Eğitimde "yaz boz" dönemi

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Seviye Belirleme Sınavı’nı (SBS) kaldırarak yeniden OKS’ye döneceklerini söyledi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ilköğretimden lise geçiş aşamasında üç yıl üstüste gerçekleştirilecek Seviye Belirleme Sınavı’nı kaldıracaklarını açıkladı. Bakan Çubukçu “Çocuğa sürekli sınav doğru değil” diyerek Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) kaldırılması için çalışma başlattı. İki yıl önce terk edilen OKS’ye dönüş masaya yatırıldı.

Çubukçu: Stres yapıyor

Gelen habere göre, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Seviye Belirleme Sınavları’nın (SBS) kaldırılması için Talim Terbiye Kurulu (TTK) ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde (EĞİTEK) çalışma başlattı. TTK ve EĞİTEK’te toplantı yapan Bakan Çubukçu’nun “12, 13, 14 yaşındaki çocukların sürekli sınav stresi yaşaması doğru değil” dediği öğrenildi. Velilerden de SBS’ye ilişkin sürekli şikâyet alan Bakanlığın 2 yıl önce terk ettiği Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na (OKS) geri dönmesi söz konusu.

Sınavsız çözüm istiyor

MEB yetkilileri Çubukçu’nun “sınavsız bir formül” bulunmasını istediğini, OKS’nin de çözüm olmadığı görüşünü savunduğunu söyledi. Çubukçu daha önce de Bakanlıktan bağımsız bir akademisyen grubundan SBS konusunda çözüm üretmeleri için yardım isteyeceklerini açıklamıştı. Bakanlık SBS’nin değiştirilmesi ya da kaldırılması fikri çerçevesinde, istekli ve not ortalaması iyi olan öğrencileri ihtisas liselerine yönlendirecek. İhtisas liseleri arasında yer alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve anadolu öğretmen liselerine giriş için bakanlık yeni bir formül arayışında. Güzel sanatlar liseleri özel yetenek sınavı ile alındığı için bu okullara öğrenci alımında değişikliğe gidilmeyecek. Ancak Anadolu liseleri genel liseye ya da genel liselerin tamamının Anadolu lisesine dönüştürülmesi tartışılıyor.

Bakanlık forma açılımı yapıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ilk ve ortaöğretim kurumlarında öğrencilerin önümüzdeki dönem kılık kıyafetlerinin nasıl olacağını da “anket”le belirleyecek. Bakan Çubukçu’nun “forma/önlük” sisteminin dışına çıkılması için Talim Terbiye Kurulu’nda (TTK) çalışma başlatılmasını istedi. Bu kapsamda siyah önlük, beyaz yaka veya lacivert ceket, gri pantolon, lacivert kravat dönemi sona erecek. Buna göre öğrenci giyiminin üstünü tayin etme hakkına sahipken, pantolon ve etek rengi ve biçimlerini okul yönetimleri ve aile birlikleri belirleyecek.

Anketi kimler dolduruyor?

Bakanlığın internet sitesinde başlattığı anket ise başka bir muamma konusu oldu. Ankete katılmak için TC kimlik numaralarını yazan ve üstteki güvenlik kodunu giren vatandaşlar sürekli olarak “Sistem geçici olarak hizmet dışıdır” yazısıyla karşılaştıklarını bildirdi.