Kızıl Kilise çevresinde antik yerleşim alan

A Çevrimdışı

ahugur74

New member
hFaHkcae.gif


Aksaray'ın Güzelyurt ilçesindeki Kızıl Kilise'nin çevresinde antik yerleşim alanı bulundu.

Aksaray Müze Müdürü Yücel Kiper, Dünya Anıtlar Fonu'nun (World Monuments Fund-WMF) bu yıl "Dünyada En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Eser Listesi"nde Kızıl Kilise'ye de yer verdiğini söyledi.

Bu durumun kiliseye ilgiyi artırdığını ifade eden Kiper, ilginin gelecek dönemde artarak devam edeceğine inandıklarını belirtti.

1500 yıldır ayakta olan Kızıl Kilise'nin çevresindeki antik yerleşimleri belirlemek amacıyla sondaj kazısı yaptıklarını söyleyen Kiper, "Aksaray Müzesi başkanlığında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülgün Köroğlu'nun katıldığı ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Ağaryılmaz'ın destek verdiği bir haftalık sondaj kazısı gerçekleştirdik" dedi.

Sondaj kazısında bir şapel ortaya çıkarıldığını ifade eden Kiper, "Kızıl Kilise'nin çevresindeki çok önemli arkeolojik mekanlardan biri olan ve halk arasında papaz evi olarak da bilinen şapelin önemli bir kısmını açığa çıkardık. Şapel, Kızıl Kilise'nin inşasının ardından Geç Bizans Dönemi'nde yapılmış.

Şapelin içinde çıkan yabani armut ağacı çalışmaları engellemesine karşılık, ağaca zarar vermeden sondaj kazısını devam ettirdik. Ağaç eski olduğu için kurtarmaya çalışacağız. Önümüzdeki yıllarda şapeli tamamen açığa çıkararak, Kızıl Kilise ile birlikte turizme kazandırmayı hedefliyoruz" dedi.

Kilise çevresinde büyük bir yapı kompleksi bulunduğunu belirten Kiper, "Sondaj kazısı alanında bol miktarda depolamada kullanılan saha ortaya çıkarıldı. 12 metre uzunluk, 6 metre genişliğinde bir yapının duvarlarını ortaya çıkardık" diye konuştu.

Kiper, ilerde yapılacak kazılarda çok farklı mekanların açığa çıkarılabileceğini belirterek, sondaj kazısıyla kilise çevresinde antik bir yerleşim bulunduğunun belgelendiğini sözlerine ekledi.

CNN
 
Geri
Üst