KKTC'de gurur ve hüzün bir arada yaşandı!

M Çevrimdışı

mehtap-gez

Super Moderator
7570632fv4.jpg


LEFKOŞA -AA- Kıbrıs'ta 1964 ve 1974 yıllarındaki çatışmalarda kaybolan ve bir buçuk yıldan beri süren kazılar sonucu kalıntıları bulunan Kıbrıslı Türk şehidlerden 4'ü daha Lefkoşa Mezarlığı'ndaki şehidlikte askerî merâsimle toprağa verildi.
Güney Kıbrıs'taki kazılarda bulunan ve kimlik tesbîtinde bulunularak ailelerine teslim edilen 5 Kıbrıslı Türkten 4'ü bugün toprağa verildi, biri yarın Tuzla Mezarlığı'nda eşinin yanına defnedilecek.
1964 yılında kaybolan Türkler'den Fehim Hüseyin ile 1974 yılında kaybolan Ahmet Cemal, Erdoğan Enver ve Ünal Adil için Lefkoşa Mezarlığı'nda düzenlenen askerî törene yüzlerce kişi katıldı. Törende acıları tazelenen şehit yakınlarının gözyaşları dinmedi. Yıllardır akıbetlerini bilememenin acısıyla yaşayan kayıp yakınları, Kıbrıs Otonom Kayıp Şahıslar Komitesinin sürdürdüğü kazılar sonucu ulaşılan kalıntıları toprağa vererek bir nebze huzura kavuştu.
Lefkoşa Mezarlığı'ndaki törene şehit aileleri yanında Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Salih Cengâver Cem, bazı bakan ve siyasi parti liderleri, bazı milletvekilleri, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Müsteşarı İbrahim Mete Yağlı, diğer kurum ve kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileri katıldı.
Başbakan Soyer, tören sırasında dedesinin fotoğrafını taşıyan şehit torunu küçük bir çocukla birlikte durdu, şehit yakınlarının acısını paylaştı.

-HERGÜNER: "GURUR VE HÜZNÜ BİR ARADA YAŞIYORUZ"-

Şehid çocuğu Hüseyin Hergüner, mezarlık içinde bulunan İsmail Safa Camii'ndeki cenaze namazından önceki konuşmasında, "34 yıl toprakta kefensiz yatan, kayıp olan şehidleri defnederken gururu ve hüznü bir arada yaşadıklarını" söyledi.
"Gururluyuz, çünkü Kıbrıs Türkünün varoluş mücadelesinde canı pahasına mücadele etmiş, can güvenliği içinde hür yaşamasına kanı ve canıyla katkı koymuş aziz şehitlerin aileleriyiz" diyen Hergüner, canlarından daha çok sevdikleri yakınlarını kaybetmenin de hüznünü taşıdıklar ını vurguladı.
Hergüner, şehitlerin hayallerinin gerçek olduğunu belirterek, rahat uyumalarını istedi. Şehit ailelerinin bundan böyle şehitlerin kabirlerine gelip çiçek koyup dua edebilecekleri için memnun olduklarını kaydeden Hüseyin Hergüner, kayıpların bulunmasına emeği geçenlere teşekkür etti.
Hüseyin Hergüner, konuşmasını, "Aziz şehitlerimiz rahat uyusunlar. Kıbrıs Türkü onların sayesinde huzur, güvenlik içinde yaşıyor ve yaşamaya devam edecektir" diyerek tamamladı.
Daha sonra şehitler için cenaze namazı kılındı. Namazın ardından Türk ve KKTC bayraklarına sarılı tabutlar askerlerce omuzlara alındı ve cenaze marşı eşliğinde kortejle mezarlığın şehitlik bölümündeki defin yerlerine götürüldü.
Burada saygı duruşunda bulunuldu ve saygı atışında bulunuldu. Defin işlemlerinin tamamlanması sırasında tabutların sarılı olduğu bayraklar, şehitlerin ailelerine verildi. Mezarların üzerine çiçekler konulmasından sonra dua okundu.
Naaşı ve ailesi bugünkü törende hazır bulunan 1964'te kaybolan Kâmil Hüseyin Kuşuri ise ailesinin talebi üzerine yarın Tuzla'daki mezarlığa, eşinin yanına defnedilecek.
İnternet Haber
 
Geri
Üst