1-Kulüp Tüzüğü
2-Yıllık Çalışma Planı
3-Kulübü kurmak istediğinizi belirten,Okul Müdürlüğü'ne yazılmış dilekçe(Benim müdürüm gerek yok,Öğretmenler Kurulun'da karar aldık ya dedi ama olsun sağlamcı olmak lazım...)
4-Projeleri belirliyorsunuz...Öğrenci sayınıza göre.....Mümkün olduğunca az proje belirleyin....5 tane yeter...Takibi zor oluyor...Bir de ben okulumda tek tarihçiyim,bu sene zor oldu...

Başlangıçta bunlar gerekli....Sonra iş Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği'ndeki belgeleri doldurmaya geliyor...Onlar da;

1-Proje Öneri Formu(Bunu hazırlaması zor,matbusu yok diye siteye yüklemiştim....)

2-Proje Sonuç Raporu(Mayıs sonunda öğrencilerin ağzından yazılacak.Bunu da siteye yükledim)

3-Proje Uygulama Takvimi (Bunu hazırlarken Rehber Öğretmenden yardım alıyorsunuz...Zaten her kulüp dolduruyor.Biraz karışık.Burada ifade edemiyorum).

4-Öğrenci Değerlendirme Formu(Kesinlikle öğrencilere doldurtuyorsunuz.Projeleri teslim ettiklerinde,yine Mayıs sonunda)

5-Öğretmen değerlendirme Formu(Yıl sonunda siz her öğrenci için tek tek dolduruyorsunuz.Bizim okulda kurallar sıkı,öğrenci hiç bir şey yapmadıysa bu forma yazdık ve karnesinde 25 saati tamamlamadı yazısı çıktı).

6-Gönüllü Veli Başvuru Formu(İlgili bir velinin doldurması yeterli).

7-Veli İzin Belgesi(Projelerin konuları gereği ben öğrencileri hep tarihi eserleri incelemeye gönderdiğimden tek tek her öğrenci için bu belgeyi imzalattım).

8-Projeler...(İçimizde yeni başlayan arkadaşlar olabilir.O yüzden açıklamak istiyorum.Bir projeyi 5 öğrenci aldıysa tek dosya veriyorlar.Dönem ödevi gibi 5 ayrı dosya vermiyorlar.Ben bol fotoğraf ve video çekimi istedim.Projeleri spiralli dosya haline getirip,fotoğrafları yapıştırıp ya da bastırıp,CD ile beraber verdiler....Projeleri Mayıs sonunda toplayıp Kulüp dosyasına koyuyoruz...)

9-Bu arada sene başında ve sene sonunda en az iki tane toplantı yapıp ,bu toplantıların tutanaklarını da dosyamıza koyuyoruz...

10-Yıl sonu faaliyet raporu hazırlayıp yaptığımız etkinlikleri,projelerin tamamlanıp tamamlanmadığını yazıyoruz..

Bir de etkinlikler var...Dediğim gibi okulumda kurallar sıkı...Pek işlerliği olmayan kulüp bir sene sonra kaldırılıyor...Bir de öğrenciler tarihten çok hoşlanmıyor,bari değişik şeyler yapalım dedik....

Tarih Panosu oluşturduk...Her ay yeniledik...Çok ilgi çekti...Tarihte bu ay,tarihle ilgili karikatürler,o ay hangi anma günü varsa onunla ilgili hikayeler,yazılıda benim öğrencilerin yaptığı komik hatalar,tarihin günümüzdeki uzantılarıyla ilgili gazete haberleri....Cem Sultan'ın yaşayan torununun gazete haberi gibi...konulara yer verdik...

Atatürk'e mektup yazma yarışması düzenledik.Her yere bununla ilgili afişler astık.Ama mesaj ve msn gençliği öğrencilerimizin katılımı çok az oldu...Amacımız 20-30 mektup olursa kitap haline getirip bastırmaktı.Ancak sadece 8 öğrenci katılınca Atatürkçü Düşünce Derneği'nden edindiğimiz Nutuk'ları,bu 8 öğrenciye verdik.

Türkçe Konuşma kampanyası yaptık...Öğrenciler etkili sloganlar bulup(Türksen Türkçe konuş gibi....Emesen değil,Mesene gibi....)afişler hazırladılar.Şanslıyım bu konuda çünkü Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde çalışıyorum ve bizde resim bölümü var...Afişleri okulun her yerine astık,birbirlerini ve öğretmenlerini Türkçe konuşmak konusunda uyardılar..

En çok gurur duyduğum şeyde sıra ...Kulübü kurduktan yaklaşık bir ay sonra Atatürkçü Düşünce Topluluğu kurduk.Şu anda da zaten kulübümüzün adı da Tarih Kulübü ve Atatürkçü Düşünce Topluluğu ...Her hafta bir öğle arasında öğle yemeğinden fedakarlık edip Kemalizm,Türkiye'de Eğitim,Gençlik nereye gidiyor gibi konuları konuştuk...İlk haftalarda 5-10 kişiyle yaptığımız toplantılara mayıs sonunda,son toplantıda 80 kişi katıldı...

Bu etkinliklerin fikri aklımıza hep sonradan geldiği,herşey doğaçlama gerçekleştiği için yıllık plana almamıştım.Bu sene alacağım...

Hocam biraz abartmışsınız ya da amma da iş çokmuş diyebilirsiniz...Böyle yazınca çok gibi görünüyor ama işin başına geçince herşey halloluyor.Etkinliklere gelince benim geçen sene aklıma gelenler,arkadaşlarımdan ya da öğrencilerden gelen fikirler bunlardı.Sizin çok daha iyilerini yapacağınıza eminim....

Bir öğretmen arkadaşıma bile yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana...Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim...Hepimize kolay gelsin...