Bat Trakyanın geçmişten bu güne kadar sorunları hakkında kısa bilgi arıyorum.Bir sitede buldum fakat çok uzun anlaatmış.Yani tüm sorunları içine alan, kısa özet şeklinde varsa elinizde yollarsanız çok sevinirim.

Teşekkürler
    Batılılar geldiklerinde ellerinde incil,bizim elimizde ise topraklarımız vardı.Bizlere gözlerimizi kapatarak dua etmeyi öğrettiler.Gözlerimizi açtığımızda ise bizim elimizde incil onların ellerin topraklarmız vardı..

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Vallahi çubuk prenses topu ben sana atacağım. Çünük sorduğun soru çok geniş içerikli. Taa 1913 Atina Antlaşması ile başlıyor. (Balkan Savaşları sonrası Yunanistan'la yapılan antlaşma.) Sonra işin içine Batı Trakya Cumhuriyeti (bu devletle ilgili sitede bilgi var hatırlarsın Türk tarihinin en kısa yaşayan devleti)
    Asıl mesele ise Lozan. Lozan Ant.'da Batı Trakya Türkleri mübadele dışında bırakılır ve hakları bu antlaşmaca garanti altına alınır. Ama Yunanistan bir türlü bu antlaşmaya uymaz. Çeşitli baskılar uygular Türk azınlık üzerinde, yeni cami yapmayı yasaklama, Türklerin arazi almasını yasaklama, Türk vakıflarına el koyma gibi. Bir Türk azınlıkları istediği zaman vatandaşlıktan çıkarabileceğine dair bir kanun çıkartır 60'larda ve bunu 99 yılına kadar uygular. Yanılmıyorsam bu süreçte 40 binden fazla Türk vatandaşlıktan çıkarılır. 99'da yasa kaldırılır ama geriye dönük uygulaması yapılmaz.
    Bugün 2 milletvekili var Batı Trakya Türklerinin mecliste. 150 bin soydaşımız var olma savaşı veriyor orada. Bizi Avrupa Birliğine almak için azınlıklarla ilgili bir sürü istekte bulunan Avrupalılar, Yunanistan'ı Avrupa Birliği'ne alırken Batı Trakya'daki Türk azınlık için ne yaptılar çok merak ediyorum.
    Başta da söylediğim gibi top sende ana başlıklar bunlar. Bunlara dayanarak bir çalışma yapar ve bizimle paylaşırsan berhudar oluruz.
    Selametle.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Ben internetten(kitaplarda da yokmuş daha yeni,güncel konular olmasından dolayı) araştırdım fakat gerçekten çok geniş kapsamlı.Bu sebeple siteye mesaj gönderdim.
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Çok sağolun.
    Selametle
    Batılılar geldiklerinde ellerinde incil,bizim elimizde ise topraklarımız vardı.Bizlere gözlerimizi kapatarak dua etmeyi öğrettiler.Gözlerimizi açtığımızda ise bizim elimizde incil onların ellerin topraklarmız vardı..