1. #1
  mehmetakay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07.Eylül.2008
  Yaş
  35
  Mesajlar
  7  mrb arkadaşlar.hakem olayını anlattıktan sonra öğrencilerimden biri biz türk milleti olarak bu olayda kimin yanında olmalıyız diye soru sordu?Sizce ben bu soruyu nasıl yanıtlamalıyım?
  cevaplarınız için teşekkür ederim 2. #2
  Maktas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19.Mart.2008
  Yaş
  42
  Mesajlar
  10

  Sayın Hocam, bir kere olaya Türklük açısından yaklaşmasak daha iyi olmaz mı? Bunun yerine Müslümanlar denilse. Diğer taraftan vurgulanması gereken asıl nokta Sünni inancının Ehl-i Beyt'e karşı olmadığıdır. Müslümanların büyük çoğunluğu zaten Hakem Olayında Muaviye'yi haksız görmektedir. Ancak günümüze yansıyan Şii- Sünni ayrılığı o dönemlerden başlasa da asıl çatışma Hz. Ali taraftarlarının Şia mezhebine dönüşmesiyle belirginleşmiştir. Zaman içinde Şia anlayışı Emevi karşıtlığını aşıp farklı siyasal yapılara dönüşmüştür. Günümüzde zaten Şia inancı (Sünni inançlarda da olduğu gibi) kendi içinde farklılaşmaktadır. Bu noktada eski İran inançlarının Şii inançlara etkisi tartışılmaktadır. Yoksa öyle yansıtıldığı gibi Sünni inancının Muaviye (Emevi) taraftarlığı gibi gösterilmesi pek doğru olmamaktadır. Asıl mezhebi çatışma İslamın (fikri ve uygulama alanında) farklı anlaşılmasından kaynaklanmaktadır.
  Bu durum zaman zaman ( özellikle öğrencilerde ) Türklerin ya da Türkiye’de ki Müslümanları ekseriyetinin Sünni olması itibarıyla, Sünni inancının Hz. Ali’ye karşı olanlarla aynı saftaymış gibi algılanmasına neden olabilmektedir.Bu Konu için Etiketler

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Giriş

Giriş