Osmanlı Filistin'den nasıl çekildi? ... Bu belgeseli kaçırmayın

ilteriş Çevrimdışı

ilteriş

Administrator
Osmanlı Filistin'den nasıl çekildi?

Birinci dünya savaşında Filistin cephesinde süren Gazze muharebeleri ve Osmanlı ordusunun Filistin'den çekiliş öyküsü, TRT 2'de yayınlanacak olan bir belgesele konu oldu.

Sencer Film tarafından hazırlanan "Yakın tarihin izinde anılar ve duygular" isimli belgeselin Ürdün bölümü, Osmanlı ordularının Filistin'den tarihi çekilişini konu alıyor.

Mustafa Kemal komutasındaki 7. Ordu birliklerinin Filistin'den çekilirken Ürdün'deki Aydun kasabasında kendisini misafir eden aşiret reisi Mahmud Humud'a gümüş kol düğmelerini hediye edişinin de anlatıldığı belgeselde, Mahmud Humud'un Kemal ismini koyduğu torunlarıyla söyleşiler ve Mustafa kemal'in hatıra kol düğmesi ekrana gelecek.

Ürdün'ün Salt bölgesinde süren çarpışmalara şehid olan askerlerimiz için yapılan Salt Türk şehitliğinin hüzünlü öyküsü de belgeselde anlatılıyor.

İlk defa gündeme getirilen bu tarihsel bilgilerin anlatılacağı belgesel, Ahmet Özcan, Dr. Ramazan Yıldırım ve Selim Aytekin yönetiminde hazırlanmış. Belgeselde, Prof. Ahmet Davutoğlu, Prof. Mim kemal Öke ve Ürdünlü tarihçilerle de söyleşiler yer alıyor.

Program, 25 Kasım Pazar akşamı 23:15'te TRT 2 ekranlarında yayınlanacak.
 
Geri
Üst