AKKOYUNLULAR VE karakoyunlular
1) AKKOYUNLULAR:
Oğuzların Bayındır boyundandır. Kara Yölük Osman Bey tarafından Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde kurulmuştur. Merkez Diyarbakır’dır.En güçlü dönemleri Uzun Hasan Dönemidir. Bu dönemde; -Dulkadiroğulları ve Gürcistan üzerine seferler yapılmıştır. –Karakoyunlular devletine son verildi. –Hasankeyf Eyyubilerden alındı. –Başkent Tebriz’e taşındı. –Osmanlıya karşı; Trabzon Rum Devleti, Venedik ve Karamanoğullarıyla ittifak yapıldı. –Osmanlılarla Otlukbeli savaşı yapıldı.
Osmanlı Akkoyunlu ilişkilerinin bozulma sebepleri; 1- Akkoyunluların, Osmanlıya karşı; Trabzon Rum Devleti, Venedik ve Karamanoğullarıyla ittifak yapması 2 – Akkoyunluların Anadolu’ya hakim olmak istemesi.
Fatih zamanında yapılan OTLUKBELİ Savaşında yenilen Akkoyunlular bir daha toparlanamadılar. Şah İsmail tarafından kesin olarak yıkıldı.
ÖNEMİ:
 Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin Türkleşmesini sağladılar.
 Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kültürel ve mimari eserler yaptılar.
2) KARAKOYUNLULAR: Bayram Hoca tarafından Doğu Anadolu Bölgesinde kurulmuştur. Merkez Erciş’tir. Timur baskısından kaçan Kara Yusuf ,Yıldırım Beyazıt’a sığınmıştır. Bu durum Ankara Savaşının sebeplerinden biridir. Akkoyunlular tarafından devlete son verilmiştir.
ÖNEMİ:
 Azerbaycan bölgesinin Türkleşmesini sağladılar.
 Doğu Anadolu bölgesinde kültürel ve mimari eserler yaptılar.