneye aynı uygulamanın devam etmesi hangi sorunları ortaya çıkarır.
    iyi olmak kolaydır,zor olan ADİL olmaktır!

Sene ortasında ders değişikliği olan varmı? Değişiklikten önce öğretmen tarafından verilmiş yazılı ve sözlü notları geçerlimi? Yoksa yeni seçilen derste alınan notlarmı sadece geçerli?