TÜRK GERİATRİ VAKFI KİTAP SEVGİSİ PROJESİ

Huzurevlerinde kalan yaşlılarımız ve köy ilköğretim okullarında okuyan çocuklarımızın kitap sevgisiyle birlikte yaşamlarını sürdürmeleri, bu bilgi hazinelerinden yararlanmaları için Türk Geriatri Vakfı “Kitap Sevgisi Projesi” başlatılmıştır. Türk Geriatri Vakfı Kitap Sevgisi Projesi, kütüphanesi bulunmayan huzurevlerinde kalan yaşlılarımız ve köy ilköğretim okullarında okuyan çocuklarımızın kitap sevgisiyle birlikte yaşamlarını sürdürmeleri, bu bilgi hazinelerinden yararlanmaları amacıyla yapılmaktadır. Sponsor ve bağışseverlerlerin katkılarıyla Vakfımızın hesap numaralarına proje kapsamında yapılacak bağışlarla alınacak ve bağış severler tarafından gönderilecek olan kitaplar, kütüphanesi olmayan köy ilköğretim okulları ve huzurevlerine 100’er li adetler halinde, kitaplığıyla birlikte Türk Geriatri Vakfımız tarafından ulaştırması amaçlanmaktadır. Vakfımız tarafından gönderilecek olan kitapların tasnifi konusunda Milli Eğitim Bakanlığının hassasiyeti gözetilecek olup, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim okulları kütüphanelerinde yeralması için onay verilen kitapların ilköğretim okullarına ulaştırılması sağlanacaktır. Proje kapsamında www.kitapsevgisi.net adı altında bir proje sitesi oluşturulmuştur. Proje kapsamında halkımızdan bağış ile gelen, ilköğretim okullarına verilmesi uygun olmayan kitapların Huzurevlerine, Üniversitelere ve İl-İlçe Halk Kütüphanelerine ulaştırılması sağlanacaktır.

Ayrıca proje dahilinde ek sponsor desteğinin sağlanması halinde 3000-5000’er kitaplık Gezici Kütüphanelerin oluşturulması ve bu araçlarla başta ilköğretim okulları ve liseler olmak üzere, huzurevleri, üniversiteler ve kırsal bölgelere düzenli kitap ulaştırılması planlanmaktadır.

Konu ile ilgili Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) (18 Haziran 2010 tarih ve 2010/26 sayılı yazımız), Milli Eğitim Bakanlığı’na (18 Haziran 2010 tarih ve 2010/24 sayılı yazımız) ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na (18 Haziran 2010 tarih ve 2010/25 sayılı yazımız) Resmi yazılar yazılarak gerekli bilgilendirmeler yapılarak kütüphanesi bulunmayan Kuruluşların bilgileri talep edilmiştir.

Proje dahilinde kitapların ulaştırılması planlanan köy ilköğretim okullarının belirlenmesi, proje ile ilgili okulların kapsanmasının sağlanmasına yönelik olayın alınması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü!ne yazılan 18 Haziran 2010 tarihili yazımıza, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü tarafından 24 Haziran 2010 tarihli ve 10793 sayılı yazıları yanıt verilmiş ve ekinde Vakfımızın Milli Eğitim Bakanlığı’na yazmış olduğu Proje yazısı ile 81 İl Milli Eğitim Müdürlükleri ilgili yazı gönderilerek, illerde kütüphanesi olmayan okul sayılarının belirlenmesi ve Vakfımızla iletişime geçilmesi talimatı verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yazısı gereği 17 Ağustos 2010 tarihi itibarıyla 15 il Valiliğinden Vakfımıza yanıt gelmiş ve 1502 ilköğretim okulunun kütüphanesinin bulunmadığı resmi yazılarla Vakfımıza iletilmiştir. Resmi yazı, telefon ve E-posta ile illerden Vakfımıza kütüphanesi bulunmayan okul listeleri gelmeye devam etmektedir. Gelen bilgilerden kütüphanesi bulunmayan okul sayısının 15 ilden belirtilen tarihe kadar resmi yazı ile gelen okul sayısından birkaç kat fazla olacağını göstermektedir.

Kütüphanesi bulunmayan Huzurevlerinin tespit edilmesine yönelik Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) yazılan 18 Haziran 2010 tarihli yazımıza gelen yazı ile projemiz dahilinde kaç huzurevinin kütüphaneye ihtiyacı olduğu belirlenecektir. Çeşitli illerde toplam 237 huzurevinde yaşlılarımız yaşamlarını sürdürmektedir. SHÇEK’e Bağlı Huzurevleri sayısı 82, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Ait Huzurevleri sayısı 6, Yerel Yönetimlere Ait Huzurevleri sayısı 22, Azınlıklara Ait Huzurevleri sayısı 7, Gerçek Kişilere Ait (Özel) Huzurevleri sayısı 120’dir. Gerek yapılan bilimsel araştırmalarda gerekse Vakfımız tarafından yapılan araştırmalarda bahsi geçen huzurevlerinin büyük çoğunluğunda kütüphane bulunmadığı tespit edilmiştir.

Yine Türk Geriatri Vakfı tarafından Kültür Bakanlığı’na gönderilen 18 Haziran 2010 tarihli yazımızda projemizin ek sponsor desteği sağlanması halinde gezici kütüphaneler oluşturulacağı belirtilmiş ve kamu, kurum kuruluş, sivil toplum örgütlerine ait Gezici Kütüphanesi bilgisi istenilerek olmayan yer bilgilerinin tespit edilmense yönelik yazı yazılmış, Kültür ve Turizm Bakanlığının 05 Temmuz 2010 tarih ve 14224 sayılı yazısında sadece 52 ilde Gezici Kütüphane bulunduğu, 25 ilde bulunmadığı Vakfımıza yazılı olarak bildirilmiştir. Proje dahilinde sponsorların desteğiyle 10 adet Gezici Kütüphane Aracının yaptırılması planlanmaktadır. Huzurevlerinin yoğun olarak bulunduğu Ankara (1 adet), İstanbul (2 adet), İzmir (1 adet), Antalya (1 adet), Aydın (1 adet), Balıkesir (1 Adet), Mersin (1 adet), Gaziantep (1 adet) ve Samsun (1 adet) illerine konuşlandırılacak gezici kütüphane araçlarıyla, belirtilen iller ve çevre illerdeki huzurevi, ilköğretim okulu ve kırsal bölgelere Gezici Kütüphane Hizmetinin verilmesi planlanmaktadır.

Bu hedefe yönelik Türk Geriatri Vakfı, kitapların önemi konusunda bilinç düzeyinin artması, kitapların ihtiyaç sahibi yaşlılarımıza ve ilköğretim okullarına ulaştırılması, toplumun her kesimine ücretsiz olarak kitapların ulaşımını sağlayacak olan Gezici Kütüphanelerin oluşturulması, kütüphanesi olmayan Huzurevleri ve İlköğretim okullarında kitaplıkların oluşturulması amacıyla “Türk Geriatri Vakfı Kitap Sevgisi Projesi”ni “Sosyal Sorumluluk Projesi” kapsamında halkımız ve sponsorların desteğiyle hayata geçirmeyi planlamaktadır. Projemize kitap temini, maddi ve manevi desteği ile katkıları beklenmektedir. Vakfımıza yapılacak katkılar Vakıf ve Proje web sitelerimizde ilan edilecek olup, sponsor desteklerinin huzurevleri ve okullara gönderilecek kitaplıkların üzerinde, proje yazıları ve beratında, Resmi Kurumlara yapılacak yazışmalarda, yaptırılacak Gezici Kütüphane Araçlarının üzerinde projeye destek olan firmaların bilgilerinin de yer alması sağlanacaktır.

Kütüphanesi bulunmayan huzurevlerinde kalan yaşlılarımız ve köy ilköğretim okullarında okuyan çocuklarımızın kitap sevgisiyle birlikte yaşamlarını sürdürmeleri, bu bilgi hazinelerinden yararlanmalarının sağlanması amacıyla hayata geçirmeye çalıştığımız Kitap Sevgisi Projemize katkılarınızı bekler saygılarımızı sunarız.

Türk Geriatri Vakfı

Proje Adı:

“TÜRK GERİATRİ VAKFI KİTAP SEVGİSİ PROJESİ”

Projenin Amacı:

Türk Geriatri Vakfı Kitap sevgisi Projesi, kütüphanesi bulunmayan huzurevlerinde kalan yaşlılarımız ve köy ilköğretim okullarında okuyan çocuklarımızın kitap sevgisiyle birlikte yaşamlarını sürdürmeleri, bu bilgi hazinelerinden yararlanmaları amacıyla yapılacaktır.

Projenin Hedefleri:

-Birer bilgi hazinesi olan Kitapların huzurevleri ve kütüphanesi bulunmayan kırsal kesimlerdeki ilköğretim okullarına ulaştırılmasının sağlanması,

-Okuma alışkanlığının aşılanarak üreten, düşünen, kitap okuma bilincine sahip bireylerin topluma kazandırılmasının sağlanması,

-Kitapların sabit mekanlardan çıkarılarak fertlere ulaştırılmasının sağlanması,

-Proje dahilinde sponsorlarında katkılarıyla Gezici Kütüphanelerin oluşturulması yoluyla özellikle dezavantajlı grupları oluşturan yaşlılar, engelliler, çocuklar, gençler, işsizler, kadınlar ve tarım işçilerinin bulundukları mekanlara kitapların iletilmesi yoluyla eğitime yerinde katkıda bulunulması,

-Gezici Kütüphaneler aracılığıyla ilköğretim okulları, huzurevleri ve kırsal bölgelerde yaşayan kişilere ücretsiz kitaba ulaşmalarının sağlanması,

-Kitapların önemi konusunda toplumsal farkındalığın sağlanması,

-Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri ve toplum arasında dayanışmanın sağlanması.

Projenin Kapsamı:

Proje ülkemizde bulunan, kütüphanesi bulunmayan ilköğretim okulları ve huzurevlerinin kitap sağlanması amacıyla yürütülecek olup bu kapsamda Vakıf merkezimize ulaşan kitapların ve projeye yapılan yardımlar ile alınacak kitap ve kitaplıkların ilgili kurumlara ulaştırılması planlanmaktadır.

Projenin Süresi:

Projenin 1. Aşaması 1 Temmuz-31 aralık 2010 tarihleri arasında yapılacaktır. Proje kitap ve bağış sağlandığı sürece 6 aylık periyotlar halinde aşama aşama devam etmesi planlanmaktadır.

Çalışmanın Maliyeti ve Karşılanması:

Türk Geriatri Vakfı, hayırseverler ve sponsorların katkılarıyla karşılanacaktır.

İLETİŞİM:

TÜRK GERİATRİ VAKFI GENEL MERKEZİ
AHMET RASiM SOKAK, NO: 27 ÇANKAYA 06550 ANKARA

Tel : 0(312) 440 26 53
Faks: 0(312) 440 91 06

E-Posta: geriatrivakfi@gmail.com

(Proje İle İlgili sorularınızı lütfen E-Posta Adresimize iletiniz)

VAKFIMIZ WEB SİTELERİ:

www.turkgeriatrivakfi.org.tr
www.tugev.net
www.geriatrivakfi.org

Proje Web Sitemiz:

www.kitapsevgisi.net