Arkadaşlar foruma daha yeniş üye oldum eğer başlığı yanlış yere açtıysam affola. Eski Yunan Site Devletleri hakkında bilgi isiyorum. Özellikle de Sparta' daki askeri eğitimi çok merak ediyorum herkese iyi eğlenceler.

Sayın arkadaşım merak ettiğin konu antik çağa ait. Yani çok fazla ve deteylı bilginin olmadığı dönemler. Malum bir filimde böyle bir konu hakkında anlatılanlar büyük oranda abartı ve rivayetlerden oluşmaktadır. Daha çok Herodot isimli eski bir tarih anlatıcısının ( çok abartılı anlatmıştır) söylediklerini refarans alarak bu şekilde yansıtmışlardır. Sparta ve Atina adlı iki ayrı şehir devletinin birbirleri ile ve daha sonradan da Pers hükümdarlarının Yunanistanı feth etme teşebbüslerini ( Üç defa) anlatmaktadır. Ama dediğimiz gibi daha çok efsane türünde olağan üstü olayların analtıldığı bir uslıp kullanılmıştır.
    Örnek; Pers Hükümdarı Zarhas emrinde ki 5 milyon askerder oluşan ordusu konaklamak için bir nehrin kenarında duruyor ve nehirin suyunu kurutup yola devam ediyorlar...

Bu Konu için Etiketler

Giriş

Giriş