ÖSS Tarih'e Nasil Çalisilir?
TARIH DERSININ IÇERIGI

Tarih geçmiste yasanmis olaylari, sebep-sonuç iliskisi içerisinde inceleyerek bugüne isik tutan bir bilim dalidir. Tarihin asil amaci, bugünü düne baglamak, günümüz olaylarini, geçmis olaylarin isigi altinda yorumlamaktir. Geçmisteki önemli olaylari o günün kosullari içerisinde degerlendirir ve güncel olaylari inceleyen bilim dallarina yol gösterir. Bu dersin içerigindeki konular deney ve gözlemden uzak, bulgu ve belgelere dayanilarak kronolojik olarak incelenir.

TARIH Dersine AIT SORULARIN ÖZELLIKLERI

• Paragraf sorulari cevabi paragrafta bulunan sorulardir
• Sadece ön bilgi amaciyla verilip bizlerden yorum istenen sorulardir; bu sorularda paragrafla seçenekler arasinda baglanti kurulmasi gerekir böylece yorum gücümüz yoklanir.
• Herhangi bir kavramla ilgili gelen sorulardir
• Öncüllü sorular birbirine çok yakin, çeldirici seçeneklerin yer aldigi ve kavramlarin iyi anlasilabilmesine dönüktür. Bu tip sorular ögrencinin özellikle bilgiyi analiz gücüne, akil yürütme, yorumlayabilme kabiliyetine ve dikkatli okuyarak soru kökünde istenilene varabilme gücünü ölçen sorulardir.
• Bilgi sorulari ögrencide varolan daha önce aldigi bilgilerin dogrulugunu ölçmeye yarayan sorulardir
• Dikkati ölçen sorular ise özellikle ögrencinin; sorunun konuyu ele alisi bakimindan dogru cevabini seçmesine yönelik, dikkat ve bilgiyi kullanabilme gücüne sahip türden sorulardir.

TARIH Dersine ÇALISMA

A) Derste

Bütün sözel derslerde oldugu gibi Tarih dersinde de ögrenci derste islenecek konulari okuyup ön hazirlik yaparak gelmelidir. Ders esnasinda ögrenci ögretmenle göz, kulak ve beyin koordinasyonunu saglayarak aktif bir sekilde derse katilmalidir. Ögretmenin dersi islemesi esnasinda konu kavram ve terimlerle ilgili olarak ÖSS ile paralel olmak üzere pratik uyarilar, önemli ayrintilar ve ilgili ip uçlari dikkate alinmalidir.

B) Bireysel Çalismalarda

Ders bittikten sonra islenmis konulara yönelik genel tekrarlar yapilmali ve sorular çözülmelidir. Konu ile ilgili pekistirici örnek sorular, soru bankasindaki sorular, KTT’ler ve islenen konu ile paralel geçmis yillarda çikan ÖSS sorulari çözülmelidir. Tek bir kaynaga bagli kalmadan çok çesitli kaynaklardan faydalanilmalidir. Sorular tahlil edilmelidir. Mesela kongreler konusuna ait konulari inceliyorsaniz; hangi kongreden daha fazla soru geldigine degil hangi mantikla soru geldigine dikkat edilmelidir. Çikan sorular arasinda iliski kurulmalidir. Sorularda degisiklik yaparak yeni sorular üretmeye, ezbercilikten kaçinip olaylarin mantigi yakalanmaya çalisilmalidir.

DERSIN PUAN TÜRLERINE GÖRE ÖNEMI:

A) Sözel Puan Türünde Hazirlananlar Için:
Sözel puan türüne göre seçim yapacak ögrencilerin Türkçe’den sonra en fazla dikkat etmeleri gereken derslerden birisi tarihtir. Derse hazirlikli gelinmeli ve ders iyi dinlenmelidir. Konu ile ilgili çok kitap okunmalidir. Ögretmenin yaptigi yorumlarin üzerine yeni yorumlar eklenmeye çalisilmalidir. ÖSS sorularindan yeni sorular üretilmelidir.

B) Sayisal Puan Türünde Hazirlananlar Için:
Sayisal puana katkisi az olan bir ders olsa da bu puan türü ile ilgili hazirlik yapacak adaylarin ögrenebilecekleri ve sorularini rahatlikla cevaplandirabilecekleri bir derstir. Tarih Dersine ait konular okunmalidir. ÖSS sorulari analiz edilmeli ve benzer nitelikli sorular çözülmelidir. Deneme sinavlarinda Tarih sorularina zaman ayrilmalidir. Okuma ve anlama hizini artirici çalismalar yapmaniz gerekir.

C) Esit Agirlikli Puan Türünde Hazirlananlar Için:
Esit agirlikli puan türüne katkisi en az olan derslerden birisi olmasina ragmen, ögrenilme anlasilma ve soru çözme kolayligi bakimindan esit agirlikli puan türünde hazirlanan ögrencilerin vazgeçemeyecegi derslerden birisidir. Sözel grupta ifade edilen çalismalar ne ise esit agirlikta da benzer bir çalisma modeli uygulanabilir.

D) Dil Puan Türünde Hazirlananlar Için:
Bu alandan hazirlanan ögrenciler diger sözel derslere verdikleri öneminin aynisini Tarih Dersine de vermelidir. Özellikle dil puaninin katsayilarinin düsük olusu sözel dersleri daha önemli hale getirmektedir.