Selam arkadaşlar.Bazı Tarih derslerinin kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?Görüşlerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.
    hkg

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hocam deşme yaramı. Hangi birine yanayım. GTT me mi? Osmanlı Tarihi'me mi? Ya Seminer, ya İslam Tarihi'me mi? Kuşa çevirdiler bizi. Talim terbiyede bir tane tarihçi veya tarih bilincine sahip adam yok herhalde.

Bir de şu dikkatinizi çektimi bilmiyorum. Son yapılanlarla coğrafya tarihin önüne geçti farkındamısınız bilmem. Önce din kültürü ve ahlak bilgisi dersini budadılar şimdide tarih dersini. Niye ki?
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Neden tarih dersi anlamak kolay aslında adamlar biliçsiz,doğma düşüncelere kapılmış insanlar istiyorlar. Tarih sorgulayan bir derstir. Örneğin 31 Mart Olayı, Şeyh Sait Olayı, 2.Mahmut'un çalışmaları, 2.Abdülhamit'in demokarsiyi baltalama çalışmaları işlendikçe bunların yüreği küt küt atıyordur. Acaba amacımızı anladılar mı diye. Coğrafya,edebiyatla ne güzel geçiştiriyorlar.

Mesajınız tarafımdan dilimiz imla kurallarına uygun hale getirilmiştir.

raltar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bunlara ilave olarak,bilhassa Türkçe-Matematik bölümü çıkışlıların,ÖSS 2 sınavında tarih sorularının etkisinin kaldırılması anlaşılır gibi değil.
    İlköğretimden, Milli Tarih derslerinin kaldırılması ile başlayan bu tarih derslerini yok etme süreci, bütün kahpeliği ile devam ediyor.Evet bundan sonra söylenecek sözüm yok,sövecek küfürlerim var.Ama onada terbiyem müsade etmiyor.

saygılarımla
    Başlıgıg yükündürtümüz,tizligig sökürtümüz / Başlıya başeğdirdik,dizliye diz çöktürdük.

Kaldırlmasına şasırmamak gerekir.Çünkü tarihini bilen,öğrenen vatanını,milletini sevmesini öğrenir.Ozaman vatanı sattığımızı sorgulamaya çalışır.Onun için gençlerin bir şekilde tarih derslerinden uzaklaştırılmaları gerekir.Üzgünüm ama başka türlü açıklayamıyorum.Tarih ders saatleri yaklaşık %50 azaltıldı.Başka bir açıklaması olan varsa lütfen beni de aydınlatsın.
    MEHMET YATKIN

Merhaba Gönül dostları.İlginize çok teşekkür ederim.Tarih derslerinin budanması oyunu yanlış hatırlamıyorsam dört yıl önce başladı.AB.nin Türk Eğitim Sisteminde yapılmasını itediği bazı düzenlemelerin bir bölümünü oluşturyordu.
    Düzenleme istenen alanlardan bir diğeri T.C.İnk.T.ve Atatürkçülük dersi kaldırılıp Tarih-2 içinde işlenmesi,
    Bir diğer istek Türkçe ile Türk Dili ve Edebiyatı derslerinin ilk ve Orta Öğretimdeki ağırlığının azaltılması
    Benim asıl vurgu yapmak istediğim, bu oyunu nasıl tersine çevirebiliriz.Türk Gençliğinin Tarih şuurunu nasıl geliştirebiliriz?Azaltılan ders saatleri,kaldırılan Tarih derslerine rağmen neler ve nasıl yapabiliriz?Özellikle bu konuda çare ve çözümlerinizi paylaşalım istiyorum.
    İlginize şimdiden teşekkür ederim. hkg.
    hkg

Bana göre az veya çok bir tarih bilincine sahip inanımız ülkesini toprağını seven milliyetçi kişiler olarak olup bitenleri sorguluyor, duyarlılık gösteriyor çoğu zaman.

Ama yine benim güzel ülkemde son zamanlarda dikkatinizi çekmiştir sanırım, ülkesini sevmek, ülkesinin yüksek menfaatlerini savunmak va bu kabil bir anlayış ortaya koymak garipsenir, yadırganır oldu. Ama ülkesine küfretmek hakaret etmek acımasızca eleştirmek ise özgürlük hak v.s. uydurma adlarla normal karşılanır hale getirildi. Azıcık vatan sevgisinden söz etsen hemen şovenist oluyorsun, ırkçı oluyorsun, evrensel değerlerden hiç nasibini almamış oluyorsun, küresel güçler de işte böyle nesiller istiyor arkadaşlar globalizm adı altında vatan sevgisinden yoksun alabildiğine ülkesini milletini eleştirsin demokrasi adına, tarihini hiçe saysın ne idüğü belirsiz topluluklar haline gelsin istiyorlar. üzgünüm ama bu konuda çok müzdaribim, olanları gördükçe içim sızlıyor daha söylenecek çok şey var ama , ne demek istediğimi umarım anlatabilmilşimdir. Selam ve muhabbetle...
    &quot;Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip olursan&nbsp; bu&nbsp; vatan batmayacaktır..&quot;<br /><br /> &quot;ÖZ VATANINDA GARİPSİN, ÖZ VATANINDA PARYA.&quot;

Doğrusu "dostlar alışverişte görüyor". Biz de görüyoruz. Allah aşkına yapılanlar eğitime nasıl bir katkı sağlıyor? BÜYÜK BAKAN cevaplasın.
    Şayet öğretmeni küçümsemekten vakit bulabilirse.

Merhaba arkadaşlar ; Atatürk'ün tarihi öğrenen Türk gençliğinin atalarıyla onur duyması ve Türk gençliğinin kendinde kuvvet bulması engellenmeye çalışılıyor , Tarih derslerinin önündeki milli ibaresinin kaldırılmasından sonra derslerin azaltılması başka bir anlam ifade etmiyor. KKTC' de Avrupa Birliği fonlarıyla tarih müfredatları değiştirilmiş tarih kitaplarından Atatürk , Ullusal Kurtuluş Savaşı tamamen çıkartılmış kitaplar yeniden basılmış bunların tüm masrafları da AB tarafında karşılanmış oysa Kıbrıs Rum Kesimi kendi tarih müfredatlarına el bile değdirtmemiş fonlardan gelecek para sizin olsun demişler. Bir milleti sömürmenin en pratik yolu kültürel emperyalizmdir , kültürü , milli bilinci yok ettiniz mi gerisi kendiliğinden geliyor . SÖYLESEM FAYDASI YOK SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL " Fuzuli Atatürk'ün bursa nutkunuda eklemek istiyorum. Bursa Nutku

Unutmamak gerekli:

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, "Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir" diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, "demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek"

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını
    istemeyecek. Diyecek ki, "ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir."

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

Mustafa Kemal Atatürk
    Bursa, 5 Şubat 1933
    EGE ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ TARİH BÖLÜMÜ 1995&nbsp;&nbsp; &quot;SÖYLESEM FAYDASI YOK , SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL&quot;

Ders kitaplarında da büyük kopukluklar var. Bunların yerine "Türk Dünyası El Kitabı" gibi bir eserin okutulması herhalde daha güzel olurdu. Bazı konular dostlar alışverişte görsün nevinden verilmiş. Bu konuların verilmemesi verilmesinden daha hayırlıdır. Çünkü öğrencilerin tarihten hoşlanmamasında rol oynuyorlar. Ana merkeze kendi tarihimiz alınarak daha az yoğun bir müfredat, kopukluk olmayan (sebep sonuç ilişkisinin zedelenmediği) ders kitapları, öğretmenlere özel dökümanlar, öğrencilere tarihi sevdirmek üzere hazırlanmış eserler (meslektaşlarımız piyasadan bu açığı kapatmak istesede çok dağınık ve bir kişinin incelemesi çok zor) vb. tedbirler ders açısından daha güzel olurdu.