SAYIN KAYMAKAMIM ,SAYIN PROTOKOL ÜYELERİ ,KIYMETLİ MİSAFİRLER, SEVGİLİ ÖGRENCİLER,

Bu gün ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Türk milletinin boynuna vurulmak istenen esaret zincirine ilk darbeyi vurduğu,bağımsızlık meşalesini yaktığı gündür.

Ulu önder ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek 16 mayıs 1919 günü “Bandırma Vapuru” ile Karadeniz bölgesinde meydana gelen olayları araştırmak ve gerekli önlemi almak için 9 Ordu Müfettişi sıfatı ile Samsun’a dogru yol almıştı.Bu yol o kadar meşakkatli ,o kadar yorucu ve o kadar fedakarlık gerektiren bir yoldu ki; sebebi millet geleceğinin kader yolu olmasın da saklıydı.

19 mayıs günü Samsun’a ayak basan Ulu Önder Atatürk’ün büyük nutkunda anlattığı gibi bakın memleketin durumu çok vahim bir halde idi:

“Osmanlı devleti I.dünya harbinden yenik çıkmış,şartları ağır Mondros ateşkes antlaşmasını imzalamış,ordunun silahları alınmış,memleketin dört bir tarafı işgal altına girmiş,memleket içerisindeki azınlıklar kurmuş oldukları örgütlerle itilaf güçlerine ön ayak oldukları gibi kargaşa çıkarmak, işgallere haklı bir ortam hazırlamak için çalışmalar içerisine girmişlerdir.Memleket dahilinde idareyi elinde bulunduranlar ise gaflet ,dalalet ve hatta hıyanet içerisinde bulunmakta idi.”

Tüm bu olaylar karşısında Mustafa Kemal’in milletine tek bir çözüm önerisi vardı: “efendiler bu durum karşısında bir tek karar vardı.O da milli hakimiyete dayanan,kayıtsız şartsız,bağımsız yeni Türk devletini kurmak ve Türk milletini haysiyetli,şerefli bir millet olarak ilelebet yaşamasını sağlamaktır.Bunun için de parola ya istiklal yada ölüm”İşte bu parola etrafında yakılan bağımsızlık meşalesi elden ele gönülden gönüle dolaşarak arkasına yüce Türk milletinin tüm fertlerini de alarak Amasya da, Erzurum da ,Sivas da,Ankara’da bir çığ gibi büyümüş millet egemenliğine dayanan Türkiye cumhuriyeti’nin kurulması ile tüm dünyayı aydınlatmıştır.
Atatürk kurmuş olduğu cumhuriyeti milletin geleceği Türk gençliğine şu sözleri ile emanet etmiştir.” Bütün ümidim gençliktedir.Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet’i biz kurduk, O’nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.”
Sevgili gençler ;
19 mayıs günleri Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Cumhuriyetimizin geleceğimizin emanetçisi sizlerin günüdür.Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde,toplum hayatında söz sahibi olacak geleceğimizi şekillendireceksiniz. Cumhuriyetimizi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız.Bu anlamlı günde sizin hep bir arada olmanız ,birlik içerisinde olmanız size emanet edilen cumhuriyete sahip çıktığınızın göstergesidir.Sizler Türk milletinin adını ,şanını yüceltecek birliğimizi koruyacaksınız.Bu bir nöbet değişimi bir bayrak yarışıdır.Sizden öncekilerden almış oldugunuz bayragı,emaneti daha ileriye taşıyarak sizden sonrakilere daha güçlü,daha dinamik bir şekilde teslim edeceksiniz.
Bir söyleşi sırasında Mustafa Kemal Atatürk kendisine doğum gününü soranlara “Ben 19 mayıs’ta doğdum demiştir.”Evet bu anlamlı gün Ulu Önder’in ve onun varlığında Türk milletinin ,geleceğimizin teminatı gençliğimizin doğum günüdür.Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Gençlerimizin bayramını tebrik ediyor doğum günümüz kutlu olsun diyorum.Saygılarımla.

ÖMERLİ MEHMET KAVAK LİSESİ
TARİH ÖĞRETMENİ
HASAN HÜSEYİN YARGI
MARDİN