Merhaba arkadaşlar. Sitede birçok arkadaşın gönderdiği ders notu var. Ders anlatımı sırasında bunları öğrenciler hazır olarak versek-bazı dersaneler bunu yapıyor-nasıl olur.
    Anadolu lisesinde görev yapıyorum. Özellikle çocuklar not tutmasını seviyorlar. Tahtada not tutarak ders anlatmak zaman alıyor. Öğrencilerle iletişimi azaltıyor.
    Siz nasıl bir yol izliyorsunuz.

Verilen konuları sınıfta soru cevap olarak işlediğimde daha anlaşılır olduğunu düşünüyorum

Ben öğrencilere özellikle not tutturmuyorum.Bunu öğretmenliğimin ilk yıllarında yaptım,derslerde çok vakit kaybettim...Şimdi konuyu anlatırken,tahtada yazarak anlatıyorum,alışkanlık oldu...Anlatırken ya da tahtaya yazarken not alabiliyorlarsa alıyorlar...Genelde yetiştiremiyorlar...Bu yüzden okulumuzda kurduğumuz dijital kütüphaneye ders notlarımı yükledim.İsteyen öğrenci okuldaki bilgisayarlardan herhangi bir tanesinden notları alıyor.Bu ders notlarımı sitemize de yükledim.Dileyen arkadaş alıp derslerinde kullanabilir.Ders notlarını da gönüllü öğrencilerim yazdı.Ben son düzeltmeleri yaptım.

Her ne kadar dersi soru cevap şeklinde de işlesek öğrenci, elinin altında somut not istiyor.Not tutmaları da lazım zaten....Derste ne kadar çok duyu organını kullanırlarsa o kadar iyi olur,daha iyi öğrenirler...

tarih.20 tecrübelerini aktardığın için teşekkür ederim. Ben not tutturmak derken bende sizin gibi tahtaya yazarak anlatıyorum.

Verdiğim bilgiler geneledir Sayın Hocam...Lütfen şahsi olarak almayınız...

tarih 20 hocam okulda dijital kütüphaneden bahsetmissin. Bu konuyu biraz açıklar mısın ? Ben bu olayı uygunsa okulumuz için proje olarak düşünüyorum.
    teşekkürler
    Saygılar.

Hocam işin tekniğini bilmiyorum.Anladığım kadarıyla anlatayım:

İdarecilerden birinin odasındaki bilgisayarda dijital kütüphane kurulu.Ağ üzerinden,okuldaki tüm bilgisayarlardan bu kütüphaneye ulaşabiliyoruz.Tüm öğretmenler,tüm ders notlarını,soru bankalarını,üniversite tanıtım cdlerini,etkinlikleri,fotoğrafları,mezuniyet törenlerini hatta derslerde izlenen belgeselleri bile bu kütüphaneye yüklediler.Böylece okul içinde hem öğrenciler bu bilgilere çok rahat ulaşabiliyor,hem de elimizde cd veya flash bellek olmadan projeksiyon odalarından istediğimizi öğrencilere izletebiliyoruz.

Geçen gün aceleden ders notlarımı almadan evden çıkmışım.Her ne kadar konuyu bilsek te elimizin altında not olmadan derse girmeyiz bilirsiniz.Hemen dijital kütüphaneden işleyeceğim konuların sayfalarını bulup,yazıcıdan çıkarttırdım.

Yalnız öğrenciler sadece okuldan ders notlarına erişebildikleri için,bu sene ders notlarını bu siteye de yükledim.

Dijital Kütüphane,idareci bilgisayarı açtıktan sonra devreye giriyor onu da belirteyim.

İşin teknik kısmı hakkında daha çok bilgi isterseniz,yarın okulda sorarım.SAYGILAR...

Tarih.20 Hocam verdiğin bilgiler için teşekkürler.
    Saygılar

Bende önce dersi tahtaya yazarak anlatıyorum. Bu sırada öğrenciler dikkatlice dinliyorlar, yada dinliyormuş görünüyorlar . Daha sonra konu ile alakalı ders notlarını dağıtıp, bunları defterlerine yazmalarını istiyorum. Yıllardan beri böyle yapıyorum. Faydalı olduğunu düşünüyürum.
    Pâdişâh-ı âlem olmak bir kuru kavgâ imiş <br />Bir Velîye bende olmak cümleden a&#39;lâ imiş<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; <br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Yavuz Sultan Selim

Çalıştığım Anadolu Lisesinde sınıflarda projeksiyon bulunması bayağı işimi kolaylaştırdı. Konuyu işledikten sonra öğrenciye lazım olacak şekilde anahatları ile not tutturuyorum.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 Sonuncu