Osman Gazi'nin, Oğlu Orhan Gazi'ye Nasihatı

Ç Çevrimdışı

çubuk prenses

New member
OSMAN GÂZI'NlN, OGLU ORHAN GÂZl'YE NASIHATI
"Ogul! Din islerini her seyden evvel ele alip, yürütmek gayret ve esâsini dâima gözönünde bulundur ve bu esâsi sakin gevseklige ugratma. Çünkü bir farzin yerine getirilmesini saglamak, din ve devletin kuvvetlenmesine sebeb olur.

Din gayretine sâhib olmayan, sefâhete düskün olan, tecrübe edilmemis kimselere devlet islerini verme! Zîrâ, yaradanindan korkmayan bir kimse, yarattiklarindan da çekinmez.

Zulümden ve hangisi olursa olsun bid'atden, yâni Islâmiyet'e aykiri seylerden son derece uzak dur! Seni zulüm ve bid'ate tesvik edip sürükleyenleri, devletinden uzaklastir ki, bunlar seni yikilisa sürüklemesinler.

Allahü teâlânin rizâsi için, devlet hizmetinde ömrünü tüketen sâdik devlet adamlarini dâima gözet. Böyle kiymetli kimselerin vefatindan sonra, aile efradini koru, ihtiyâci olanlarin da ihtiyâçlarini karsila, tebeandan hiç kimsenin malina mülküne dokunma. Hak sahiplerine haklarini ver, lâyik olanlara ihsan ve ikramlarda bulun ve ailelerini de gözet. Özellikle, devletin ruhu mesabesinde olan ve en büyük dayanagi bulunan asker taifesini güzelce idare edip rahatlarini te'min eyle.

Devletin bedeninde kuvvet mesabesinde olan hakîki âlimleri ve fazilet sahiplerini, edip ve yazarlari, san'at erbabini gözetip koru. Onlara hürmet, ikram ve ihsanda bulun. Bir ülkede, olgun bir âlimin, bir arifin, bir velînin bulundugunu duyarsan, uygun ve lâyik bir usûl ve ifâde ile onu memlekete getirt. Onlara her türlü imkâni taniyarak ülkene yerlestir ki, hükümetin süresince âlim ve arifler, bilginler, memleketinde çogalsin. Din ve devlet isleri nizâma oturup ilerlesin.

Sakin, orduya ve zenginlige magrur olma. Hakîkî âlim ve ariflere, bilginlere hürmet edip, sarayinda onlara yer ver. Benim hâlimden ibret al ki, zayif, güçsüz bir karinca misâli, hiç lâyik olmadigim hâlde buraya geldim veAllahü teâlâmn nice nice ihsanlarina ve inayetlerine kavustum. Seni de benim uydugum ve uyguladigim nizâmi uygula. Muhammed aleyhisselâmin dînini, bu yüce dînin mensuplarini ve itaat eden diger tebeani himaye eyle! Allahü teâlânin hakkini ve kullarinin hakkini gözet. Dînimizin tâyin ettigi beytülmâldeki gelirin ile kanâat eyle! Devletin zarurî ihtiyâçlari disinda sarfiyatta bulunmaktan son derece sakin! Senden sonra geleceklere de ayni nasihatlerde bulun ve iyice tenbih eyle. Dâima adalet ve insaf üzerine bulun. Zulme meydan verme. Herhangi bir ise basliyacagin zaman Allahü teâlânin yardimina sigin! Tebeani, düsmanlarin ve zâlimlerin saldirilarindan koru. Haksiz olarak hiç kimseye muamelede bulunma. Dâima halkini hosnud edecek seyleri arayip, yapilmasini sagla. Onlarin gönlünü kazanmagi, bunun devamini ve artmasini büyük nimet bil! Tebeanin sana olan güveninin sarsilmamasina son derece dikkat eyle."
 
Geri
Üst