1. #1
  busr.a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.Ocak.2009
  Mesajlar
  2  Amiral bristol Raporu, Yunanistan'ın İzmir'i işgalinin Wilson İlkelerine Ters düşen bir gelişme olduğunu kanıtlamıştır. Ancak raporda Yunanistan işgal hareketine son vermeli bölge bir an evvel İtilaf Devletlerinin kontrolüne bırakılmalıdır diyerek hala İzmir ve civarının Türk tarafına teslim edilmesi gerektiği söylenememiştir.
  neden amiral bristol raporu?? lütfen yardımm
 2. #2
  Gökizgi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Şubat.2008
  Mesajlar
  107

  Osmanlı Devleti, Mondros Mütarekesi (30 Ekim 1918)'ni imzaladıktan sonra, İtilaf Devletleri barış zamanına kadar görev yapmak üzere Yüksek Komiserler atamaya başladı. İşte bu dönemde ABD de bir Yüksek Komiser atamayı kararlaştırdı. 12 Ağustos 1919’da Yüksek Komiser olarak görevlendirilen Amiral Mark Lambert Bristol, 28 Ocak 1919’dan beri Doğu Akdeniz’deki Amerikan Deniz Kuvvetleri komutanı olarak İstanbul’da görev yapmaktaydı.

  Amiral Bristol, Yunanlılar'ın İzmir’i işgali sırasında yaptıkları kıyımı incelemek üzere görevlendirilen Komisyon’a, 8 Ağustos 1919’da tarafsız üye olarak atanmıştı. İngiliz, Fransız ve İtalyan askeri temsilcileri ile birlikte yürütülen soruşturma sonucunda Bristol Raporu olarak bildiğimiz belgeleri hazırlayanlardan birisiydi[1].

  Bu kısa açıklamadan;
  Amiral Bristol ve komisyondaki temsilciler kime hizmet etmektedirler? Cevap: İtilaf Devletleri'ne.
  İtilaf Devletleri'nin amacı neydi? Cevap: Osmanlı topraklarından pay almak.
  Öyleyse, Komisyondaki temsilciler kendi devletlerinin menfaatlerine aykırı hareket edemezler de onun için İzmir ve çevresini Türkler'in eline bırakmak yerine İtilaf Devletleri'ne bırakılması gerektiğini yazmışlardır.


  Dipnotlar:
  [1]Ercüment Kuran, "Amiral Bristol Raporu ve ABD’de Türk Aleyhtarı Ermeni Propagandası’nın Tarihçesi", Osmanlı’dan Günümüze Ermeni Sorunu, (Ed. Hasan Celâl Güzel), Yeni Türkiye Yayınları, Ankara 2001, s. 190.

 3. #3
  busr.a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.Ocak.2009
  Mesajlar
  2

  çok teşekkür ederimmm (:

Bu Konu için Etiketler

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Giriş

Giriş