1. #1
  marinera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.Kasım.2009
  Yaş
  35
  Mesajlar
  3  Arkadaslar acil cevap bekleyen bir sorum var, mondros Ateskesi nin imzalanmasina Mustafa Kemal'den baska karsi cıkan komutanlarin isimlerini yazabilir misiniz? uc dort onemli komutan var galiba, bulamadim cevabı.. tesekkurler. 2. #2
  Gökizgi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Şubat.2008
  Mesajlar
  107

  30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'nın maddelerine uymayarak emrindeki askerleri, silah ve cephaneleri işgal kuvvetlerine teslim etmeyen iki kahraman kumandan vardır:

  1. XV. Kolordu Kumandanı Kazım Karabekir Paşa... İstanbul'dan bizzat kendisine gönderilen ve "Mustafa Kemal Paşa'yı tutuklaması"nı emreden telgrafa rağmen "Ben ve kolordum emrinizdedir, Paşam!" diyen büyük insan.

  2. Hicaz Kuvve-i Seferiyesi Kumandanı Fahreddin Paşa... Osmanlı Devleti'nin teslim olmasından sonra Medine’yi 72 gün daha işgalcilere karşı savunan Türk kumandanıdır. "Medine müdâfii" "Türk Kaplanı", "Çöl Kaplanı", "Medine Kahramanı" adlarıyla anılır.

 3. #3
  ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Nisan.2007
  Yaş
  43
  Mesajlar
  6,615

  "Peygamberin kabrinin bulunduğu Medine'deki Türk Bayrağını kendi elimle indiremem" diyen Çöl Kaplanı'nın hayat hikayesini okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
  FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
  ALTIN ÜYE OLUN.
  AYRINTILI BİLGİ İÇİN Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


  Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Bu Konu için Etiketler

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Giriş

Giriş