ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arkadaşlar sıkıldım artık sürekli aynı tarz yıllık ödev vermekten. Yaz kızım, oğlum internetten (o da kendi yazarsa) getir. Var mı aklınızda alternatif, daha çok çaba gerektiren ödev türleri.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Ben birkaç konuyu birlikte vererek araştırma ve mukayese istiyorum.Örneğin ;Kanije,Plevne ve Çanakkale savaşlarını araştırarak,benzer yönleri,önemleri,Türk ve Dünya Tarihine etkilerini belirtiniz.Gibi...

Ödev konusunuda zümrede yazanlardan değil,ödev alan öğrenciyle yukardaki şekilde birlikte belirliyoruz.
    Hem sıradanlıktan kurtulunuyor,hemde ödev zevkli bir hal alıyor.Saygıyla...
    Sorma bana otağımı boyumu<br />Beşbin yıldır millet gibi yaşarım.<br />Sorma bana ailemi soyumu<br />Soyum Türklük ,soy büyüğüm,hünkarım!!!

Atatürk kronolojisi kurtuluş savaşı kronolisi hazırlattım oldukça güzel çalışmalar ortaya çıktı
    EGE ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ TARİH BÖLÜMÜ 1995&nbsp;&nbsp; &quot;SÖYLESEM FAYDASI YOK , SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL&quot;

Çalıştığım okul hangi ildeyse(14 senede gezmediğimiz yer kalmadı da) o ilin ve ilçenin Kurtuluş Savaşındaki rolüne dair derleme çalışma istiyorum.Hatta mümkünse resimleriyle ve yaşlıların anlatımıyla

Ben genelde verdiğim ödevlerde kendi yorumlarını katmalarını istiyorum. Örneğin Amasya Genelgesi ile alakalı bir ödev verdiysem, Amasya Genelgesi hakkında bilgiler vermelerini ve bilgilerin sonunda da kendi cümle ve fikirleriyle önemini, sonuçlarını vs. anlatmalarını istiyorum. Çünkü genelde öğrenciler, Tarih dersini ezber, okuma - yazma vb. nitelendirdiklerinden sıkıcı buluyorlar. Internetten yada bi kaç kitaptan bakarak ödev hazırlıyorlar. Ben böyle ödevleri tasvip etmiyorum. Çünkü, çocuğa bir şey kazandırmıyor. Yorum yapabilmesi için, konuyu kavraması, analiz - sentez yapabilmesi için üzerinde çalışması gerekiyor. Bu da benim onlara kazandırmak istediğimi sağlıyor aynı zamanda kendi cümleleriyle kendilerini ifade etmeleri de günümüzde eksik olan bu davranışın oluşmasını sağlıyor..

Saygılar.
    1571&#39;den Bu Yana Kıbrıs&#39;ı Vatan Bilmiş, Uğruna Savaşmış ve Vatanını Terketmemiş, Türklüğünü Yaşatmış Bir Milletin Tarihçi Evladı Olarak, Gururluyum!

Yıllık ödev olarak bir öğrencime; Kapitülasyonlae hakkında araştırma yapmasını ve daha sonra slayt hazırlamasını istedim.
    10. sınıfa giden başka bir öğrencimden ise gazete ve dergilerden derlenmiş 30 tarih haberi hazırlamasını istedim. "Günlük gazete, haftalık ve aylık dergilerden derlenmiş olabilir" dedim.

Ben de ödevlerin sıradanlıktan kurtulmasından yanayım.Bu yıl öğrencilerime yeteneklerine göre ilçemiz kalesinin maketini,Islahat ve Tanzimat Fermanlarının günümüz türkçesiyle eskitilmiş ferma gibi metinlerini verdim.Çalışmalar çok hoş oldu ve diğer öğrenci ve öğretmen arkadaşlardan oldukça büyük ilgi gördü.13 yıllık deneyimde niçin ben bunu daha önce düşünemediğime hayıflandım doğrusu..........

ben öğrencilerime maket çalışması yaptırıyorum. örneğin ziggurat tasarlayıp sunum olarak arkadaşlarıyla paylaşıyorlar.

ben de değişiklik olsun diye maket çalışmaları,çizimler ve yanlarında konu ile ilgili araştırmalar veriyorum.bölgede bulunan yapılabilir tarihi eserlerin maketlerini istiyorum.müzeler ve eserlerinin fotograflarını vb....tabiki diğer araştırmaları da vermek zorundayız.

Bir öneri de ben sunayım:
    Ödev alan(veya alacak) öğrencilere ödev teslimini takip eden günlerde kendi ödevini 5 ile 10 dakika arasında sınıfa sunmalarını istiyorum bu durum hem araştırmada hemde öğrenmede ciddiyet sağlıyor aynı zamanda seminer-panel-konferans vermekte tecrübe kazanmış oluyorlar.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 Sonuncu