Timur, Babür ve Altınorda Devleti Türk Mü?

M Çevrimdışı

Madran

New member
Ynt: Timur, Babür ve Altınorda Devleti Türk Mü?

1. Büyük Hun İmparatorluğu
2. Batı Hun İmparatorluğu
3. Avrupa Hun İmparatorluğu
4. Ak Hun İmparatorluğu
5. Göktürk İmparatorluğu
6. Avar İmparatorluğu
7. Hazar İmparatorluğu
8. Uygur Devleti
9. Karahanlılar
10. Gazneliler
11. Büyük Selçuklu İmparatorluğu
12. Harzemşahlar
13. Altınordu Devleti
14. Büyük Timur İmparatorluğu
15. Babür İmparatorluğu
16. Osmanlı İmparatorluğu

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Forsunu biliyorsunuz 16 tane yıldız var ve her biri bu devletlerin yıldızı .. Altınordu,Timur,Babür gördüğünüz gibi var bu forsta ben tam olarak bilmiyorum .. Biz sadece olayların akışına göre yorum yapabiliriz o kadar ..

Dosya:Standard_of_the_President_of_Turkey.svg
 
S Çevrimdışı

Süleyman NAS

New member
Ynt: Timur, Babür ve Altınorda Devleti Türk Mü?

Emir Timur veya Timur Han (Özbekçe: Amir Temur, (8 Nisan 1336, Şehr-i Sebz, Türkistan - 19 Mart 1405, Otrar), Timurlu İmparatorluğunun kurucusudur. Sultan Uluğ Bey'in büyükbabasıdır.

Babası Türk reislerinden Emir Turagay, annesi Tigin Hatundur. Moğol olmadığı için han ünvanı yerine emir ünvanını kullanırdı. 1336 senesinde Maveraünnehir’de Semerkand’la Belh arasında Keş(diğer adıyla Şehr-i Sebz) kasabasında doğdu. Timur, babasının vefâtından sonra emirler arasında geçimsizlikler yüzünden memlekette anarşinin hâkim olması üzerine siyâsete karıştı. Mâveraünnehir Hâkimi Emir Hüseyin ile birlikte Doğu Türkistan Hükümdarı Tuğluk Timur’a karşı mücadele verdiler.
 
F Çevrimdışı

furkanözyürek

New member
Ynt: Timur, Babür ve Altınorda Devleti Türk Mü?

Yaklaşık iki seneönce taraflardan biri oldğum bu tarışmada hala fikirlerim değişmedi aslında.Timur ve Cengiz Han'ın hem ırksal hem de yönetim özellikleri açısından Türk olduklarını düşünmüyorum fakat homojen Orta Asya yapısında herşeyin karışmaya mahkum olduğunu unutmamak gerkiyor.
 
Geri
Üst