DEĞERLERİMİZ

Saygıdeğer okul müdürüm, müdür yardımcılarım, öğretmen arkadaşlarım ve sevgili öğrenciler, 2010–2011 Eğitim-Öğretim yılına başladığımız bu mutlu günümüzde, hepinize hoş geldiniz diyorum;
Öncelikle bugün burada ilk dersi sizlerle birlikte gerçekleştirmekten duyduğum onuru belirtmek isterim.

Sevgili Gençler;

Değerler konusuna girmeden önce değer kelimesi üzerinde duralım:
“Değer” kelimesinin sözlük anlamı “Bir şeyin önemini belirlemeye yarayan soyut ölçü bir şeyin değdiği karşılık kıymet bir şeyin ya da şahsın taşıdığı yüksek ve yararlı nitelik ya da kıymet “ olarak verilmiştir.

Bireyi, aileyi, yaşanılan toplumu ve dünyayı tehdit eden risk ve sorunların çözümünde toplumsal yaşantının temel yapısını oluşturan milli, manevi, sosyal, ahlaki ve kültürel değerlerden olan yardımlaşma, dayanışma, hoşgörü, misafirperverlik, vatanseverlik, doğruluk, iyilik, temizlik, çalışkanlık, dürüstlük, sevgi, saygı, adil olma, paylaşımcı olma gibi birçok değere sahibiz.

Milletlerin, tarih boyunca geçirdikleri pek çok sarsıntılı anlarda bile hiç elden bırakmadıkları bir takım değerleri vardır. Bu değerler, fert fert olduğu kadar toplumun bütün katlarında da aynı şevk ve heyecan kaynağı olur. Çünkü bu değerler o milleti meydana getiren bütün kişilerin ve zümrelerin ortak var oluş kaynakları, var oluş sebepleridir. Devletler, başka devlet ve milletlerle olan münasebetlerine hep bu millî değerleri açısından bakmak zorundadırlar. Yeni ortaya çıkan durumları da milletler ve millî değerler çerçevesinde değerlendirip yollarını ona göre çizmek durumundadırlar. Bu millî değerlerin bir kısmı ortaktır. Yani diğer milletler ve devletler de aynı değerlere sahip olmak arzusu besleyebilirler. O değerlerin yanında bir takım millîlik vasfı taşıyan pek çok özel değerler vardır. Türk milleti olarak bizim millî değerlerimiz, vatan sevgisi, bayrak, millî marş, istiklal, dinî inançlarımız, gelenek ve göreneklerimiz, yakın tarihimizde geçirmiş olduğumuz mücadeleler, devlet ve millet büyüklerimiz, tarihî kişiliklerimiz vb. sayılabilir.

İnsanlar birlikte yaşamak zorundadırlar Her oyunun bir kuralı olduğu gibi birlikte yaşamanın
da belirli kuralları vardır Bu kurallara uyan insanların, ihtiyaçlarını daha kolay temin edecekleri ve daha çok mutlu olacakları açıktır Bu nedenle insanların, toplum hayatını düzenleyen belirli kuralları
öğrenmeleri ve bunları davranış haline getirmeleri hayatın bir gereğidir

Toplum hayatında insan ilişkileri önemli bir yer tutar Bu ilişkiler, belli kurallara dayanır Bu
kuralların bir kısmı hukuka, bir kısmı örf ve adetlere bir kısmı da inançlara, sevgi-saygıya dayalıdır
Toplum hayatını düzenleyen bu kurallara uymak, insan ilişkilerini geliştirir ve kişilerin mutlu
olmasını sağlar Kurallara aykırı davranışlar; kişileri mutsuz kılar, giderilmesi güç olan durumların meydana gelmesine sebep olabilir. İnsan davranışları, hukuk kurallarına aykırı olursa, “hata veya suç”,örf ve adetlere aykırı olursa “ayıp”, inançlara aykırı olursa “günah”, sevgi-saygı kuralına aykırı olursa sevgisizlik ve saygısızlık şeklinde değerlendirilir

Son olarak belirtmek istiyorum ki, insanların birbirleriyle ilişkilerinde; önce kendilerine, sonra da
karşısındakilere saygılı olması işlerini kolaylaştırır Bu karşılıklı etkileşim insan ilişkilerinin bir gereğidir

İlk dersi burada bitirirken tüm öğretmen arkadaşlarıma ve okulumuz öğrencilerine
sağlık ve esenlik içinde başarılı bir eğitim yılı diliyor ve en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

tarihçi0058